Дерев’яний будинок є практичним і недорогим житлом, яке популярне у будь-яких регіонах нашої країни, як в місті, так і в селі. В процесі усадки зрубу, між колодами або брусами, утворюються щілини, які доводиться конопатити. У деяких випадках для компенсації усадки дерев’яного будинку, застосовують деякі способи стяжки його кутів і стін.
Технологія зведення дерев’яного зрубу з бруса, передбачає з’єднання кожного верхнього вінця з нижнім, за допомогою вертикальних стрижнів (нагелів). Вони можуть бути зроблені з дерева або металу і мати діаметр до 30 мм. Установка стрижнів вимагає свердління верхнього бруса на всю товщину і на половину розташованого під ним вінця. У отримані отвори забивають нагелі. Для більш надійного кріплення нагель повинен бути дещо товщим, ніж просвердлений отвір. Посаджений на місце стрижень відпилюють врівень з поверхнею бруса, або трохи поглиблюють в нього.
Подібний спосіб дозволяє стінам зрубу рухатися тільки у вертикальній площині і запобігає їх бічному відхиленню. Щоб запобігти порушенню кутових з’єднань зрубу, нагелі встановлюють не тільки по всій довжині вінця, а й поруч з кутами, відступивши від них 30-40 см.
Ще одним варіантом стяжки кутів дерев’яного зрубу, є милиці з дерева або металу, що забиваються в кутові з’єднання вінця. Вони скріплюють бічні сторони брусів, що знаходяться в єдиній площині. Сучасне кріплення, пристосовуване до подібних операцій, являє собою загострений з одного боку оцинкований болт. Його вбивають в брус кувалдою і остаточно дотягують гайковим ключем. Це дозволяє значно зменшити розбіжність кутів зрубу або повністю усунути їх. Якщо зруб викладається з клеєного бруса або його кути мають складну форму, під установку болтів попередньо свердлять отвори. Це не дозволить брусам розколотися в місцях з’єднання.
Деякі будівельники, для контролю усадки зрубу і запобігання розбіжності кутів, виробляють його стяжку довгими металевими шпильками. Їх встановлюють на відстані півтора метрів один від одного. При висиханні дерева, шпильки періодично підтягують.
Стяжку дерев’яного зрубу можна зробити і за допомогою металевих смуг або лозин, встановлених горизонтально по всьому периметру стін. По кутам зрубу, до прутів приварюють болти, які підтягують при висиханні дерева. Такий спосіб називається круговою стяжкою.