Підсанкційну білоруську деревину ввозять до ЄС через Польщу за фальшивими документами – розслідування

228 Views
Фото ілюстраційне. Джерело: ocas.pl

Білоруську деревину, яка знаходиться під санкціями ЄС, експортують до Євросоюзу через Польщу, видаючи її за підробленими документами за казахстанську.

Про це йдеться у спільному розслідуванні Білоруського розслідувальницького центру, проєкту української редакції Радіо Свобода “Схеми” та видання Gazeta Wyborcza

Журналісти-розслідувачі виявили, що після того, як у березні 2022 року ЄС запровадив санкції у тому числі і щодо білоруської деревини, імпорт деревини з Казахстану до ЄС суттєво зріс. Так, за даними Євростату, на які посилаються автори рослідування, протягом 2022-2023 років з цієї переважно степової країни імпортували деревини на рекордні майже 126 млн євро. І більшість поставок відбувалася до Польщі. Причому, як йдеться у матеріалі, якщо імпорт деревини з Казахстану до Польщі у 2022 році становив 14 млн євро, то у 2023 році він зріс майже вп’ятеро – до майже 68 млн євро. І це при тому, що до повномасштабної війни в Україні Казахстан, на відміну від Білорусі, майже не постачав деревини до ЄС.

Як йдеться у статті, журналісти отримали від джерел на ринку лісопродукції пакет документів, а саме контракт на майже мільйон євро на поставку деревини (що цікаво, йдеться про заточений палісад із сосни) між казахстанською компанією Nurr-electro та одержувачем – польською компанією PLRBL, а також дані щодо специфікації товару та митні декларації.

Як виявилося у процесі журналіського розслідування, і підписи, і відбитки печаток на документах були сфальшованими. Це, окрім представника казахстанської фірми Nurr-electro Армана Тулієвича, який у коментарі журналістам також сказав, що “не було фінансових операцій за такою угодою, не те що товару”,  підтвердили і два незалежні експерти із графічного дизайну, до яких звернулися розслідувачі з проханням проаналізувати документи.

Те, що товар із Казахстану не вивозили, підтверджує і той факт, що журналісти не знайшли такої поставки в базі експорту Казахстану, йдеться у статті.

Відтак журналісти зв’язалися з перевізником – представником білоруської компанії “Галлардо”, який розповів, що везли деревину не з Казахстану, а з Білорусі, і у співпраці із ще однією білоруською компанією – “СО РБЛ”, зі складу якої, за інформацією від джерел журналістів на ринку деревини, відбувалося відвантаження деревини.

Єдиний власник компанії “СО РБЛ” Олег Янович, який також є головою правління польської компанії- покупця PLRBL, відмовився відповідати на запитання журналістів, йдеться у матеріалі.

Підсумовуючи результати розслідування, журналісти дійшли висновку, що незважаючи на те, що офіційно імпорт деревини з Казахстану до ЄС суттєво зріс, проте не вся ця деревина – казахстанська, частина походить з Білорусі. А от, щоб встановити, наскільки велика ця частина, потрібно отримати та перевіряти всі митні декларації на казахстанську деревину.

Як йдеться у матеріалі, журналісти відправили запити до відповідних польських структур. У польському МЗС відповіли, що питання обходу санкцій не перебуває в їхній компетенції. У Митній службі зазначили, що не мають фізичної можливості перевіряти всі декларації. Із Міністерства внутрішніх справ Польщі надійшла відповідь, що за викладеними фактами розпочалася перевірка, але від детальніших коментарів відомство утрималось.

Поширити статтю