Платформа економічного розвитку Wood Industry UA запитала експертів меблевого бізнесу про виклики, проблеми та перспективи галузі на 2024 рік.
Як повідомив Юрій Дюг, координатор платформи Wood Industry UA, на своїй Facebook-сторінці, Оксана Донска, член Правління, керівниця Кластерної платформи Української Асоціації Меблевиків, розповіла, що на сьогодні з боку баєра меблів можна сказати, що задовольнити попит нереально, адже меблевики, які здатні виготовляти продукцію на експорт, наразі не готові взяти більше замовлень, ніж реалізують. Це, за її словами, першочергово пов’язане із нестачею працівників.
“Щодо проблеми блокування кордону, то великих виробників це дещо зупиняє, але не обмежує. Звісно, дорожчає логістика, збільшується термін доставки, машини стоять в черзі, але, зрештою, їдуть. А ось дрібні меблевики, яких у нас більшість, вантажать продукцію у менші машини (до 3 т) і вивозять”, – зазначила Оксана Донска.
“Стосовно питання сировини – аналітичної інформації не маю. Однак, наприклад, сьогодні поляки пропонують Україні обрізну дошку або щит. Це опосередкований факт, але, очевидно, він говорить про те, що виробники відчули, що там можна купувати дешевше, стабільніше й більше”, – зауважила керівниця Кластерної платформи Української Асоціації Меблевиків.
Також вона розповіла, що вже сьогодні простежується значна стагнація внутрішнього ринку. І ті компанії, які працювали виключно на українського споживача, відчувають дефіцит замовлень. Їм потрібно переорієнтовуватися, диверсифікувати виробництво, адже хвилі переселенців, які забезпечували меблевиків замовленнями, вже спадають.
“Нема такого руху населення і донорів, які, скажімо, могли б закуповувати велику кількість меблів у центри для внутрішньо переміщених людей. Та й відсоток платоспроможного населення в Україні зменшився. Крім того значно впав попит в регіонах, які раніше були лідерами з продажів (Харків, Одеса, Дніпро), – розповіла пані Оксана. – Щодо експорту, то на сьогодні світ звик до того, що в нас, на жаль, триває війна. Іноземні клієнти заспокоїлися і навчилися реагувати на українського виробника, який працює в таких умовах. Сьогодні вже знають, як знизити ризики покупця. Тим часом в Україну йдуть, бо тут можна замовити великі об’єми, інший дизайн, тобто бізнес продовжується”.
Українці швидко підлаштовуються, шукають виходи, каже Оксана Донска.
“Той інтерес до України, який є сьогодні, на мою думку, не згасатиме. І експорт буде вирівнюватися. Дуже хотілося б, щоб він досяг принаймні рівня 2022 року”, – висловила побажання керівниця Кластерної платформи Української Асоціації Меблевиків.