Розвиток української меблевої галузі у 2023 році 

59 Views
Фото: УАМ

Українська меблева промисловість є однією з ключових галузей економіки країни, яка нараховує близько 11000¹ субʼєктів господарювання, переважна більшість яких (більше 90%²) є малим та середнім бізнесом (²згідно з проведеним опитуванням УАМ. Загальна кількість респондентів становить: 164, серед яких 138 виробників меблів). 

Згідно з державним реєстром юридичних осіб в Україні 1292 підприємства, які представляють меблеву галузь та мають в переліку видів діяльності коди КВЕД класу 31.0. 81,3% з них є діючими підприємствами, які отримували дохід у 2023 році.

Сумарний дохід ТОП 10 найбільших виробників меблів в Україні за 2023 склав близько 350 млн дол. США³ (³за відкритими даними порталу Opendatabot), важливий факт – 7 з 10 найбільших виробників є членами Української Асоціації Меблевиків, зокрема: СП ТОВ «МОДЕРН-ЕКСПО», ТЗОВ «МЕБЕЛЬ-СЕРВІС», ТЗОВ «СОФРО», АТ «НОВИЙ СТИЛЬ», ТЗОВ «ТД СОКМЕ», ТОВ «МОРГАН ФЕНІЧЕ» та ТОВ «ГРЕЙД – ПЛЮС».

Джерело: УАМ

¹11020 – кількість зареєстрованих юридичних осіб та ФОПів станом на 1 березня 2024 за кодом КВЕД 31 – виробництво меблів згідно з даними порталу Opendatabot.

7329 – Кількість діючих суб’єктів господарювання за видами економічної діяльності 2022 році за кодом КВЕД 31 – виробництво меблів. Звіт Деркомстат

До повномасштабного вторгнення основними регіонами розміщення меблевої галузі були Київ та область, а також Львівська, Харківська та Дніпропетровська області.

За даними опитування Української Асоціації Меблевиків областями лідерами меблевої галузі за кількістю діючих підприємств є такі, як: Київ та Київська область, Львівська, Закарпатська, Харківська, Рівненська та Черкаська області.

Джерело: УАМ

У звʼязку із військовими діями на території України повністю або частково релокувалися 11% підприємств. І найбільш привабливими регіонами для релокації виявилися Рівненська, Закарпатська, Львівська та Тернопільська області. Вагомого впливу на рішення релокуватися мала грантова підтримка від держави та міжнародних організацій.

За словами Володимира Мисика, керівника компанії Brand Roomio, яка релокувалася з Харкова навесні 2022 року: «Релокація змусила зібрати всі можливі і неможливі внутрішні ресурси усієї команди, зробити крок у невідоме. На щастя, ми відновили за два роки виробництво до рівня, на який в Харкові йшли 4 роки».

Вплив війни на виробництво та постачання

Початок повномасштабної війни приніс в галузь затишшя на декілька тижнів, а декому і днів. Перші місяці 2022 після вторгнення меблевики займалися волонтерською діяльністю, виготовляючи протитанкові їжаки, лавки та лежаки до пунктів обігріву ТРО, меблів для центрів переселенців. У вересні 2022 доля підприємств галузі, які повністю припинили діяльність була на рівні 6,3%, і половина галузі працювала на рівні 40-60%⁴ (⁴дослідження Дія.Бізнес: Стан та потреби бізнесу в Україні: секторальний розріз, вересень 2022).

70% опитаних підприємців зазначили, що у них зросли продажі у 2023 в порівнянні з 2022. Та перевищити результати продажів 2021 року вдалося лише 53%.

Джерело: УАМ

Меблевики в умовах війни оперативно міняли стратегію і тактику продажів. Особливо контрастні рухи були у рітейлерів, які працюють на внутрішньому ринку.

Тарас Колесник, власник і директор бренду Welovemebel (ціновий сегмент масс маркет середній і середній плюс) коментує діяльність компанії під час війни: “Наразі більше робимо увагу на онлайні та партнерстві з Епіцентром. В 2023 році до свого асортименту додали товари більш дешеві, що було невірно, для нашої цільової аудиторії – це не дуже цікавий товар, краще б вклались в зрозумілий нам сегмент. Вийшли на всі маркетплейси, які тільки можна, та на прямі договори з Розеткою та онлайн-майданчиком Епіцентру на умовах, коли продавець вони”.

