Обсяги незаконних рубок в Україні у 2022 році за даними лісокористувачів

82 Views
Фото: ГО “ЛІіС”

Сумарний об’єм незаконно добутої деревини в Україні у 2022 році за даними самих лісокористувачів склав щонайменше 24,327 тис. куб. м, або 0,2% від загального рівня офіційної лісозаготівлі.

Про це повідомляє ГО “Лісові ініціативи і суспільство” (ГО “ЛІіС”). У рамках проєкту “Боротьба із незаконними рубками в Україні”, підтриманого відділом міжнародних програм Лісової Служби США, експерти організації провели дослідження задля узагальнення та аналізу обсягів офіційно задокументованих незаконних рубок  у лісокористувачів усіх відомств на території України за 2022 рік. 

Як зазначають у ГО “ЛІіС”, дані зібрали завдяки письмовому опитуванню (розсилання запитів) загальновідомих лісокористувачів та відомств, а також індентифікованих відповідно до публічної інформації. ГО “ЛІіС” також інформує, що у зв’язку з військовою агресією росії, відсутністю публічної інформації про діючих лісокористувачів, проведеною децентралізацією та реформуванням лісової галузі не вдалося зібрати повні дані про обсяги незаконних рубок за 2022 рік. 

Загалом, як повідомляють у ГО “ЛІіС”, дослідження охопило дані Держлісагентства (на території, що контролює уряд України); низки комунальних підприємств, які є лісокористувачами (17 підприємств у 6 областях); 36 установ ПЗФ Міндовкілля (у 14 областях); 2 установ Міносвіти у Львівській області;  1 установи Укрзалізниці та 1 ДУС.  Решта відомств та лісокористувачів не надали відповідей або надали їх у неповному обсязі.

Як йдеться у повідомленні ГО “ЛІіС”, сумарний об’єм незаконно добутої деревини в Україні у 2022 році за даними самих лісокористувачів склав щонайменше 24,327 тис. куб. м, або 0,2% від загального рівня лісозаготівлі (у порівнянні із статистичними даними). Це найменший зафіксований ГО “ЛІіС” рівень за останні чотири роки. Для порівняння: максимальний обсяг незаконних рубок за останні 20 років був зафіксований у 2019 році – 125,279 тис. куб. м або 0,6% від рівня лісозаготівлі. Подібні зміни можуть бути пов’язані не лише із реальним зниженням нелегальної діяльності та впровадженням електронного обліку деревини, але і з неповним обліком всіх випадків у зв’язку із бойовими діями та воєнним станом, забороною відвідування лісів, обмеженням роботи Держекоінспекції, кажуть в організації.

Левову частку незаконних рубок виявили в лісах Держлісагентства – 84,6%, значно менше в установах ПЗФ Міндовкілля – 9,5%, у комунальних лісах – 6%, та у лісах Міносвіти – 0,01%, інформують в ГО “ЛІіС”.

Також громадська організація склала антирейтинг за рівнем зафіксованих незаконних рубок: 

  • Дніпропетровське ОУЛМГ – 6840 куб. м (33,2 % від загального обсягу у Держлісагентстві), 
  • Харківське ОУЛМГ – 3496 куб. м (17,0 %), 
  • Закарпатське ОУЛМГ – 2343 куб. м (11,4 %) та 
  • Київське ОУЛМГ – 1856 куб. м (9,0 %). 

Частка нелегальних рубок щодо легальної лісозаготівлі найбільша у Дніпропетровському та Херсонському ОУЛМГ – 10% та 5%, зауважують в ГО “ЛІіС”.

Згідно дослідження, проведеного ГО “ЛІіС”, найбільший рівень незаконних рубок серед установ ПЗФ Міндовкілля зафіксовано в Ужанському національному природному парку (Закарпатська область) – 2088 куб. м, що становить 90,7% від об’єму рубок у лісах Міндовкілля. Такі обсяги незаконних рубок співставні з даними Держлісагентства щодо Закарпатського ОУЛМГ, і, на жаль, свідчать про досить високий рівень нелегальних рубок у Карпатах, кажуть в громадській організації.

За підрахунками ГО “ЛІіС”, незаконна діяльність нанесла значну фінансову шкоду –  сумарно 258,1 млн грн, зокрема 186,7 млн грн – підприємствам Держлісагентства, 39,2 млн грн – установам Міндовкілля, 32,1 млн грн – комунальним лісогосподарським підприємствам та 20,6 тис. грн – установам Міносвіти.

Як стверджують у ГО “ЛІіС”, проведене дослідження показало, що відсутність уніфікованої форми та обов’язковості звітування про виявлені незаконні рубки, а також відсутність єдиного визначення терміну “незаконні рубки” не дозволяє належно оцінити обсяги цих рубок на національному рівні, моніторити хід розслідувань та рівень притягнення винних осіб до відповідальності. 

У зв’язку з цим ГО “Лісові ініціативи і суспільство” пропонує внести зміни до ст. 246 Кримінального кодексу України, зокрема, щодо визначення понять “незаконна порубка»” і “незаконно добута деревина”, а також прийняти на законодавчому рівні проєкт уніфікованої форми звітності  для всіх лісокористувачів України для звітування про обсяги виявлених ними незаконних рубок.

Також ГО “ЛІіС” висловлює щиру подяку усім відомствам та підприємствам за надання даних і сприяння дослідженню, і вдячність Лісовій Службі США за фінансову підтримку.

Із повним текстом аналітичного дослідження “Обсяги незаконних рубок, задокументованих лісокористувачами України у 2022 році (на підставі публічних запитів)”, проведеного ГО “Лісові ініціативи і суспільство”, можна ознайомитися за посиланням.

Поширити статтю