Котли для потреб деревообробників

У нинішній карантинний період та й коли настане необхідність стовідсоткового відновлення виробництва, меблевики й деревообробники відчують нагальну потребу в налагодженні максимально ефективних методів господарювання й ведення бізнесу загалом. Безвідходне виробництво, ефективне використання відходів деревообробки – важливі складові такого господарювання.

Продукція житомирського приватного підприємства «Котлотех» – твердопаливні котли – власне, для тих, хто ще не використовує деревні відходи виробництва для власних теплоенергетичних потреб, і тих, хто хотів би спалювати деревні відходи з більшою тепловіддачею, замінивши старі котли на сучасні, більш ефективні.

– В Україні є два виробники, які пропонують хороше спалювальне обладнання на рівні кращих закордонних зразків саме для потреб деревообробників. Наша компанія – одна із них, – запевнив нас її директор Олександр Зданевич.

– Чим хороші наші котли, чим вони кращі від багатьох інших? Переваги наших котлів – конструкційні: вони мають шамотовані топки, у яких можна спалювати з чудовою тепловіддачею навіть вологе паливо. Тобто «свіжі» деревні відходи безпосередньо із виробничих цехів, пилорам можна одразу спалювати без попереднього просушування, уникнувши таким чином їхнього нагромадження. Завдяки тому, що такі котли виробляють за прогресивними європейськими технологіями, вони характеризуються експлуатаційною довговічністю, забезпечують вищий рівень екологічності у процесі спалювання відходів з нижчим рівнем шкідливих викидів, і передусім СО. Дати оцінку спалювальному обладнанню, яке працює на підприємстві, можна навіть за зовнішніми ознаками: якщо з труби йде чорний дим, значить працює котел неякісний; якщо ж деревина спалюється, а диму практично не видно, значить котел або закордонного виробника, або наш.

– Тобто, наскільки я зрозумів, вам вдалося запропонувати деревообробникам котли європейського рівня за вітчизняними цінами?

– Так. І це важливо. В Україні ринок відрізняється від європейського зокрема тим, що там деревообробники купують обладнання за вигідні кредити, а в Україні – за свої зароблені обігові кошти. З огляду на це деякі українські виробники котлового обладнання, аби пристосуватися до  можливостей вітчизняного ринку, скажу відверто, хитрують: здешевлюють свої котли, використовуючи тонший метал, тонший шар шамоту тощо. Ми ж пішли іншим шляхом, застосувавши прогресивні технології, завдяки яким і продукція якісніша, і ціни прийнятні.

– Можна передбачити, що котли з шамотованими топками є конструкційно складнішими…

– Точніше, технологічно складнішими. Процес футерування вогнетривкою цеглою (шамотом) має низку технологічних фішок, так би мовити, секретів: як викласти шамот, вибракувавши перед цим неякісні цеглини, як зацементувати, щоб через рік не довелося вигрібати з топки шматки глини.

Футерування котлів шамотом – найбільш відповідальний та складний виробничий етап, який виконують спеціально навчені, досвідчені майстри-шамотовикладальники за заздалегідь розробленою для кожного котла картою укладання шамоту. Майстер не повинен проґавити браковані фрагменти шамоту, а якісні точно підрізувати для бездоганного викладання.

– А якоїсь спеціальної обробки шамот не потребує перед укладанням – може, якогось просочування, загартування?

– Перед укладанням не потребує, а от під час пуско-налагоджувальних робіт в уже встановленому котлі необхідне обпалювання шамоту. Для цього є режимна карта, де вказано температуру обпалювання шамоту й тривалість цього процесу.

Може, є сенс виробляти два цінових варіанти котлів: для бідніших клієнтів – простіші, для заможніших – складніші, якісніші?

– Такий сенс сумнівний, і ми ним не скористаємося навіть у найважчі часи. Добра слава чи, як нині кажуть, імідж здобувається роками, а втрачається за одну мить. Тільки піде поголос, що твій котел барахло – враз опинишся на задвірках ринку. І не врятує те, що ти виробляєш ще й кращі варіанти котлів. Тут треба чітко визначитися, як ти позиціонуєш себе на ринку: виробником високоякісної продукції чи посередньої. А якщо пропонуєш те й те, то тебе знатимуть, передусім, як виробника посередньої продукції.

Ми довго мудрували, що б можна було змінити в конструкції котлів без втрати якості, в матеріалах, аби здешевити їх, але нічого путнього так і не придумали. Єдиний прийнятний варіант: замінити шамотову вогнетривку цеглу бетоном, але й можливості котла при цьому зміняться. Бетонні топки більше годяться для використання сухого палива, а наша перевага, власне, у тому, аби ефективно спалювати й вологе.

Не вдасться з метою здешевлення й використання дешевої автоматики у наших котлах – вони просто несумісні, а отже, не працюватимуть.

– А загалом скільки варіантів котлів ви пропонуєте деревообробним підприємствам?

– Якщо йдеться про промислові моделі водогрійних котлів, то вони з теплопродуктивністю від 100 кВт до 5 мВт. Якщо ж про парові, то вони продуктивністю від тонни пари за годину до трьох. Але ці котли є кількох видів – залежно від виду палива й рівня його вологості. Є моделі, які успішно й ефективно перетворюють у теплову енергію й паливо з рівнем вологості 80 %.

