Поточні тенденції реалізації деревини дуба в Україні

148 Views
Фото: УкрНДІЛГА

Науковці сектору економіки УкрНДІЛГА провели поточний аналіз реалізації однієї з найбільш господарсько цінних і вартісних деревних порід – дуба звичайного. Зокрема, у 2021 р. вартість знеособленого кубічного метру лісоматеріалів круглих сосни, в цілому за підприємствами галузі становила 1975 грн, а дуба – майже у 5 разів більше (9642 грн).

Як повідомляють в УкрНДІЛГА, Українські Карпати є одними з найбільш лісоресурсних регіонів нашої країни. Лісистість в областях регіону (Закарпатська – 51,4 %, Івано-Франківська – 41,0 %, Чернівецька – 29,2%, Львівська – 28,5 %) значно перевищує середню по Україні, яка складає 16,5 %. Тому цей регіон є важливим постачальником деревної сировини для промисловості та для опалення, кажуть науковці. В останні роки в регіоні заготовлюється майже третина обсягів ділового круглого лісу твердолистяних порід в Україні.

Як зазначають науковці сектору економіки УкрНДІЛГА,через військові дії в Україні спостерігається падіння внутрішнього попиту на продукцію ділового круглого лісу, а відповідно й обсягів реалізації лісоматеріалів круглих, навіть у даному регіоні. Загальне зменшення у 2022 році відносно попереднього, 2021 року, обсягів реалізації лісогосподарськими підприємствами  лісоматеріалів круглих дуба за всіма класами якості становило 18% (майже 9000 куб. м). Зменшення попиту в 2022 р. на лісоматеріали круглі дуба супроводжувалося також зниженням цін реалізації на 8,4%. Однією з головних причин цього є суттєве зменшення кількості деревообробних підприємств через військові дії в країні  майже на 50%.

Зниження середньої ціни реалізації лісоматеріалів круглих дуба (діаметр 30–34 см) у 2022 р. у регіоні відбулося за рахунок сортиментів найнижчого класу якості. Середня ціна сортиментів класу D у 2022 р. зменшилася на 6%. Навіть зростання середніх цін реалізації лісоматеріалів класів А та В на 10% не компенсувало падіння ціни на найбільш масовий сортимент через переважаючі фізичні обсяги реалізації лісоматеріалів дуба класу D у загальній структурі торгівлі деревиною: 55,4 % у 2021 р. та 61,1 % у 2022 р.

Динаміка фізичних обсягів та цін реалізації круглого лісу дуба в Карпатському регіоні під час військових дій в Україні свідчить про погіршення фінансово-економічного становища лісогосподарських підприємств (нині – лісогосподарських філій), кажуть науковці УкрНДІЛГА. Тому необхідно передбачити заходи, спрямовані на пожвавлення ділової активності, насамперед, деревообробної та будівельної галузей економіки. Це сприятиме збільшенню внутрішнього попиту на продукцію ділового круглого лісу, та відповідно – покращенню фінансової спроможності лісогосподарських філій. 

Поширити статтю