Шахрайство при купівлі обладнання: як не пійматися на гачок?

130 Views

П’ять базових порад, як уникнути шахрайських схем при купівлі обладнання і за чималі кошти не отримати кота у мішку, дає фахівець ринку деревообробного обладнання Руслан Ющишин.

– Руслане Ярославовичу, почастішали повідомлення про «кидання» продавцями деревообробного обладнання покупців. Звідки беруться такі проблеми?

– Шахрайство як явище таке ж давнє, як і людська цивілізація. З розвитком технологій воно отримує все більше засобів для обману. Основою нинішньої схеми є надмірна довіра до веб-ресурсів та онлайн-спілкування. Усе відбувається приблизно таким чином. У деревообробника (меблевика) назріває потреба у купівлі обладнання. Насамперед він за допомогою інтернету шукає верстат для своїх завдань, порівнює обладнання різних виробників і визначається з конкретною моделлю. Саме тоді настає ключовий момент, коли починає працювати шахрайська схема, – потенційний покупець уважно порівнює ціни на різних веб-ресурсах (сайтах). Зрозуміло, що перевагу віддає тому, у кого найменша вартість, і надсилає електронного листа, у відповідь на який отримує пропозицію оплатити авансом частину суми. А далі, нічого не отримавши, людина кидається на пошуки, але сайт уже не працює, телефон (якщо такий був) не відповідає і так далі. Мені відомі конкретні випадки таких «кидків», уже маю певний комплект документації, але допоки немає судового рішення, я не можу назвати компаній – на жаль!

– Що ж робити, щоб уберегти себе від такої халепи?

– Правило перше: не мисліть лише критерієм ціни! Саме на привабленні низькою вартістю побудована більшість шахрайських схем.

Правило друге: визначившись із моделлю верстата, обов’язково шукайте офіційний сайт виробника. Зазвичай там є перелік офіційних представництв із їхніми контактами. Це вже чимала гарантія безпеки, адже в Україні матимете справу з офіційним представником компанії, на якого в разі чого можна подати до суду чи поскаржитися виробнику. Окрім того, таким чином можна ідентифікувати обман з торговою маркою. Скажімо, є китайський завод, який виготовляє фрезерні верстати для різних компаній. Одні і ті самі верстати можуть позиціонувати як під брендом китайського заводу-виробника, так і під торговою маркою, яка за назвою дуже нагадує німецьку чи австрійську. Усе б і нічого, але у випадку європейської торгової марки ви переплатите за верстат чималу суму, а отримаєте того самого «китайця». Резонне запитання: навіщо платити більше?

Правило третє: обов’язково дзвоніть. Письмово неможливо узгодити усі нюанси, та й шахраю значно простіше маскуватися за листуванням. А спілкуючись з менеджером телефоном, значно легше не лише уточнити технічні моменти, а й за голосом і манерою ведення розмови розпізнати підступні наміри.

– Потенційний покупець сумлінно виконав усі три правила: чи застрахований він тепер від шахрайства?

– Ні, але імовірність бути обманутим суттєво зменшилися. Щоб убезпечитися, потрібно виконати ще два правила.

Правило четверте: купуйте лише в офіційного представника. Дотримання цього правила дає одразу кілька переваг. Відповідно до законодавства покупець має повне право вимагати у продавця обладнання лист про виконання гарантійних зобов’язань із датою, підписом і мокрою печаткою заводу-виробника. Такий лист може надати лише офіційний представник, а той, хто завіз верстат в Україні нелегально, не спроможний надати такий лист. Крім того, разом із верстатом продавець має забезпечити й повний пакет документів на нього: технічний паспорт, інструкцію тощо. Зверніть увагу: не «ксерокопії», а оригінали. Відсутність таких документів має насторожити покупця, адже це посилює ризик бути обманутим. Ще один момент – офіційний представник забезпечує гарантійне обслуговування. Непоодинокі випадки, коли кажуть: «Потрібна найменша ціна, а з сервісом якось прорвемося». Насправді це не так. Як свідчить практика, поломка трапляється у найвідповідальніший момент, знайти потрібну деталь швидко важко, а місцеві умільці не завжди спроможні виготовити якісну її копію. Таким чином, через простій втрачають кошти. Офіційний же представник протягом від одного дня до одного тижня гарантовано усуне несправність, використавши оригінальні запчастини.

Правило п’яте: будь-які оплати лише за перерахунком. Наголошую: не готівкою, не поповненням чийогось карткового рахунка, а лише банківським перерахунком із рахунка вашого підприємства на рахунок компанії, що продає верстат. Ну й, зрозуміло, перш ніж здійснювати оплату, слід підписати договір на придбання обладнання.

– А що робити тим, кого вже ввели в оману шахраї?

– Відповідь однозначна – подавати до суду. Щоправда, тут є один складний момент. Шахраї завжди шукають «благодатний» ґрунт, який ми власноруч для них створюємо, керуючись лише меркантильними інтересами. Намагаючись зекономити, ми не дотримуємося тих чи інших законодавчих норм при купівлі обладнання, що призводить до отримання лише певної частини документів, необхідних для судового процесу. А без решти документів знайти шахраїв, а тим паче повернути втрачені кошти, на жаль, неможливо.

Якщо вас ошукали шахраї під час купівлі деревообробного обладнання, звертайтеся на гарячу лінію, яку організовує Руслан Ющишин. Листа потрібно надсилати на цю електронну пошту: oksana@woodworking-ua.com

Поширити статтю
Leave a comment

Залишити відповідь