Польська меблева галузь просить уряд втрутитися

258 Views
Фото: OIGPM

Польська меблева промисловість перебуває на межі спаду, який додатково прискорюється політикою Lasów Państwowych – попереджає Польська торгова палата виробників меблів (Ogólnopolska Izba Gospodarcza Producentów Mebli (OIGPM)) у листі до прем’єр-міністра та просить польський уряд втрутитися.

Становище Польщі як одного з найбільших виробників меблів у світі та лідера експорту меблів під загрозою, зазначають в OIGPM. Згідно зі звітом B+R Studio, орієнтовні доходи польської меблевої промисловості в 2022 році зросли на 11%, але це зростання значно нижче рівня інфляції в Польщі. Аналітики прогнозують, що у 2023 році вартість реалізованої продукції знизиться на 3%, а обсяги виробництва меблів – на 20%. Згідно зі звітом, рентабельність виробництва впала з 5,3% у 2021 році до 5,2% у 2022 році. Подальше зниження рентабельності до рівня 4,5% спровокує у Польщі хвилю банкрутств меблевих компаній і групові звільнення працівників.

Польські меблеві компанії змушені боротися не тільки з викликами, з якими зараз стикаються всі підприємці в Європейському Союзі, але й з багатьма проблемами, які залежать виключно від польського законодавства та доброї волі державних чиновників. Як повідомляє OIGPM, польська меблева промисловість особливо стурбована подальшими рішеннями Lasów Państwowych та Міністерства клімату та навколишнього середовища Польщі щодо припинення сертифікації відповідального управління лісами FSC та щодо процедур продажу деревини у другій половині 2023 року. Галузь вважає їх шкідливими та такими, що безпосередньо загрожують існуванню польського меблевого сектора. Тому президент Польської торгово-промислової палати виробників меблів Ян Шинака 13 березня 2023 року надіслав прем’єр-міністру Польщі Матеушу Моравецькому листа, в якому порушує обидві проблеми та просить урядової підтримки у їх вирішенні.

Як пояснює Ян Шинака, сертифікат FSC є гарантією міжнародної співпраці. Його вимагають від польських виробників усі великі підприємства на основних експортних ринках. Без цього наявні партнери не будуть купувати польські вироби з деревини, зокрема меблі. Тим часом, незважаючи на чітку позицію всієї деревообробної галузі, яка виражає необхідність збереження FSC-сертифікації, протягом кількох місяців регіональні дирекції Lasów Państwowych відмовляються від неї (наразі: Лодзь, Гданськ, Торунь, Варшава, Познань, Радом і Піла). Переговори між  Lasami Państwowymi та організацією FSC щодо нової ліцензійної угоди були перервані – Lasy Państwowe не прийняли запрошення FSC до подальшого діалогу. Таким чином, на думку OIGPM, саме Міністерство клімату та навколишнього середовища Польщі та Lasy Państwowe будуть відповідальними за негативні наслідки відмови від сертифікації FSC, які вплинуть на компанії, які експортують вироби з деревини, що одночасно вдарить по створених деревообробною промисловістю, у тому числі меблевою, робочих місцях та надходженнях від податку на прибуток підприємств, ПДФО та ПДВ.

«У польській меблевій промисловості безпосередньо працює приблизно 200 тис. осіб (в усій деревообробній галузі – приблизно 400 тис. працівників), головним чином у сільській місцевості та малих містах. За нашими оцінками, негативні наслідки відсутності FSC-сертифікації можуть торкнутися приблизно 20% працівників усієї деревообробної промисловості, а зниження обсягів виробництва може сягнути навіть 30%», – висловлює занепокоєння президент OIGPM.

Польська торгово-промислова палата виробників меблів також закликає припинити процес продажу деревини, який є шкідливим для польської деревообробної галузі, включно з меблевою, згідно з новими процедурами, які підвищують ціни на цю сировину. Зазначається, що до оприлюднення графіка реалізації деревини та цін на наступний період Lasy Państwowe не організували жодної зустрічі з організаціями, що представляють польську деревообробну галузь. Між тим, дуже високі ціни на деревину поглиблять і без того серйозний колапс деревообробної промисловості в Польщі. Варто зазначити, що стартові ціни, наприклад, на середньомірну деревину вже зросли більш ніж на 40%.

«Lasy Państwowe протягом тривалого часу не брали до уваги інформацію про погіршення економічної ситуації, яке спостерігалося ще в середині 2022 року і про яке повідомляли галузеві організації, а середньовимірна деревина в Польщі наразі є найдорожчою у цілій Європі!» – повідомляє у листі до прем’єр-міністра OIGPM. «Внаслідок різкого зростання собівартості продукції, а також зменшення кількості замовлень багато меблевих компаній скорочують або навіть тимчасово призупиняють виробництво. Польська меблева промисловість більше не конкурентоспроможна. Lasy Państwowe, як монополіст у постачанні деревини в Польщі, мають усвідомлювати, що це тягне за собою відповідальність за долю деревообробної промисловості та працівників, які у ній працюють», – додає OIGPM.

Польські меблеві компанії сподіваються, що польський уряд і прем’єр-міністр допоможуть вирішити обидві проблеми, тим більше, що вони залежать виключно від доброї волі польських державних чиновників. «Ми сподіваємося, що рішення, які становлять серйозну загрозу існуванню понад 32 тис. меблевих компаній, на яких безпосередньо працюють 200 тис. осіб, будуть скасовані, а Lasy Państwowe повернуться до відповідального діалогу з деревообробною промисловістю, в тому числі меблевою, і з FSC», – пише у листі до прем’єр- міністра президент Польської торгово-промислової палати виробників меблів.

Джерело: OIGPM

Поширити статтю