Проєкт «Ризик-орієнтована стратегія підготовки до моніторингу і біологічного контролю ясеневої смарагдової златки»

65 Views
Фото: УкрНДІЛГА

Нині швидке розповсюдження ясеневої смарагдової златки (Agrilus planipennis) та халарового некрозу (Hymenoscyphus fraxineus) несе суттєву загрозу популяціям ясена звичайного по всій території Європи, зокрема й в Україні. Опрацювання стратегій моніторингу і біологічного контролю шкідника та грибних захворювань є важливим кроком у подоланні загрози їх стрімкого розповсюдження та збереженні ясеневих насаджень.

Протягом 4-6 грудня 2023 р. у м. Саласпілс (Республіка Латвія) відбулася робоча зустріч учасників міжнародного проєкту «Ризик-орієнтована стратегія підготовки до моніторингу і біологічного контролю ясеневої смарагдової златки» у Латвійському державному науково-дослідному лісовому інституті (ЛДНДЛІ) «Сілава». Керівник проєкту з латвійської сторони — Дарта Клавіна, Україну представили керівник проєкту Катерина Давиденко та учасниця проєкту Світлана Лось.

Представники робочої групи відвідали Центр генетичних ресурсів і лабораторію мікроклонального розмноження ЛДНДЛІ «Сілава» та розглянули перспективи розвитку спільної діяльності в сфері генетичних ресурсів з акцентом на збереженні стійких генотипів ясена. В лабораторії мікроклонального розмноження латвійські колеги працюють із декількома видами деревних рослин, зокрема березою та гібридами осики. Керівник центру генетичних ресурсів Даініс Рюнгіс також розповів про основні напрями досліджень in vitro.

Під час зустрічі було обговорено програму науково-дослідних робіт у 2024 році, зокрема проведення польових досліджень в Україні, методики оцінювання стійкості ясенів до інвазійних шкідників, враховуючи аспекти виявлення стійких до халарового некрозу та смарагдової златки дерев ясена звичайного в деревостанах різних регіонів країни, збір зразків та їх аналізування тощо.

С.А. Лось, зав. відділом селекції, генетики та біотехнології

К. В. Давиденко, с.н.с. відділу ентомології, фітопатології та фізіології

УкрНДІЛГА

Поширити статтю