Розпочата росією війна проти України щодня ставить під загрозу безпеку тисяч людей. Окрім того, військові дії та їх наслідки є безпрецедентним випадком заподіяння шкоди українському довкіллю.
Наслідки воєнного екоциду в лісовій галузі – це сотні тисяч знищених та замінованих лісів. 3 початку повномасштабної російсько-української війни в зоні проведення бойових дій та на деокупованих територіях піротехніки знешкоджують сотні боєприпасів за день.
На окупованих і деокупованих територіях через ліси переміщується важка військова техніка, в лісах знаходяться військові частини та ведуться активні бойові дії. Це призводить до серйозних порушень лісових екосистем, забрудненню ґрунтів та вод, що матиме негативний вплив на навколишнє природне середовище у довгостроковій перспективі, а пошкоджені війною землі потребуватимуть значних зусиль для їх відновлення та подальшого використання в майбутньому. Понад 40% лісових пожеж у лісах Держлісагентства виникає через обстріли рф. Особливо небезпечними є пожежі у лісах, які забруднені залишками вибухонебезпечних предметів.
Загальна площа лісів, яких торкнулася війна орієнтовно складає 3 млн. га, це майже 30% всіх лісів України.
Лишається невідомою ситуація щодо забруднення лісів вибухонебезпечними предметами на тимчасово окупованих землях лісового фонду, орієнтовно на площі 1 млн га.
Значна частина лісу, повернутого під контроль України лишається непридатною для використання. Потребують розмінування близько 0,5 млн га лісів Держлісагентства. Процес розмінування може тривати десятиріччями.
Орієнтовна шкода, завдана лісовому господарству становить 20 мільярдів гривень. Повна оцінка втрат лісу на деокупованих територіях неможлива через забруднення лісів вибухонебезпечними предметами і потенційні ризики для життя працівників. Поки не буде проведено розмінування остаточно верифікацію зробити важко.
російське повномасштабне вторгнення в Україну спричинило масштабні наслідки для навколишнього середовища не тільки для нашої держави, але і для всього світу. Саме у цих наслідків нема кордонів. Із 24 лютого 2022 року в атмосферу потрапило понад 150 млн тонн викидів CO2 – вони були спровоковані пожежами та військовими діями. В Україні вже зафіксовано майже 3,6 тис. фактів шкоди довкіллю. Вона оцінюється у 2,2 трлн грн.