Власник та керівник меблевого бренду ТоБіШо Юрій Кучеровський, який до війни активно розвивав свій бізнес через маркетплейси в ніші дешевих серійних меблів, прийняв рішення про виокремлення напрямку діяльності B2B: “У 2023 ми продовжили диверсифікацію продажів за категоріями, сконцентрувалися на вузькому В2В, сильно розширили сервіс для наших бізнес партнерів”. За його словами 2023 рік в Україні відзначився наступним:

  • рурбанізація – покупець перемістився у регіони та сільську місцевість з великих міст;
  • зростання попиту з боку міжнародних благодійних фондів та комерційних організацій в рамках облаштування житлових просторів для переселенців та осіб, які втратили житло внаслідок військових дій рф;
  • відновлення попиту на меблі поза “санітарним мінімумом”.

У звʼязку із повномасштабним вторгненням змінилися ланцюги постачання сировини та комплектуючих до України. Якщо у 2021 основною країною, звідки Україна імпортувала фанеру та МДФ, була білорусь – 46,5%⁵ загального імпорту за кодами товарів 4411 та 4412 (⁵показники обсягів експорту та імпорту наведено за даними Державної Митної Служби України ). То у 2022 та 2023 роках Україна відмовилася повністю від ДСП, МДФ та фанери країни-агресора та білорусі, скоротивши суму закупівлі там плитних матеріалів для меблевиробництва (групи 4410, 4411 та 4412) зі 151,6 млн дол. США до нуля. Загалом обсяг імпорту ДСП, МДФ та фанери скоротився вдвічі з 312 до 145 млн дол. США.

Джерело: УАМ

На сьогодні основними постачальниками МДФ до України є Польща, Туреччина та Німеччина, крім того, потреби внутрішнього ринку задовольняються українським виробником. Основними постачальниками фанери є Латвія, Китай та Естонія.

В товарних групах, де ми не були залежні від країни агресора, зокрема в імпорті металевої та пластикової фурнітури (групи 8302 та 3926) падіння обсягів закупівлі 2023 в порівнянні з довоєнним і рекордним за обсягом експорту 2021 на рівні 32 та 33% відповідно. Що відображається і в скороченні обсягів експорту, і в скороченні обсягів продажу на внутрішньому ринку.

В той же час за 2023 ми імпортували металевих завісів, роликів, арматури та іншої фурнітури на 27% більше, ніж у 2022.

Зміни в зовнішньому збуті

За 2023 рік експорт деревообробної та меблевої галузей України – це 6,3% товарного експорту або 2,3 млрд дол. США.

Джерело: УАМ

До повномасштабного вторгнення Україна поставила історичний рекорд в обсягів експорту меблів – 1,05 млрд дол. США. 

Та як ми вже писали раніше, під час війни експорт меблів України зазнав суттєвих змін. Це і втрата великих контрактів зі світовими компаніями, як ІКЕА. І відмова від будь-якого експорту до рф та білорусі, і скорочення постачання до країн Азії. За 2023 меблевиками експортовано на 786 млн дол. США.

Джерело: УАМ

Згідно з даними опитування УАМ 60,1% меблевиків у 2023 році мали експортні продажі. Близько 20% опитаних компаній орієнтуються в першу чергу на продажі закордон, і доля експорту в товарообороті складає 40-100%. Зазначимо, що опитування Дія.Бізнес у вересні 2022⁶ показало, що лише 31,3% респондентів меблевиків мали експортні продажі, проте 50% планували вихід на експорт (⁶дослідження Дія.Бізнес: Стан та потреби бізнесу в Україні: секторальний розріз, вересень 2022 ).

Українська Асоціація Меблевиків за 2022-2023 роки організувала 10 національних експозицій на міжнародних виставках в Німеччині, Великобританії, Польщі, Італії та ОАЕ. Під гаслом Stand with Ukraine у виставках взяли участь понад 200 меблевих брендів, з яких близько 30% компаній, які не мали досвіду в експорті.

Джерело: УАМ

Основними регіонами, де розміщено підприємства експортери⁷ – є Львівська, Волинська та Хмельницька області. Далі за долею в продажах є Дніпропетровська, Київська та Харківська області (⁷дашборд експортного потенціалу регіонів Дія.Бізнес.Експортний напрям).

Володимир Патіс, співвласник компанії Eskada M та Президент УАМ, коментує експортні виклики та досягнення у воєнний період:  «Нам вдалося збільшити відсоток експорту завдяки тому, що ми працювали вже декілька років над своєю моделлю і над тим, чим ми зможемо бути цікавими для наших закордонних клієнтів. Ми сфокусувалися на ефективності: як бути конкурентними по ціні, як налагодити процес, а також витрачали багато часу на комунікацію із новими клієнтами з-за кордону. І всі ці дії привели нас до того, що під час повномасштабної війни, кількість замовлень зросла, бо ми вже дійшли до цих результатів по ефективності. Залучивши кредит від EКА (Експортно-кредитне агентство), ми купили велику кількість сировини, яка теж зробила наш продукт більш конкурентним і прискорила саме виробництво замовлень. До того ж, декілька менеджерів у нас займалися окремо власне експортними контрактами. Тобто швидкість, ціна та фокусування – саме це дало нам можливість вийти на такий рівень».

