Попередній баланс 2023 року, який підготував дослідницький офіс Acimall (Італійської асоціації виробників деревообробного обладнання та інструменту), показує зростання виробництва італійського деревообробного та меблевого обладнання на 3,5% порівняно з 2022 роком.
Отже, незважаючи на набагато менш задовільну динаміку замовлень, ніж та, яку продемонстрували чудові результати минулих років, італійські компанії-виробники деревообробного та меблевого обладнання мали і досі мають потужний портфель замовлень, що дає змогу їм збільшити свої доходи і в поточному 2023 році, який наближається до свого завершення.
Після 5,3% зростання, досягнутого у 2022 році порівняно з рекордним 2021 роком, ця тенденція свідчить про повне здоров’я галузевих компаній, які мали можливість інвестувати та зміцнювати свої позиції в Італії, та, за традицією, у всьому світі.
Як кажуть в Acimall, вартість продукції сягнула 2,74 млрд євро без урахування інфляції, але це все ще є рекордним показником за всю історію деревообробного верстатобудування в період, коли всі галузі машинобудування, насамперед верстатобудування, знаходяться в такій же ситуації.
Експорт, на який припадає приблизно 70% загальної виручки, збільшився на 7% (1,935 млрд євро у вартісному вираженні), тоді як продажі на внутрішньому ринку впали (805 млн євро, що на 4% менше, ніж у 2022 році), що також відображається на значному зменшенні імпорту (270 млн євро у вартісному вираженні; -7% порівняно з попереднім роком).
Італійський ринок переживає менш позитивний період. Інакше й бути не могло, кажуть у Acimall, враховуючи, що інвестиції, які зробили виробники деревообробної та меблевої продукції, досягли значних рівнів, фактично наситивши парки обладнання. Тому спад є природним і очікуваним, і його потрібно оцінювати відповідно, зауважують в асоціації.
Зменшення видимого споживання склало 4,3%, до 1,075 млрд євро, що свідчить про стабільно високий попит на деревообробне та меблеве обладнання в Італії, яка залишається четвертим світовим ринком після Китаю, США та Німеччини, і знаходиться перед В’єтнамом, який опинився на п’ятому місці.
Варто також відзначити, зауважують в Acimall, що і в 2023 році галузь технологій обробки деревини та деревиннопохідних матеріалів зберегла хороші показники торговельного балансу з результатом в 1,665 млрд євро, що на 9,3% більше, ніж у 2022 році; це, безумовно, одне з найбільш значущих досягнень у всьому спектрі італійського верстатобудування і великий внесок в загальний італійський результат.
Як уже згадувалося у попередніх звітах Acimall, вже кілька кварталів поспіль італійська галузь деревообробного обладнання повертається до більш “нормальних” значень після бурхливого розвитку останніх років. Очікується, що така ж тенденція збережеться і в 2024 році.
“Такі показники сьогодні важко оцінити через відомі нам усім трагічні міжнародні події, які можуть мати значний вплив на світову економіку, – сказав директор Acimall Даріо Корбетта. – Наша галузь також зазнає злетів і падінь, коли позитивні періоди чергуються з менш спритливими: новина, так би мовити, полягає в тому, що зростання останніми роками було настільки потужне, що призвело до піку, сильного стрибка, який вимагатиме повільного повернення до нормального стану. Звідси і збереження від’ємних значень протягом тривалого часу, хоча і з меншими темпами”.
“Однак є відчуття, що галузь надмірно хвилюється через те, що можна вважати
природним спадом, – продовжив Корбетта. – Показники 2023 року свідчать про це, і сьогодні компанії, безумовно, набагато сильніші з точки зору фінансових ресурсів та організації, порівняно з попередніми, набагато складнішими періодами: в результаті вони зможуть зіткнутися зі скороченням бізнесу, яке ми можемо назвати “нормальним”, хоча, очевидно, більшим через екстраординарні результати попередніх трьох років”.
Безсумнівно, в останні роки італійський ринок “стимулювався” заходами, які заохочували різні види інвестицій, кажуть в Acimall. Але і в наступному сезоні є змінні, які можуть суттєво вплинути на результати. Йдеться про заходи, включені до плану “Індустрія 5.0”, в рамках італійського національного плану відновлення та стійкості (Pnrr), затвердженого Європейською комісією як сумісного з планом “REPower EU”, який спрямований на прискорення переходу країн ЄС на екологічно чисту енергію, а в більш широкому сенсі – на впровадження заходів з енергозбереження.
Нові пільгові механізми, запроваджені італійськими фінансовими установами, вписуються в цей контекст, підтримуючи інвестиції, які відповідають стандартам приєднання та інтеграції в мережі управління підприємством, передбачені “Індустрією 4.0”, а також забезпечують менш енергоємні операції.
“На період 2024-2025 років компанії матимуть доступ до податкових кредитів на загальну суму 6,3 млрд євро, які будуть додані до пільг “Індустрії 4.0”, плану, створеного для підтримки всіх заходів щодо підвищення енергоефективності обладнання та виробничих ліній, – сказав Даріо Корбетта. – Спад протягом останніх місяців міг бути спричинений тим, що багато компаній вирішили дочекатися повного розгортання нових заходів, перш ніж здійснювати нові інвестиції. Сказати, що такі заходи “цінуються”, значить явно применшити їх значення, незважаючи на їхній “еластичний” вплив на попит. Більш довготермінові політики, які не дублюються з року в рік, безумовно, мали б більш тривалий і структурний вплив на тенденції попиту”.
За матеріалами Acimall