Рішення, натхненні природою: на СОР28 обговорили роль природоорієнтованих рішень для відновлення України

34 Views
Фото: Міндовкілля

Роль природоорієнтованих рішень для відновлення України — один з фокусів Павільйону України на Конференції ООН зі зміни клімату СОР28. Своє бачення та практичний досвід впровадження сталих практик презентували ключові спікери WWF-Україна та WWF International, Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування, Державного агентства лісових ресурсів України, Державного агентства водних ресурсів України, The Food and Agriculture Organization, Michael Succow Foundation, UNDP Україна.

“Зміна клімату — це виклик, який вимагає колективних дій. Природоорієнтовані рішення покликані не лише полегшити адаптацію до кліматичних змін, але й досягти балансу між економічними, екологічними та соціальними потребами країни. Це вимагає розширення масштабів втілення сталих практик у лісовому, водному та сільськогосподарському секторах, а також активної міжсекторної співпраці”, — коментує директор з природоохоронної роботи WWF-Україна та модератор панельної дискусії Костянтин Гура.

5 тез про використання природоорієнтованих рішень у післявоєнному відновленні України, які пролунали в межах Павільйону України на СОР28:

  1. Наближене до природи лісівництво

Наявність великої площі штучних лісів, які, порівняно з природними, більш чутливі до кліматичних змін, обумовлює необхідність впровадження технологій, які підвищать їх адаптивний потенціал та допоможуть зберегти постійний лісовий покрив. Створення нових лісів потребує стратегічних змін в умовах зміни клімату. Тому наближене до природи лісівництво має вагоме значення у реалізації Лісової стратегії України, яка наразі створена на період до 2035 року.

  1. Природоорієнтовані рішення для водного господарства

Плани управління річковими басейнами — це не лише євроінтеграційні зобов’язання України, а й ключовий документ, який сприяє розв’язуванню основних проблем річкових басейнів й включає заходи з відновлення водного господарства у післявоєнний період. Кожен річковий басейн і водний об’єкт має свої індивідуальні проблеми, які іноді вимагають нетрадиційних рішень. Природноорієнтовані рішення є саме таким інструментом.

  1. Виклики

Впровадження сталих практик стає складним завданням для України на тлі нищівного впливу війни. Масштабні руйнування населених пунктів та інфраструктури, сотні тисяч гектарів спалених лісів та полів, забруднені водойми та ґрунти внаслідок російської військової агресії призводять до економічних втрат, додаткових викидів парникових газів та зменшення стійкості до зміни клімату.

  1. Можливості

Ефективна міжсекторна співпраця має важливе значення для успішного впровадження природоорієнтованих рішень. Такі рішення сприятимуть підвищенню стійкості суспільства, громад і домогосподарств до зміни клімату, стихійних явищ, ризиків пов’язаних з нестачею води й продовольства, а також значному внеску у післявоєнне відновлення України.

  1. Бачення майбутнього

Статус країни-кандидатки на вступ до ЄС вимагає від України імплементації норм, стандартів та визначених зобов’язань. Тому нова Зелена політика має бути спрямована на збалансоване використання природних ресурсів. Ми маємо прагнути до майбутнього, де природна сила екосистем допомагає пом’якшити наслідки зміни клімату для економічного сектору, захистити біорізноманіття та сприяє розвитку громад. Це бачення об’єднує нас сьогодні — бачення гармонійного співіснування між людством і світом природи.

Панельна дискусія «Природоорієнтовані рішення для відновлення України. Від теорії до практики: ліси та вода» відбулась 10 грудня в межах Павільйону України на Конференції ООН зі зміни клімату COP28 та  була організована WWF-Україна у співпраці з Міністерством захисту довкілля та природних ресурсів України, Державним агентством лісових ресурсів України та The Food and Agriculture Organization.

Міндовкілля

Поширити статтю