2023 рік став роком зниження продуктивності та скорочення робочих місць у польській меблевій галузі. Хоча їй вдалося зберегти сильні позиції на міжнародному ринку, ситуація залишається складною. Можливо, ринкова кон’юнктура покращиться у другій половині 2024 року.
Про це пише польський деревообробний портал Drewno.pl із посиланням на Польську торгово-промислову палату виробників меблів (Ogólnopolska Izba Gospodarcza Producentów Mebli (OIGPM). Наводимо переклад.
Продажі меблів падають
Польська меблева промисловість опинилася у складному періоді економічного циклу. Згідно з дослідженням B+R Studio, що базується на даних Головного статистичного управління Польщі (GUS), бізнес-клімат у меблевій промисловості за останні два роки був найгіршим за останні два десятиліття.
Нижчий індекс, ніж у 2023 році (-6,8) та 2022 році (-9,8), був зафіксований лише у 2001 році (-11,8). На ситуацію в галузі головним чином вплинули високі ціни на електроенергію та паливо, стрімке зростання заробітної плати, висока інфляція та невизначеність, пов’язана з війною в Україні.
Вартість реалізованої продукції польських меблевих компаній у 2023 році становила 64 млрд злотих, що на 6% менше, ніж у 2022 році. Зменшення обсягів замовлень та зростання виробничих витрат почали загрожувати прибутковості компаній.
Скорочення робочих місць обчислюють тисячами
Щоб зберегти фабрики та пристосуватися до зменшення обсягів замовлень, меблеві компанії були змушені скорочувати робочі місця. За період з квітня 2022 року по грудень 2023 року в польській меблевій галузі скоротили 18 тис. робочих місць з повною зайнятістю. Цього року очікуються подальші скорочення.
Зовнішні ринки
Несприятлива ситуація на світових ринках призвела до того, що польська меблева промисловість також зазнала спаду в міжнародній торгівлі. Вартість експорту в 2023 році зменшилася на 3%, сягнувши 62,2 млрд злотих. З іншого боку, в натуральному вираженні закордонні продажі скоротилися на цілих 11%.
Проте завдяки тому, що її найбільші закордонні конкуренти також стикаються з проблемами, Польща зуміла зберегти минулоріч свої високі позиції в міжнародних рейтингах виробництва та експорту меблів – шосте місце за обсягами виробництва та друге місце за обсягами експорту меблів у світі. Водночас Польща залишилася найбільшим експортером меблів у Європі.
Перспективи 2024 року
Все вказує на те, що це не кінець складної ситуації на меблевому ринку, пише Drewno.pl. Згідно з прогнозами, вартість реалізованої продукції щонайбільше залишиться на рівні 2023 року (приблизно 64 млрд злотих). Відсутність надії на покращення виливається у плани подальшого скорочення робочих місць. За попередніми оцінками, у 2024 році меблева промисловість втратить ще 5 тис. робочих місць з повною зайнятістю.
Меблева галузь може сподіватися на незначне покращення лише в другому півріччі поточного року, але багато залежить від ринкового середовища, особливо внутрішнього.
Однією з найсерйозніших проблем для польських виробників меблів видання називає доступ до сировини з сертифікатом FSC. У попередні роки Lasy Państwowe поступово відходили від цієї системи сертифікації, що викликало все більше занепокоєння серед польських виробників, які використовують деревну сировину, адже сертифікат FSC вимагають багато дистриб’юторів меблів у всьому світі. Якщо Lasy Państwowe не повернуться до сертифікації FSC, можна очікувати подальшого зниження обсягів виробництва меблів навіть на 20-30%.
Іншим фактором, що перешкоджає відновленню польської меблевої галузі після спаду, є система продажу деревини, запроваджена попередньою дирекцією Lasów Państwowych . Польські виробники меблів очікують, що зміни в цій системі зроблять її більш прозорою та доступною для підприємців, а також сприятимуть переробці деревної сировини в Польщі.
Оголошені обмеження на заготівлю деревної сировини також можуть стати серйозним викликом для меблевої галузі. Виведення 20% лісових площ з-під заготівлі деревини вимагає мудрої та стратегічної співпраці між ключовими зацікавленими сторонами. Виробники меблів вказують на екологічні переваги виробів з деревини (низький вуглецевий слід, довготривале зберігання CO2) і неохоче сприймають перспективу заміни цієї природної сировини іншими, менш екологічно чистими матеріалами, такими як пластик і метал. Частковим вирішенням проблеми може стати дозвіл виробникам деревних плит використовувати альтернативне джерело сировини, наприклад, вторинну деревину, а також обмеження спалювання деревини на користь використання її для виробництва деревних матеріалів. Однак це вимагає змін у законодавстві, до яких польська меблева галузь закликає вже кілька років.