У деревообробній промисловості Польщі вирують пристрасті

Фото ілюстраційне. Фото: Sternal International

Представники деревообробної промисловості Польщі надіслали відкритого листа прем’єр-міністру Польщі Матеушу Моравецькому із проханням негайно втрутитися та прийняти рішення для покращення ситуації на ринку продажу деревної сировини з лісів, що перебувають у державній власності.

Що сталося?

Підписанти листа – представники 8 провідних галузевих організацій – звертають увагу польського уряду на безпрецидентну, на їхню думку, ситуацію в польському лісопромисловому комплексі: вперше за свою багаторічну історію найбільші підприємства галузі зупиняють технологічні лінії на багато тижнів простою через неможливість продати свою продукцію. Окрім того, багато малих і середніх підприємств зіткнулися із повною відсутністю замовлень і, як наслідок, опинилися на межі банкрутства.

Галузеві організації – Польська торгово-промислова палата деревообробної промисловості (Polskа Izbа Gospodarczа Przemysłu Drzewnego (PIGPD), Асоціація виробників деревних плит у Польщі (Stowarzyszenie Producentów Płyt Drewnopodobnych w Polsce (SPPDwP), Польська торгово-промислова палата виробників меблів (Ogólnopolskа Izbа Gospodarczа Producentów Mebli (OIGPM), Асоціація польських виробників паперу (Stowarzyszenie Papierników Polskich (SPP), Польський національний комітет EPAL (Polski Komitet Narodowy EPAL (PKN EPAL), Польська асоціація виробників вікон і дверей (Związek Polskie Okna i Drzwi (POiD), Асоціація лісопиляльної промисловості (Stowarzyszenie Przemysłu Tartacznego (SPT) та Польська асоціація роботодавців деревообробної промисловості (Ogólnopolski Związek Pracodawców Przemysłu Drzewnego (OZPPD) – у відкритому листі зазначають, що протягом останніх шести місяців спостерігають різке падіння продажів продукції в усіх секторах деревообробки, і це падіння включає в себе різке скорочення рентабельності виробництва:

  • садові вироби – 45%;
  • виробництво піддонів – 25%;
  • виробництво вікон та дверей – 35%;
  • виробництво пиломатеріалів – від 29% до 43% залежно від типу;
  • виробництво меблів – 30%,
  • виробництво підлогових покриттів – 35%,
  • виробництво деревних плит –  30%,
  • виробництво паперу та картону – 12%.

Ситуація на ринку

За оцінками підписантів відкритого листа, наразі втрачено десятки тисяч робочих місць. Зазначається також, що, якщо не підтримати деревообробну галузь Польші, то найближчими тижнями це призведе до подальших, багаторазово збільшених, звільнень.

Однією з головних причин такої складної ситуації, зазначають галузеві організації, є втрата конкурентоспроможності їхньої продукції, на яку найбільше впливає ціна на необроблену деревину з державних лісів, яка є ключовим фактором у собівартості продукції. Як йдеться у відкритому листі, наразі у Польщі – найдорожча деревина в Європі, до того ж систематично позбавлена FSC-сертифікації, яка для багатьох компаній є необхідною для підтримки продажів на експортних ринках.

Середня ціна реалізації деревини сосни в Lasach Państwowych та в сусідніх країнах протягом 2019-2023 рр., PLN/м3. Джерело: PIGPD

Також галузеві організації стверджують, що поточна діяльність Lasów Państwowych спрямована на максимізацію цін продажу деревини. “Для Lasów Państwowych неважливо, спалюється деревина чи експортується, головне – це прибуток. Ми вже бачимо наслідки у вигляді недоотримання мільярдних надходжень до державного бюджету від податків, сплачених деревообробними підприємствами, а також у незліченних соціальних витратах”, – йдеться у відкритому листі представників деревообробної промисловості.

Пропозиції

Щоб покращити ситуацію в деревообробній промисловості Польщі, низка галузевих організацій лісопромислового комплексу вважають за потрібне:

– скоригувати ціни реалізації сировини на другу половину 2023 року на -20%;

– встановити правила продажу деревини на 2024-й і наступні роки, які сприятимуть розвитку деревообробки в Польщі;

– повернутися до стартових цін 2021 року на деревину, яку Lasy Państwowe продають на тендерах (галузеві організації-підписанти листа стверджують, що Lasy Państwowe підвищили стартові ціни на деревину, яка продається у 2023 році, на 40% порівняно з минулорічними цінами);

– потрібний ефективний арбітраж представників польського уряду для досягнення компромісу в суперечці між  Lasami Państwowymi та FSC International.

За словами представників лісопромислового сектору, виконання цих вимог гарантує переваги для всіх сторін. Lasy Państwowe збережуть можливість реалізовувати свої статутні цілі, тоді як деревообробна промисловість Польщі отримає шанс конкурувати на міжнародних ринках. У свою чергу польський уряд, тобто суспільство, збереже величезні надходження до бюджету від усіх податків, які підприємства деревообробної промисловості сплачують пропорційно до масштабів виробництва.

Із повним текстом відкритого листа до прем’єр-міністра Польщі Матеуша Моравецького від представників польської деревообробної промисловості можна ознайомитися за посиланням.