Втім, варто зазначити, що ми пропонуємо клієнтам не так базові моделі, як їхні можливі варіації. Кожна з них може максимальним чином адаптуватися до конкретних, іноді специфічних потреб клієнтів. Одним треба, аби паливний бункер розміщувався позаду, іншим – збоку, одним потрібен бункер на сорок кубів, іншим менший чи більший. У одного паливом є деревна кора, в іншого -дубовий пил, у третього – смолянисті відходи сосни, у когось – гілля. Одних влаштовує ручне завантаження палива, інші воліють мати автоматизоване. Комусь більше підходить котел із рухомою колосниковою решіткою. Різні потреби зумовлюють і певні конструкційні відмінності.

– А є аналоги таких котлів і передусім за кордоном, які все ж чимось ліпші за ваші?

– Дехто із закордонних виробників переважає якіснішим шамотом (у наших котлах український, з донецьких кар’єрів, найкращий із того, що є в Україні), у когось високого рівня пульт керування, а для нашого рівня годяться середньостатистичні пульти й автоматика загалом. Могли б і ми використовувати такі матеріали та комплектуючі, але тоді й ціна котлів була б такою, як закордонних, і наші б на вітчизняному ринку не були конкурентними.

Є й інша особливість закордонного котловиробництва. Деякі їхні моделі досконаліші тим, що спроектовані під режими спалювання, які за кордоном більш жорсткі, ніж ті, які передбачені вітчизняними нормативами. Це можуть були котли із подвійними топками, із, так би мовити, двосекундним режимом спалювання (протягом двох секунд паливо повинно перебувати у топці з тисячоградусною температурою). Нам відомі технології виробництва й таких, більш досконалих, котлів, але практичної потреби в Україні у них немає.

*  *  *

На осінній виставці «Лісдеревмаш» минулого року компанія «Котлотех» демонструвала зокрема водогрійний твердопаливний котел «АЛЕКОТ» із вихровою топкою, що працює на сипучих видах відходів. Отже, є сенс презентувати його докладніше.

За своїми технічними характеристиками котел «АЛЕКОТ», як запевняє виробник, перевершує усі вітчизняні аналоги. Завдяки потрійному ходу димових газів ККД котла збільшено до 89,5%. Пристрій забезпечений усіма останніми технологічними новинками. Використання сучасних систем дало змогу скоротити шкідливі викиди до мінімуму.

Котел «АЛЕКОТ» призначений для перетворення твердого палива у теплову енергію теплоносія (вода, водяна пара) та отримання гарячої води, яка застосовується у закритих системах опалення та гарячого водопостачання для споруд промислового і побутового призначення.

Принцип роботи котла такий. У топку паливо подається за допомогою пристрою подачі палива шнекового або плунжерного типу. Камера згорання викладена високоякісним вогнетривким матеріалом (шамотом із високим вмістом глинозему), що забезпечує практично повне згорання палива з мінімальним процентом шкідливих викидів. У топці є люки для завантаження палива вручну та виконання робіт з її очищення.

Об’ємна камера згорання забезпечує найкращі умови переробки палива до повного згорання. Циркуляція води із зворотнім потоком відбувається швидше у зонах із більш інтенсивним тепловим навантаженням для забезпечення високих коефіцієнтів теплового обміну.

Конструкція конвективного вузла теплового обміну з горизонтальною циркуляцією диму запобігає осіданню попелу на поверхні газоходу. Попіл накопичується у попільних камерах. За бажанням замовника можна встановити систему автоматичного видалення попелу.

До переваг котла можна віднести:

  • можливість використання палива з низькою калорійністю, високою вологістю та зольністю;
  • стабільно високу температуру в камері згоряння;
  • ефективне спалювання усіх видів біопалива;
  • продукти згорання не містять липких розплавлених часток;
  • практично відсутній виніс іскор;
  • високі екологічні показники (температура до 1000°С, при якій розпадається більшість шкідливих сполук);
  • можливість налаштування роботи котла на різні види твердого палива (тирса, тріски, пелети, дрова тощо);
  • ефективне та якісне згорання палива завдяки тризональному процесу спалювання (просушка, горіння, попелоутворення/догорання).

Система автоматизації, яка являє собою пульт керування із ЖК-дисплеєм та анімацією процесу роботи, укомплектована частотним перетворювачем керування димососом, реле підтримки необхідного розрідження у топці котла, датчиками температури теплоносія на подавальному та зворотному трубопроводах, датчиками температури вихідних газів, реле тиску гідравлічної системи, тепловими реле захисту всіх електродвигунів котельної установки.

Особливість вихрових топок у тому, що частки палива підтримуються у підвішеному стані завдяки несучій силі потужного вихору. Підвищений тепло- й масообмінний процес у товщі палива забезпечується інтенсивним перемішуванням твердих часток під дією повітря, яке бере участь у спалюванні.

Завдяки подачі первинного повітря через тангеціальні сопла у вихровій камері, яка обмежена стінками, викладеними шамотом, дном та пережимом, відбувається утримання та високоефективне спалювання часток палива. При цьому пережим, ряди труб і відбійний виступ сприяють утриманню часток палива у вихровій камері за рахунок їхнього виділення з потоку димових газів, які виходять через газовипускне вікно. Найбільші частки спалюються на колосниковій решітці. При переповненні топки попіл та найбільші частки недогорілого палива виводяться з вихрової камери через попеловипускний отвір або секцію загального колосника, яка відкривається.

У конструкції котла використана високоякісна сталь, зварювальні шви виконані вручну кваліфікованим персоналом. Усі етапи виробництва перевірені заводською системою контролю.

Поширити статтю