Фрезер від «А» до «Я»: розповідають фахівці

80 Views
Фото: скриншот відео

Спеціалісти компанії «Дніпро-М» детально розповіли про фрезер та тонкощі роботи із цим інструментом, а також поділилися лайфхаками при роботі із ним.

Відео можна переглянути за посиланням. Для тих, хто надає перевагу текстовому формату, переповідаємо основні моменти нижче.

Перше правило – безпека

При роботі із фрезером перше і головне – це ваш захист, кажуть спеціалісти компанії «Дніпро-М». Вони радять обов’язково використовувати при роботі із цим інструментом захист для очей, а якщо вона довготривала, то рекомендується використовувати навушники.

Як майже з усіма інструментами при роботі з деревиною не рекомендується використовувати рукавички, кажуть спеціалісти компанії «Дніпро-М». Це пояснюється тим, що нитка чи затяжка може потрапити під рухомі частини інструменту, що, своєю чергою, може призвести до травмування. Також варто слідкувати за тим, щоб одяг максимально прилягав до тіла.

Робоча зона має бути гарно освітлена і, звісно ж, надійно зафіксована. А після закінчення роботи не варто забувати продути інструмент стисненим повітрям – так він прослужить довше.

Конструкція фрезера

Про конструкцію фрезера спеціалісти компанії «Дніпро-М» розповіли на прикладі моделі ER-210LX. 

Фото: скриншот відео

Якщо коротко, то фрезер складається з опорної підошви, двох напрямних штанг та корпусу двигуна. На фрезері є клавіші пуску та регулювання обертів, які можуть бути розташовані як на руків’ях, так і на корпусі двигуна. На корпусі підошви може розташовуватися також револьверний упор, а на корпусі двигуна може розміщуватися гвинт мікроналаштування. На задній частині фрезера, як правило, знаходиться важіль фіксації висоти, функцією якого є фіксація фрезера у потрібному положенні. На всіх моделях фрезерів «Дніпро-М» є кнопка фіксації шпинделя, зазначають спеціалісти компанії. Вона потрібна для того, щоб полегшити встановлення або заміну фрези.

Встановлення або заміна фрези

При заміні фрези обов’язково потрібно переконатися, що мережевий дріт вимкнено. Для встановлення або заміни фрези фрезер можна розташувати або горизонтально, або догори ногами. Тут кожен обирає зручніший для себе варіант.

Щоб змінити фрезу в горизонтальному положенні фрезера, потрібно спочатку зафіксувати шпиндель. Для цього слід натиснути на клавішу фіксації і прокручувати шпиндель, доки він не зупиниться. Після цього слід взяти комлектний ключ до гайки і за його допомогою відкрутити гайку з цанги.

Залежно від діаметра хвостовика фрези, фрезу можна встановити прямо у цангу або використовувати перехідні втулки. Загальним правилом при встановленні фрези є те, що цанга повинна повністю охоплювати по своїй довжині хвостовик фрези. Але спеціалісти «Дніпро-М» рекомендують встановлювати фрезу таким чином, щоб вона виглядала за цангу на декілька міліметрів. Також слід слідкувати за тим, щоб між тілом фрези і гайкою фіксації цанги був невеликий відступ.

Фото: скриншот відео

Якщо ви новачок у фрезеруванні, то спеціалісти «Дніпро-М» рекомендують робити відмітки на хвостовику фрези для того, щоб контролювати занурення її у цангу.

Далі потрібно зафіксувати фрезу у шпинделі. Для цього потрібно встановити гайку з фрезою у шпиндель, натиснути клавішу фіксації шпинделя і прокрутити гайку. Важливим моментом є правильно дотягнути гайку, оскільки безпека понад усе. Для цього потрібно взяти ключ і маленькими ривками фіксувати гайку. Після цього слід відпустити кнопку фіксації шпинделя і прокрутити вал для того, щоб впевнитися, що він вільно обертається.

При встановленні фрези через перехідну втулку правила ті ж самі, кажуть спеціалісти «Дніпро-М»: сама втулка має бути повністю занурена у цангу, після цього встановлюється фреза і фіксується у шпинделі. Обов’язково потрібно слідкувати за тим, щоб при будь-якому встановленні хвостовик фрези не торкався задньої стінки шпинделя.

Нульове положення фрезера

Після того, як ви встановили фрезу, вам потрібно встановити нульове положення фрезера: фреза має торкається матеріалу, який ви будете обробляти, але не заходити в нього.

Для того, щоб виставити фрезер у нульове положення, потрібно опустити його на робочу поверхню до того моменту, поки леза фрези не торкнуться матеріалу, а потім зафіксувати. Щоб досягнути більшої точності, краще це робити на твердій поверхні. Тепер потрібно, щоб фрезер запам’ятав своє нульове положення – для цього слід випустити гвинт до того моменту, поки він не впреться в револьверний упор, та зафіксувати його.