Виклики перед меблевиками та шляхи їх подолання

Проведене опитування УАМ показало, що ТОП 3 основних викликів перед меблевиками України сьогодні є наступні:

  1. Відсутність кваліфікованих працівників,

2. Непрогнозованість розвитку ситуації в Україні та на внутрішньому ринку,

3. Відсутність достатньої кількості клієнтів на внутрішньому ринку. 

Рішення цих проблем є комплексним і потребує всебічної залученості та роботи учасників галузі для їх подолання.

Джерело: УАМ

Задля вирішення проблеми відсутності кваліфікованих працівників, УАМ створєю проект “Школа меблевика” для підготовки операторів верстатів та конструкторів, що дозволить оперативно готувати найдефіцитніших фахівців для меблевої галузі. 

За допомогою школи працівники отримують швидкий вхід в професію та професійну практику; за один місяць опанують професії і отримають можливість офіційного працевлаштування за фахом: оператор верстату чи конструктор меблів. Запуск спецкурсів заплановано на літо 2024 року.

Про шляхи залучення нових співробітників розповіла Олена Феценець, співвласниця компанії Frop: «Проблема нестачі кваліфікованих працівників потребує залучення всіх можливих ресурсів для її вирішення. Ми розміщуємо вакансії на Work.ua, Robota.ua, у себе на сайті, на сторінці інстаграм, у фейсбуці, в усіх можливих чатах, в телеграмі тощо. І це все відбувається постійно та контрольовано: є окремий кадровик, який цим займається, а також я сама це контролюю, перевіряю нові вакансії кожні 3 дні.

Що стосується саме кваліфікації працівників, то ми працюємо по дуальній формі навчання вже з третім училищем, і зараз будемо починати працювати із ще одним закладом по дуальній формі навчання. Відповідно вони нам надсилають своїх студентів, так само беремо студентів і на практику. Також я є головою комісії під час державних іспитів у студентів-столярів вже 5-ий рік поспіль, тобто я маю можливість обирати найкращих».

Також Асоціація активно працює над проблемою непрогнозовності ринку. В умовах, коли ми не можемо впливати на зовнішні обставини, ми маємо навчитися бути гнучкими та адаптуватися до мінливих умов. Саме для цього існує академія FBA, яка, зокрема, зосереджується на адаптації до поточної ситуації. За два роки ми випустили 5 спецкурсів та більше 170 студентів. Наразі доступні ресейли спеціалізованих курсів: “B2B продажі в кризових умовах” та “Маркетингові стратегії для виходу брендів на нові ринки”. 

Аби збільшувати кількість клієнтів та дохід, ми вкрай рекомендуємо відвідувати LEAN тури, інтенсиви, конференціїї та інші офлайн події. Саме там ви матимете нагоду переймати цінний досвід від своїх колег, дізнаватися про новітні тенденції та кращі практики ощадливого та ефективного виробництва. Такі події дозволяють не лише розширити свої знання, а й встановити корисні ділові контакти, обмінятися ідеями та знайти нових партнерів або клієнтів. Крім того, ви зможете особисто ознайомитися з інноваційними рішеннями та технологіями, які застосовуються в галузі, та оцінити їхню ефективність.

Дієвим інструментом нівелювання ризиків падіння попиту на внутрішньому ринку є розвиток експорту, зокрема через участь в торговельних місіях та міжнародних виставках. Українська Асоціація Меблевиків має високу експертизу в підборі правильної події, відвідувачі якої відповідатимуть продукту та очікуванням меблевиробника. Календар виставок 2024 року, де УАМ організовує національні експозиції, має 2 події для виробників серійних меблів та 3 події для виробників вишуканих меблів під замовлення, дверей та іншої продукції для оздоблення інтерʼєрів.

Висновок

Українська меблева галузь у 2023 році зазнала серйозних викликів через повномасштабну війну та відчутних змін. Проте, вона продемонструвала адаптивність та резильєнтність, зокрема шляхом пошуку нових ринків збуту, вивчення можливостей та обʼєднання навколо проблем. Залишається важливим завданням підтримати розвиток галузі та сприяти її відновленню після завершення воєнних дій.

Аналітику підготовлено Дирекцією УАМ та

Оксаною Донскою, Членом Правління УАМ

Українська Асоціація Меблевиків

Поширити статтю