«Чимало бізнесменів з виробничих приміщень зробили торговельні, а ми з торговельних зробили виробничі,» – так розпочав свою розповідь про історію ДП «Ламелла», яке працює на Закарпатті з 2001 року, економіст підприємства п. Михайло Дeяк.
Від початку основним продуктом підприємства був лише клеєний масивний щит. Нині, як і тоді, його виготовляють з букових або дубових необрізних пиломатеріалів, котрі після пропарювання та сушіння потрапляють на деревообробну дільницю, де їх розпилюють на заготовки, оптимізують, зрощують за довжиною, обробляють на чотирьохбічному верстаті, склеюють по ширині у щит, калібрують щит за товщиною.
Якщо з виробництвом щита було все просто, то зі збутом виникли труднощі. «Покупці цього продукту дуже вимогливі, – розповідає директор ДП «Ламелла» Руслан Старовойт. – «Вони суворо приймають продукцію за якістю, відбраковуючи та знижуючи сортність великої частини підготованого до відвантаження товару. Це відбувалося тому, що наші клієнти здебільшого були посередниками, які перекладали власні ризики на нас. За таких умов нам було важко досягати рентабельності та забезпечувати розвиток».
Зрозумівши обмежені можливості досягати економічних цілей, виробляючи щит, на підприємстві вирішили налагодити виробництво меблів. Цьому сприяла і поява першого партнера, зацікавленого в придбанні готових меблів для сегмента DIY (Do It Yourself – Зроби сам) магазинів за кордоном. Руслан Старовойт пояснює: «Враховуючи, що меблі в таких магазинах продають розібраними, дуже високими є вимоги до точності розмірів та розміщення отворів у деталях, щоб при складанні споживач легко і швидко міг їх скласти. Тому прийняли рішення придбати оброблювальний центр з ЧПК, який забезпечує високу точність різання, свердління, фрезерування, обробки деталей по периметру». Перший вживаний верстат «Rover 23» виробництва «Biesse», придбали в Німеччині у 2006 році. Так до деревообробної дільниці додали іще й меблеву дільницю.
Рішення поглибити переробку деревини і виготовляти меблі виявилося успішним. Зі стартом функціонування меблевої дільниці підприємство динамічно з року в рік зростало і вже в 2010 році купило другий вживаний оброблювальний центр від «Biesse», а у 2013 – третій і цього разу новий. В 2015 році ДП «Ламелла» придбало одразу два нових оброблювальних центри «Rover A». Відбулося це завдяки плідній співпраці з офіційним ділером Biesse в Україні компанією «Станкодніпро», яка запропонувала вигідні умови придбання обладнання. Як результат, обсяги випуску готових меблевих виробів за 2015 рік зросли більше ніж у 2 рази у порівнянні з 2014 роком. Підприємству у 2015 році, національним бізнес-рейтингом України, присвоєно статус «Лідер галузі 2015». Позитивна динаміка росту обсягів випуску та продажів спостерігається і за перші 4 місяці 2016 року, зростання випуску порівняно з аналогічним періодом 2015 року сягнув 45 %. Це дало змогу підприємству придбати шостий п’ятиосьовий оброблювальний центр «Rover A», який надійде на виробництво одразу після виставки «Деревообробка 2016» у Львові, де його експонуватиме на своєму стенді ТОВ «Станкодніпро».
Продукція підприємства «Ламелла» відповідає сучасним європейським тенденціям – це екологічність, природність, простота та надійність меблів. Відповідно до цих тенденцій, масивний щит склеюють екологічними клеями ПВА класу D4, кількість яких у виробі незначна. Готові вироби покривають лляною олією українського виробництва. Хоча Руслан Старовойт зазначає: «На підприємстві розглядають використання олій закордонних виробників, зокрема тих, що зберігають природний колір деревини і спричиняють пігментації, або олій з фарбою, які крім захисту, ще й забарвлюють деревину в потрібний колір».
Ідеї, які саме меблі виготовляти, надходять від замовників. Окрім того, чимало ідей з’являється під час відвідання світових меблевих виставок. Нещодавно підприємство брало участь у меблевій виставці в Кельні на стенді одного зі своїх клієнтів. Нові моделі виробів розробляють на експериментальній дільниці, де працюють технологи, конструктори і столярі, які втілюють ідеї у взірці меблів. Праця підприємства організована дуже ефективно: на 270 працівників є тільки 28 інженерно-технічних працівників, серед яких два старших майстри для деревообробної та меблевої дільниці та по два майстри на дільницях, кількість яких має зрости до трьох на кожну з них у зв’язку зі збільшенням обсягів виробництва.
Серед головних завдань – пошук спеціалістів для подальшого зростання, частину працівників щоденно довозять з навколишніх сіл Тячівського району та з сусіднього Хуста. Підприємство щороку надає робочі місця для практики 20 і більше студентам Закарпатського лісотехнічного коледжу у м. Хуст і запрошує студентів-деревообробників на постійне місце праці, забезпечує проживання та гідну оплату праці. Адже у планах ДП «Ламелла» – подальше зростання, спорудження та укомплектування нових виробничих приміщень, збільшення обсягів випуску та розширення асортименту продукції.