Cвітова лісова промисловість: підсумки 2023 року

96 Views
Фото ілюстраційне. З відкритих джерел

У своєму огляді світової лісової промисловості за 2023 рік Wood Resources International (WRI) пов’язує зменшення пропозиції балансів листяних порід деревини, зниження поставок російських пиломатеріалів і цін на них, а також невизначеність на європейському енергетичному ринку з вторгненням Росії в Україну.

Світовий ринок деревини

Європейський ринок деревини постраждав від зниження попиту на деревину, коливань у потоках деревини та «безпрецедентних коливань» цін на деревину. У III кварталі 2023 року європейський індекс цін на пиловник (ESPI) впав на 12% порівняно з попереднім кварталом; найбільше падіння спостерігалося в Центральній Європі.

Вважається, що за перші дев’ять місяців 2023 року падіння цін було зумовлене скороченням виробництва на австрійських, чеських та німецьких лісопиляльних підприємствах.

Ці зміни відбулися після того, як WRI у своєму аналізі світового ринку лісової промисловості за I квартал 2023 року відзначив, що ціни на пиловник у Європі близькі до двадцятирічного максимуму, а  ціни на целюлозу знижуються у зв’язку із повідомленням про зниження світового попиту на папір.

Повідомляється, що у Швеції ціни на ялину зросли майже на 10% з III кварталу 2022 року до III кварталу 2023 року. WRI пов’язує це з повільнішими поставками деревини від приватних лісовласників, переважно у південному регіоні країни. Однак в  в той же час, ціни на деревину в скандинавських країнах майже не змінилися.

Світові ринки деревного волокна

Вторгнення Росії в Україну є основною причиною скорочення поставок целюлози з листяних порід деревини протягом всього року. За даними WPI, перебої в постачанні спричинили стрибок світового індексу цін на деревне волокно з листяних порід (HFPI) на 44% з кінця 2020 року, і в III кварталі 2023 року індекс сягнув найвищого рівня за останні десять років.

Однак, на відміну від ринку листяних порід, зниження цін на целюлозу з хвойних порід і скорочення виробництва целюлози в Європі та Північній Америці призвели до зменшення попиту на деревне волокно з хвойних порід деревини. Як результат, індекс цін на деревне волокно хвойних порід (SFPI) у III кварталі 2023 року знизився на 4,5% порівняно з аналогічним періодом минулого року.

За перші вісім місяців 2023 року обсяги торгівлі деревною тріскою з листяних порід деревини в Азії скоротилися більш ніж на 12%. WRI зазначає, що порівняно з минулим роком Китай скоротив свої закупівлі на 26% у річному обчисленні, проте японські целюлозно-паперові комбінати забезпечили найбільші обсяги імпорту деревної тріски за останні чотири роки.

Світові ринки пиломатеріалів

Збільшення потоку деревної продукції з країн з великою кількістю лісів до країн з меншою кількістю джерел деревини стало рушійною силою світової торгівлі пиломатеріалами за останні кілька десятиліть, пояснюють у WRI. Наприклад, Швеція: якщо п’ятнадцять років тому майже 80% експорту пиломатеріалів цієї країни йшло на європейські ринки, то нині цей показник знизився до майже 55%.

У Канаді та США за перші три квартали 2023 року сукупне виробництво пиломатеріалів з хвойних порід склало 73 млн м3: 25 млн м3 припадає на Канаду, а 48 млн м3 – на США. Цей показник зменшився порівняно з обсягом пиломатеріалів, виготовлених за аналогічний період 2022 року (77 млн м3).

У 2023 році канадські пиломатеріали займали 83% ринку США, проте імпорт пиломатеріалів з Німеччини до США повільно зростав з 2019 року і у 2023 році мав ринкову частку майже 7%. Частка імпорту шведських пиломатеріалів до США становила близько 3%, а решта 7%  припадала на менші країни-постачальники з Європи, Нової Зеландії та Латинської Америки.

Хоча Росія була найбільшим світовим експортером пиломатеріалів хвойних порід у 2020 та 2021 роках, її вторгнення в Україну та подальший бойкот російської лісової продукції призвели до різкого скорочення поставок. WRI повідомляє, що рекордний для Росії показник у понад 31 млн м3 у 2020 році впав нижче 21 млн м3 у 2023 році.

У березні минулого року WRI повідомив, що імпорт деревної тріски та колод до Фінляндії з Росії впав з історичного максимуму в 2020 році до нуля в III кварталі 2022 року. Зараз російський експорт пиломатеріалів скоротився майже на 50% в доларовому еквіваленті – точніше, він впав з $310/м3 на початку 2022 року до $163/м3 в III кварталі 2023 року.

У Китаї імпорт лісу-кругляка та пиломатеріалів збільшився в період з III по IV квартал 2023 року. Тим не менш, за оцінками, імпорт 2023 року все ще залишається найнижчим за останні одинадцять років, причому найбільше скоротився імпорт лісу-кругляка; імпорт пиломатеріалів впав менше порівняно з попередніми двома роками.

Світові ринки біомаси

WRI називає США найбільшим у світі експортером деревних пелет. Поставки стабільно зростають вже більше десяти років, йдеться в повідомленні.

За перші дев’ять місяців 2023 року обсяги експорту були на 7% вищими, ніж за аналогічний період 2022 року. Прогнозується, що у підсумку загальний обсяг експорту за 2023 рік перевищить 9,5 млн т, що є більш ніж на 50% більше, ніж п’ять років тому.

Ціни на деревні пелети для побутових потреб у Європі в IV кварталі 2023 року були, очевидно, нижчими, ніж у тому ж кварталі 2022 року, після вторгнення Росії в Україну. Це призвело до невизначеності на європейському енергетичному ринку, коли ціни на енергоносії в Центральній Європі досягли найнижчого рівня за майже два роки – в середньому €370/т. Знову ж таки, у Швеції коливання цін було меншим – вони зазнали лише «помірного зниження» у 2023 році.

Джерело: Global Wood

Поширити статтю