Фото: скриншот відео

Тепер фрезер можна підняти. Відстань між револьверним упором та гвинтом тепер дорівнює відстані від леза фрези до поверхні матеріалу. Виставити глибину занурення фрези можна, використовуючи шкалу налаштувань і обертаючи сам гвинт налаштування.

Регулювання обертів

На фрезах «Дніпро-М» є рекомендована швидкість обертання для них, кажуть представники компанії. Тож на самому фрезері потрібно виставити відповідну швидкість за допомогою регулятора. Оскільки кожен фрезер має свій діапазон обертів, таблиці відповідності можна знайти в інструкціях до них.

Після налаштування краще перевірити, чи достатньо обертів, на заготовці з того ж матеріалу, який ви збираєтеся обробляти. Також слід керуватися основним правилом – чим більший діаметр фрези, тим менше обертів потрібно виставляти на фрезері.

На якість роботи також впливає швидкість подачі самого фрезера на матеріал. Перед початком роботи рекомендується потренуватися на чорнових заготовках.

Як правильно працювати фрезером

Спершу слід правильно тримати  інструмент – обидві руки повинні знаходитися на руків’ях фрезера. Спеціалісти компанії «Дніпро-М» не рекомендують працювати на витягнутих руках, краще лікті притиснути до корпусу тіла або до робочої поверхні. Фрезер потрібно вести плавно та без ривків, а також рухатися проти годинникової стрілки, якщо обробляєте зовнішню поверхню матеріалу. Якщо обробляєте внутрішню – потрібно рухатися за годинниковою стрілкою.

Копіювальна втулка

Цей девайс є в деяких фрезерах  компанії «Дніпро-М». Він потрібен, щоб фрезерувати за шаблоном.

Фото: скриншот відео

Копіювальна втулка встановлюється у підошву фрезера. На деяких фрезерах є функція швидкого встановлення копіювальних втулок або є спеціальні отвори з гвинтами для фіксації цих втулок. Якщо на підошві фрезера є фіксатор копіювальної втулки, відтягніть його, встановіть копіювальну втулку у посадковий отвір, і переконайтеся, що вона не люфтить. Після цього слід перевірити, як розташовується сама фреза у копіювальній втулці. Леза самої фрези повинні бути рівновіддалені від внутрішньої стінки копіювальної втулки.

Перед початком роботи фрезером із копіювальною втулкою обов’язково слід надійно зафіксувати шаблон на робочій поверхні. Після цього потрібно встановити глибину занурення фрези і можна приступати до роботи.

Паралельний та роликовий упори

У фрезеруванні найголовніше – це точність. Через неоднорідність деревини фрезу може відводити вбік. Щоб фрезер не вело в різні боки, у нагоді стає паралельний упор.

Фото: скриншот відео

Конструкція паралельного упору доволі проста – він складається з направляючих штанг і самої площини, яка йде по матеріалу. На підошві фрезера є відповідні отвори для того, щоб встановлювати направляючі паралельного упору.

Для зручного встановлення фрезер слід поставити вертикально і одягнути паралельний упор на підошву. Для максимальної жорсткості фіксації паралельні напрямні повинні проходити через чотири отвори підошви. Тобто вони трошки мають виходити з неї. Регулюючи положення паралельного упору, потрібно виставити відстань від краю заготовки до лінії фрезерування. Після цього паралельний упор фіксується барашковими гвинтами.

Виставляти глибину фрезерування або відстань від краю заготовки до лінії фрезерування можна по відмітці, нанесеній олівцем, діляться лайфхаком спеціалісти «Дніпро-М».  Виставивши фрезу, ви можете побачити, наскільки вона торкається відмітки.

Варто знати, що паралельний упор можна розширити. Для цього на ньому є  спеціальні отвори, які дають змогу прикріпити направляючу планку, яка обов’язково має бути рівною. Збільшена площа прилягання до заготовки дає змогу точніше і легше контролювати хід фрезерування.

Фото: скриншот відео

Роликовий упор значно розширює можливості використання фрезера та фрез. Він знадобитися при роботі зі крайкою, коли під рукою немає фрези із підшипником. Налаштовується роликовий упор за таким же принципом як і паралельний упор.

Фрезерний циркуль

Циркуль стане у нагоді тоді, коли потрібно вифрезурувати кола, круглі отвори та канавки. Зазвичай він вставляється на направляючу штангу паралельного упору.

Фото: скриншот відео

Для використання циркуля  в заготовці потрібно зробити центруючий отвір, відносно якого і буде робитися коло, радять фахівці «Дніпро-М». Після чого потрібно встановити направляючий гвинт у цей отвір. Виставляємо гвинт циркуля по глибині і фіксуємо барашковою гайкою. Після цього слід перевірити, чи плавно фрезер рухається за лінією фрезерування. Збільшуючи чи зменшуючи відстань від центру, можна регулювати діаметр кола, який описує фрезер. Після налаштування діаметру барашковий гвинт потрібно зафіксувати.

За матеріалами «Дніпро-М»

Поширити статтю