Пиляння мерзлої деревини на лісопильному обладнанні пов’язане з низкою проблем, спричинених зміною фізико-механічних властивостей деревини, її деформуванням, стружкоутворенням тощо в умовах від’ємних температур.
Багато операторів, зокрема без необхідного досвіду роботи, при пилянні стрічковими пилками мерзлої деревини стикаються з певними труднощами.
Чому пиляти взимку складніше?
Пиляння як процес можливе тоді, коли подрібнена під час обробки деревина повністю видаляється із зони різання. Іншими словами, для якісного пиляння необхідно, щоб западини між зубами були достатнього для вміщення стружки обсягу і тут же звільнялися при виході із зони пропилу.
Ступінь ущільнення стружки безпосередньо залежить від щільності деревини та її гідротермічних характеристик: що вища вологість деревини, то вище значення коефіцієнта ущільнення стружки.
Коли температура навколишнього середовища опускається до від’ємних позначок, волога, яка утримується у структурі деревини, кристалізується, створюючи таким чином додатковий опір навантаженню, який чинять зуби пилки при пилянні.
Поради від компанії Metamob
Фахівці компанії Metamob – провідного виробника стрічкових пил у Румунії – підготували декілька корисних порад, яких варто дотримуватися при пилянні стрічковими пилками взимку.
1. Правильний підбір форми зуба пилки
Через те, що у зимовий період колоди замерзлі, усувати стружку складніше, оскільки вона прилипає до бокової та ріжучої поверхні зубів, що ускладнює процес пиляння і змушує лезо відхилятися.
Тому рекомендовано використовувати форму зуба PVI, яка забезпечує ефективніше пиляння та виведення стружки.
2. Якість сталі, з якої виготовлено пилку
У холодну пору року при зниженні температури погіршуються механічні властивості матеріалів, тобто спостерігається підвищена крихкість сталі, а відтак часті тріщини. Тому рекомендовано використовувати високоякісні матеріали ( наприклад, сталеву стрічку серії «Метапремія»), навіть якщо це потребує більших початкових вкладень, оскільки високоякісна сталь, з якої виготовлена пилка, має чудові механічні властивості, що забезпечує високу стійкість до навантажень і тривалий термін експлуатації стрічкової пилки.
3. Модифікація геометрії зуба
Поліпшить процес різання мерзлих колод модифікація геометрії зуба, яка полягає у:
- зменшенні кута приблизно на 4°;
- уникненні дуже малого радіуса у ділянці спинки зуба;
- зменшенні висоти зуба з метою запобігання його зламуванню.
Взимку також рекомендовано використовувати менший зазор, щоб зменшити кількість стружки та полегшити процес пиляння.
4. Правильна підготовка колод
Для створення належних умов пиляння та збільшення тривалості експлуатації лез дуже важливо правильно підготувати колоди перед пилянням, а саме: зняти кору. Якщо це неможливо, рекомендовано, принаймні, попередньо очистити їх від бруду.
5. Частіше заточування пил у зимовий період
Оскільки твердість мерзлого стовбура вища, то зуби можуть швидше затуплятися, тому рекомендовано заточувати їх частіше, щоб гострі краї залишалися гострими.
При оптимальній підготовці колод перед пилянням та правильно підібраній формі зуба, яка підходить для різання взимку та належному догляді за лезами Ви зможете забезпечити ефективну роботу вашої лісопилки у холодну пору року.
Фахівці з технічного обслуговування компанії Metamob у випадку виникнення технічних проблем їдуть до клієнтів безпосередньо на виробництво. Вони на місці здійснюють діагностику обладнання, з’ясовують неполадки та допомагають вирішити проблему таким чином, щоб клієнт відчув перевагу саме наших пил. Ми на практиці показуємо, як можна покращити його лісопильне виробництво, забезпечивши швидше та якісніше пиляння деревини.