Паркет є дуже привабливим завдяки природній текстурі деревини. Асоціація німецької паркетної промисловості (VDP) пояснює, як цю текстуру можна ще більше підкреслити за допомогою цілеспрямованого надання паркету кольору.
Як зазначають в VDP, попри всю свою натуральність, паркет все ж потребує ретельного догляду та опорядження, щоб він міг протистояти зношуванню. Саме тому верхній шар паркету обробляють оливою або лаком, незалежно від того, чи є паркет новим, чи відреставрованим після тривалого використання.
Більшість користувачів паркету покладаються на безбарвні або прозорі, матові лаки чи оливи, щоб верхній шар, найчастіше дубовий, виглядав майже необробленим. Однак існує широкий спектр можливостей зробити паркетну підлогу особливою. За допомогою кольорових олив – до речі, також на рослинній основі – можна створити особливі акценти, які поєднують природність деревини з особливими дизайнерськими ефектами. Те саме стосується і лаків.
“Окрім кольору стін, відтінок і колір підлоги мають вирішальне значення для просторового ефекту приміщення. Прозорі білі кольори для паркету базуються на скандинавському стилі, вони є стриманими і “відкривають” приміщення. Коричневі тони, такі як горіх, коньяк або трендовий сірий, навпаки, набагато більш домінантні: підлога в цьому випадку займає центральне місце, але також може створювати затишний, приємний ефект”, – пояснює вплив кольору паркету голова VDP Міхаель Шмід.
Експерти також спостерігають особливу кольорову тенденцію в Лондоні: у модній англійській столиці паркетна підлога насиченого чорного кольору стає дедалі популярнішою. “Це сильне дизайнерське рішення, чи то в комерційній нерухомості, чи то у ваших власних чотирьох стінах”, – каже пан Шмід.
Чорний, білий, коньячний або інший відтінок: паркет можна зробити кольоровим незалежно від візерунку. Однак існують відмінності в породах деревини: дуб, який вже широко використовують в німецькій паркетній галузі, особливо добре надається для такого опорядження. “Завдяки своїй структурі та глибині пор дуб є дуже сприйнятливою деревиною, яка дуже добре вбирає кольорові пігменти”, – пояснює Міхаель Шмід.
Паркет також особливо сприйнятливий до кольорових пігментів, якщо виробник надав йому шорсткості. З іншого боку, це також означає, що якщо ви вибрали дуже темні відтінки, а потім з плином часу захочете освіжити паркет, повернувшись до світліших кольорів, це зазвичай вимагатиме додаткових зусиль. Це пов’язано з тим, що кольорові пігменти проникають глибоко в пори деревини, і тому шар, який потрібно відшліфувати, стає товстішим.
При виборі кольору паркету важливо враховувати розмір і зовнішній вигляд меблів. Підлога з кольоровим акцентом може виглядати особливо привабливо зі світлими меблями. Якщо ж у вас є розкішна шафа в стилі бідермаєр, VDP радить вибрати світліший паркет або колір, близький до кольору меблів, щоб не відверати увагу від них.
Ще одна порада VDP – щоб паркет і меблі ідеально гармоніювали, цінну дерев’яну підлогу слід належно захистити. Окрім покриття оливою або лаком, це включає регулярне прибирання та догляд, а також встановлення меблевих ковзанків на ніжках шаф, столів і стільців. Правильно встановлені меблеві ковзанки запобігають появі прикрих подряпин на паркеті. “Наступна реставрація може знадобитися нескоро – при умові, що ви захочете пропустити наступний дизайнерський тренд. У будь-якому випадку, при гарному догляді паркет прослужить багато десятиліть і навіть століть – і в чудовому стані”, – каже пан Шмід.
І наостанок додамо кілька паркетних тенденцій, поширених в Німеччині, про які розповів голова VDP в інтерв’ю на початку року. За його словами, дуб залишається найпопулярнішою породою деревини для верхнього шару багатошарового паркету. Незважаючи на це, для верхнього шару паркету, крім дуба, використовується ще ціла низка інших цікавих твердих порід деревини, в тому числі бук або ясен, а також червоний дуб, робінія, волоський горіх або вишня. Також у Німеччині є широкий вибір варіантів паркету з масиву деревини. Крім твердих порід можуть використовуватися м’які породи, такі як сосна і ялина. Окрім класичних паркетних дощок, які вкладаються впритик, в Німеччині зараз знову дуже популярним є візерунок “ялинка”, а в преміум-сегменті користується попитом квадратний щитовий паркет.