14 грудня 2023 року у Києві відбулася Міжнародна конференція донорів під назвою “Міжнародний заклик підтримати лісовий сектор в Україні” (International Call to Support Forestry Sector in Ukraine).
Захід організувало Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України за підтримки Державного агентства лісових ресурсів України, а також міжнародної організації FAO (Food and Agriculture Organization of the United Nations).
Як повідомляє ГО “ЛІіС”, конференція відбулася у гібридному форматі. Серед доповідачів – представники закордонних донорів, зокрема ООН та країн-членів Євросоюзу (Німеччини та Чеської республіки), та українських інституцій із охорони довкілля державного та недержавного сектору.
Із доповідями виступили в.о.голови Державного агентства лісових ресурсів України Віктор Смаль, генеральний директор Державного підприємства “Ліси України” Віктор Болоховець, також до учасників міжнародної конференції звернувся у відеоформаті Міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Руслан Стрілець.
Повідомляється, що представники української сторони окреслили нинішній стан лісів України з огляду на військову агресію рф; визначили потенційні сфери можливого залучення міжнародних донорів до відбудови лісового сектору та відновлення лісів, що постраждали від військових дій; акцентували на необхідності розвитку цифрової складової у сучасному представленні даних про ліси.
“Попри повномасштабну війну ми активно працюємо над впровадженням європейських принципів у наше лісове господарство. Ми розпочали реформу 2,5 роки тому. І вже цього року пройшли першу точку неповернення. Реформа триває. Ми прагнемо довести, що лісова галузь може бути конкурентоспроможною, прозорою і цивілізованою. Поступово відмовляємося від застарілих пострадянських принципів лісового господарювання та наближаємо нашу модель до природної. Для нас важливо, аби наступні покоління вже відчували ці зміни”, – сказав у своєму виступі Міністр Руслан Стрілець.
Як повідомив т. в. о. голови Держлісагентства Віктор Смаль у Facebook, в своєму виступі на конференції він зробив акцент на ключових напрямках для залучення міжнародних інвестицій:
– розмінування та відновлення лісових територій;
– будівництво рекреаційних пунктів біля автомобільних доріг для надання населенню безкоштовного альтернативного відпочинку замість відвідування лісів;
– відновлення знищеної інфраструктури Укрдержліспроекту;
– створення нових наземних пунктів моніторингу за пожежами в лісах;
– розвиток мережі лісонасіннєвих центрів для вирощування садивного матеріалу із закритою кореневою системою;
– будівництво лісових доріг;
– створення сучасних лабараторій для молекулярного аналізу садивного матеріалу;
– перехід на механізовану систему заготівлі деревини;
– створення електронної системи добровільного декларування операцій із деревиною на внутрішньому ринку України;
– дистанційне зондування лісів за допомогою технології LIDAR для визначення абсолютно точного об’єму насаджень.
“Розширення співпраці та підтримка цих напрямів міжнародною спільнотою сприятиме розвитку лісової галузі та якнайшвидшому відновленню від наслідків війни”, – зазначив Віктор Смаль у своєму дописі.
Також він підкреслив, що незважаючи на війну та її наслідки, приймаючи виклики сьогодення, лісова галузь України продовжує виконувати свої зобов’язання перед національною економікою, суспільством та міжнародними організаціями.
“Це було також відмічено представником ЄС в Україні, паном Крістіаном Хеллом. Під час виступу він відмітив позитивні зміни, які були реалізовані нами на шляху реформування лісової галузі України”, – зауважив Віктор Смаль у своєму дописі.
Генеральний директор ДП “Ліси України” Юрій Болоховець у Facebook розповів, що на конференції мав честь розповісти європейським партнерам про результати роботи ДП “Ліси України”, інвестиції підприємства в охорону та захист лісів, лісовідновлення, розширення державного лісового фонду.
Він також повідомив, що представник ЄС в Україні з питань сільського, лісового господарства та продовольства Крістіан Хелл підкреслив, що з боку Євросоюзу є підтримка у проведенні реформи. Галузі потрібна більша прозорість, цифровізація процесів контролю та управління.
“Визначені паном Хеллом пріоритети цілком збігаються з нашим баченням стратегії трансформації лісовій галузі. Проте для пришвидшення розвитку та відновлення в Україні мають бути ухвалена низка важливих законодавчих актів, змінена нормативна база. Рухаючись в цьому напрямі нам також важливо спиратися на підтримку європейських колег. За підсумками зустрічі домовилися продовжувати контакти з представництвом ЄС в Україні”, – розповів Юрій Болоховець.
Своєю чергою, як повідомляє ГО “ЛІіС”, закордонні партнери звернули увагу на необхідність завершити реформування лісового сектору у контексті найближчого вступу України до Євросоюзу з метою гармонізації відповідного законодавства та виконання тих принципів, яких дотримуються всі члени ЄС. Посланці від міжнародних організацій запевнили українських колег в тому, що вони докладуть всіх максимально можливих зусиль для відновлення лісового сектору України. Особливо це стосується розмінування лісів, відновлення зруйнованої інфраструктури лісового господарства, а також інвестицій у розвиток культури ведення лісового господарства та співпраці між різними ключовими учасниками, які залежать від лісу і для яких ліс є важливою частиною їхнього життя.
Виконавчий директор ГО “ЛІіС” Дмитро Карабчук, який теж брав участь у заході, зауважив: “Нині назріла нагальна необхідність створити департамент лісів у складі Міндовкілля, що є важливим у процесі розпочатого реформування та що позитивно посилить формування державної лісової політики у сфері лісового та мисливського господарства. Адже наразі при міністерстві працює управління, де залучено лише кілька працівників, які при всьому своєму бажанні не в змозі виконувати увесь уявний обсяг робіт”.
Як зазначив у своєму дописі Віктор Смаль, конференція “Міжнародний заклик підтримати лісовий сектор в Україні” стала початком нового етапу співпраці з Продовольчою та сільськогосподарською організацією ООН (FAO), яка перейняла ініціативу з підтримки та розвитку лісового господарства України, розпочатої Forest Europe у 2022 році.
Загалом в конференції взяло участь понад 20 країн і міжнародних організацій, які висловили свою готовність щодо подальшої співпраці, спрямованої на посилення і відновлення лісової галузі України.
За словами організаторів, наступну зустріч у такому ж форматі планується провести уже в першому півріччі наступного року.