Позиція Lasów Państwowych

Прессекретар Lasów Państwowych Міхал Гзовські під час прес-брифінгу перед головним офісом регіональної дирекції Lasów Państwowych у Гданську. Фото: Lasy Państwowe

Слід зазначити, що своєю чергою Lasy Państwowe не забарилися із відповіддю на думки, викладені у відкритому листі представників деревообробної промисловості, та висловили своє бачення ситуації.

В Lasach Państwowych стверджують, що ціни на деревину в Польщі не відрізняються від європейських, а система продажу забезпечує стабільні правила для галузі та конкурентні умови.

“Тривожний тон повідомлень про нібито катастрофу на ринку деревини – постійний супровід щорічної закупівельної кампанії. Скарги на високі ціни, систему продажу, відсоток сировини, що виставляється на аукціони – це щороку повторювані думки, які ми сприймаємо як елемент ринкової гри. Йдеться про закупівлю понад 40 млн м3 деревини, покупці якої використовують усі методи, в тому числі і в медійному просторі, щоб досягти максимально вигідних умов. Однак ринкова гра не повинна зайти так далеко, щоб створити хибний образ польського лісового господарства”, – йдеться у повідомленні Lasów Państwowych.

Середні ціни

Lasy Państwowe стверджують, що середні ціни на деревину у Польщі знаходяться на тому ж рівні, що і у всій Європі.

“Звинувачення деревообробної промисловості ґрунтується на маніпуляції фактами: ціни на деревину значно вищої технологічної та якісної класифікації порівнюються з цінами на деревину нижчої якості, а отже, і дешевшу, в інших європейських країнах.

Кінцевий рівень цін на деревину визначається пропозиціями підприємців, які купують сировину на відкритих аукціонах та на лісодеревному порталі (дистрибуція для постійних клієнтів). Саме ті підприємці, які зараз скаржаться на рівень цін, вирішували, скільки платити за деревину. Стартова ціна, яку пропонують Lasy Państwowe, є нічим іншим, як похідною від їхніх власних ставок”, – говорять у Lasach Państwowych й нагадують, що продаж деревини базується на правилах, які були стабільними протягом багатьох років, а електронна система продажів є гарантією неупередженості і дані покупця лісівники дізнаються лише після завершення торгів.

Ціноутворення

Як йдеться у повідомленні, Lasy Państwowe поділяють думку, що польську деревину найкраще переробляти в Польщі. Саме тому протягом останніх двох років Lasy Państwowe використовують нецінові критерії для оцінки пропозицій. Легший доступ і дешевша деревина чекає на тих, хто переробляє деревину в Польщі, а не просто перепродає її.

Окремо Lasy Państwowe наголошують, що не займаються експортом деревини, і говорять, що за експорт польської деревини відповідають польські компанії, які перепродують деревину, придбану у Lasach Państwowych. Це їхні рішення, в які лісівники не можуть втручатися. “Цей приватний експорт слід розглядати як доказ того, що ціни на польську деревину, навіть обтяжені націнкою посередників, можуть бути конкурентоспроможними для іноземних покупців”, – стверджують у Lasach Państwowych і вказують, що у липні 2023 року середня ціна кубометра деревини, яку продавали Lasy Państwowe, становила 311 злотих. Також польські лісівники зазначають, що спостерігається зниження цін на низку сортів. Так, за популярну соснову сировину з маркуванням S2A (10% від загальної пропозиції), яка використовується для виробництва паперу, картону і яка минулої осені коштувала близько 400 злотих, у липні платили 234 злотих.

Також Lasy Państwowe кажуть, що ведуть діалог з представниками деревообробної галузі – за останній рік відбулося понад 30 зустрічей.

Сертифікація лісів

І що стосується сертифікації: Lasy Państwowe повідомляють, що всі 17 регіональних дирекцій Lasów Państwowych сертифіковані за системою PEFC, яка, як стверджують у компанії, є найпоширенішою системою у світі.

“Сертифікати FSC все ще мають кілька регіональних дирекцій Lasów Państwowych, хоча сьогодні підписання угоди про сертифікацію з цією організацією – це сумнозвісний кіт у мішку: компанія може в будь-який момент в односторонньому порядку змінити умови сертифікації. FSC не користується популярністю в Німеччині (8% FSC-сертифікованих лісів), Франції (1%) чи в Австрії (0%). Про позицію FSC свідчить напрямок експансії цієї сертифікації. Білорусь була на 99% сертифікована перед війною в Україні, і навіть після вибуху війни FSC сертифікувала ліси в Росії. Таким чином, наявність цього сертифікату зовсім не означає найвищих стандартів збереження природи”, – говориться у повідомленні Lasów Państwowych.

Діяльність лісівників не спрямована на максимізацію прибутку, стверджують у Lasach Państwowych . “Перш за все, ми дбаємо про збалансування витрат на виконання завдань, покладених на нас польським законодавством. Це ведення лісового господарства, забезпечення доступу до лісів та їх охорона. Фактичні прямі витрати на охорону польських лісів становлять близько 500 млн злотих. Якщо додати вищі витрати на проекологічні методи управління та витрати на оплату праці – ця сума збільшиться в кілька разів”, – говорять у компанії.

Поширити статтю