Рішення круглого столу щодо проблемних питань оцінки впливу на довкілля

98 Views
Фото: Пресслужба ТЛУ

2-го лютого на базі НУБіП України за ініціативи Навчально-наукового інституту лісового і садово-паркового господарства та Товариства лісівників України відбувся Всеукраїнський круглий стіл, де обговорювалися проблемні питання оцінки впливу на довкілля.

Учасники круглого столу напрацювали низку пропозицій, спрямованих на збалансування процесу охорони довкілля та використання лісових ресурсів враховуючи виклики зумовлені війною в Україні. Ці пропозиції направили Голові Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування Олегу Бондаренку та Міністру захисту довкілля та природних ресурсів України Руслану Стрільцю. Лист підписаний ректором НУБіП України Станіславом Ніколаєнком. Вашій увазі пропозиції і рішення круглого столу щодо проблем оцінки впливу на довкілля в лісовому господарстві України.

Рішення круглого столу щодо проблем оцінки впливу на довкілля

 в лісовому господарстві України

     від 02.02.2024 р.                                                                    НУБіП України

 

Проблематика оцінювання впливу на довкілля (ОВД) у лісовому господарстві потребує невідкладного вирішення низки дискусійних питань та гармонізації національних підходів реалізації цього процесу з європейськими. Важлива тематика круглого столу об’єднала у конструктивній дискусії народних депутатів України, представників Державного агентства лісових ресурсів України, ДП «Ліси України», керівників міжрегіональних управлінь та офісів, наукову спільноту, представників деревообробної галузі  та низки екологічних організацій.

Не викликає сумніву екологічна важливість ОВД та участь громадськості в зазначеному процесі. Але фактичний стан проведення ОВД, надмірна деталізація процесів передбачена в Методичних рекомендаціях з розробки звіту з оцінки впливу на довкілля в галузі лісового господарства (наказ №134 від 2 березня 2020 року), призводить до фінансових втрат та формування корупційних ризиків.

У ході своїх виступів на заході Голова ДАЛРУ В. І. Смаль, виконавчий директор ДП «Ліси України» І. М. Лицур, директор НДІ лісівництва та декоративного садівництва О. П. Бала, директор УкрНДІЛГА В. П. Ткач та інші відмітили, що за останні роки витрачено на ОВД близько 65 млн грн і майже 30 млн грн на після проектний моніторинг. Ці величезні суми могли б бути витрачені на оборонні потреби, а так вони включені до собівартості лісопродукції, що призводить до її здорожчання.

Народні депутати України О. Б. Матусевич та О. М. Василевська-Смаглюк звернули увагу, що ця процедура в країнах ЄС проводиться виключно у випадку зміни цільового призначення земель лісового фонду. А в Україні це стає надзвичайно важким тягарем для підприємств як організаційно, так і фінансово. Також це призводить до втрат і місцевих бюджетів. 

У межах роботи круглого столу народним депутатом України О. Б. Матусевичем презентовано проєкт Закону № 9516 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо ефективного управління лісами на основі ведення лісового господарства на принципах наближеного до природи лісівництва, адаптованого до кліматичних змін, збереження біорізноманіття в лісах». 

Згадані вище передумови зумовили наступне рішення круглого столу.

Для вирішення нагальних проблемних питань проведення процедури оцінки впливу на довкілля у межах лісогосподарської діяльності, необхідно: 

1. Підтримати проєкт Закону № 9516 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо ефективного управління лісами на основі ведення лісового господарства на принципах наближеного до природи лісівництва, адаптованого до кліматичних змін, збереження біорізноманіття в лісах».

2. Враховуючи економічну доцільність і екологічну виваженість запропонованих змін в проєкту Закону № 9516 просити Комітет Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування (О. Бондаренко) внести даний законопроєкт на розгляд Верховної Ради в першому читанні.

3. Рекомендувати Міністерству захисту довкілля та природних ресурсів України ґрунтовно переглянути, змінити та спростити наказ № 134 від 02.03.2020 року про затвердження Методичних рекомендацій з розробки звіту з оцінки впливу на довкілля (ОВД) в галузі лісового господарства,  а саме:

1) Як такі, що базуються на наукових дослідженнях країни-агресора (розділ 6 (р. 4 п. 3 – води, р. 5 п. 9 – вплив на довкілля) рекомендовані наукові джерела – всі країни-агресора.

2) Не відповідність даної методики європейській директиві в частині санітарних рубок, оскільки немає зміни цільового призначення лісогосподарських земель.

3) Надмірна деталізація робіт, що приводить до 300-500 сторінок звіту і до 2000 сторінок додатків, більшість з яких є результатом лісовпорядкування і не потребують детального опису, і на етапі затвердження несуть корупційні ризики.

4) Рекомендувати проводити ОВД виключно державними науковими установами та закладами вищої освіти, які мають відповідний досвід.

Рішення прийнято одноголосно (за – 104 особи).

Директор Навчально-наукового інституту
лісового і садово-паркового господарства, проф.         Роман ВАСИЛИШИН


Голова Всеукраїнської громадської організації
Товариство лісівників України                                          Юрій МАРЧУК

Джерело: пресслужба ТЛУ

Поширити статтю