Загалом ринки паркету впали в усіх країнах FEP (Європейської федерації паркету) протягом першого півріччя 2023 року порівняно з аналогічним періодом минулого року. FEP повідомляє про спад в межах від 15% до 38%. Як кажуть у федерації, основною причиною цього є низька активність у будівельному секторі як щодо новобудов, так і що стосується реконструкцій.
FEP зазначає, що будівельну активність стримують невизначеність та високі відсоткові ставки, які є недостатніми для стримування інфляції. Піддається впливу як європейський, так і імпортний паркет. З іншого боку, все ще існує попит на дешеві альтернативи паркету з натуральної деревини. Така ситуація, очевидно, впливає на рівень активності.
Оскільки зростання обсягів будівництва не очікується найближчим часом, а укладання паркету припадає на кінець будівельного процесу, поліпшення ситуації не прогнозується щонайменше до кінця 2024 року, кажуть у FEP.
Також у FEP коротко розповіли про ситуацію на ринку паркету по окремо взятих європейських країнах.
Так, за інформацією FEP, споживання паркету в Австрії знизилося на 25% протягом трьох перших кварталів 2023 року порівняно з аналогічним періодом минулого року. За оцінками, у третьому кварталі поточного року падіння становить близько 20%. Це має вплив на робочий час та зайнятість, зазначають у FEP, окрім того, зменшення кількості новобудов не підтримує паркетну галузь.
Продажі паркету в Нідерландах знизилися приблизно на 25-30% у першому півріччі 2023 року порівняно з 2022 роком. У Бельгії падіння може бути дещо меншим. Ситуація пов’язана не лише з конкуренцією з іншими підлоговими покриттями, але й зі стагнуючою економікою.
За перші два квартали 2023 року у Франції спостерігається зниження споживання паркету на 30-35% порівняно з першим півріччям 2022 року. Третій квартал, за оцінками, буде ще гіршим – спад становитиме 35-40%. Оскільки кількість нових будівель продовжує зменшуватися (інфляція, витрати на матеріали тощо не сприяють запуску проєктів та банківському фінансуванню), а також наявність в магазинах DIY ( “зроби сам”), немає жодних ознак покращення ситуації принаймні до кінця 2024 року. З іншого боку, все ще існує попит на дешеві альтернативи паркету.
Споживання паркету в Німеччині демонструє зниження на 38% у другому кварталі 2023 року порівняно з аналогічним періодом минулого року. Склади переповнені. Цього року імпорт з Китаю зазнав такого ж впливу і впав на 38%, але слід відзначити конкуренцію з боку інших типів підлогових покриттів. Кількість новобудов не збільшується, незважаючи на значну потребу в квартирах для іммігрантів. Неможливо передбачити, коли ситуація покращиться. Можливо, це станеться наприкінці 2024 року?
Відносно менш драматична ситуація спостерігається в Італії, але все ж таки там падіння споживання паркету спостерігається на рівні 23-25% протягом першого півріччя 2023 року порівняно з 2022 роком. Імпорт з Китаю також скорочується (-15%), проте конкуренцію складають східні країни ЄС. Інфляція залишається високою, як і процентні ставки, хоча вони, здається, не стримують цю інфляцію. У третьому кварталі покращення не очікується, кажуть у FEP.
Ринки Норвегії та Данії зрівнялися. Однак норвезьке споживання паркету значно скоротилося протягом першого півріччя 2023 року, а Данія більше постраждала у другому кварталі 2022 року. Обсяги новобудов та реконструкції все ще залишаються на низькому рівні, але країна перебуває в хорошій формі. Інша ситуація у Фінляндії, де люди похилого віку витрачають кошти обережно, а молодь не має грошей для інвестицій. Це негативно впливає на споживання паркету, причому більше, ніж очікувалося.
Торгова статистика свідчить про скорочення імпорту паркету на 35% в Іспанії за перше півріччя порівняно з 2022 роком, кажуть у FEP. Це свідчить про зниження споживання паркету в Іспанії. Поки будівельний сектор все ще працює, використовуються дешеві матеріали.
Споживання паркету у Швеції обвалилося: -36,4% за перше півріччя 2023 року порівняно з першим півріччям 2022 року. Це було рекордно високим показником, кажуть у FEP. Будівництво новобудов або проведення реконструкцій зараз знаходяться на рекордно низькому рівні, його просто немає, кажуть у федерації, і, за її оцінкою, це буде продовжувати впливати на паркетний сектор цієї країни в довгостроковій перспективі, оскільки паркет кладуть на пізніх стадіях будівельного процесу. Також у FEP повідомляють, що відсоткові ставки у Швеції зростають, але інфляція все ще не взята під контроль. З іншого боку, ціни на енергоносії стабільно знижуються.
Споживання паркету в Швейцарії впало на 15% у першому та другому кварталі 2023 року порівняно з першими двома кварталами 2022 року. У третьому кварталі споживання також впало на 15% порівняно з аналогічним періодом минулого року, у якому і так було низьким.
За матеріалами FEP