У Латвії цьогоріч механізованим способом буде заліснено майже 9% запланованих площ

66 Views
Фото: LVM

З метою підвищення продуктивності лісовідновлювальних робіт, зберігаючи при цьому якість та ефективність виконання робіт у місцях, де відновлення лісів традиційними методами утруднено, АТ «Latvijas valsts meži» (LVM) вже сьомий рік проводить механізоване висаджування лісів. Цього року із залученням 12 одиниць техніки механізованим висаджування та висіванням буде відновлено майже 9% запланованих до лісовідновлювання площ (13,5 тис. га).

Про це повідомили в АТ «Latvijas valsts meži».

В LVM розповіли, що механізоване висаджування лісових культур проводиться на вологих мінеральних ґрунтах і вологих торф’янистих ґрунтах, де необхідно створити насипи або мікропідвищення, щоб зменшити ризики затоплення дерев поверхневими водами. Садильна машина, створюючи посадкове місце або грядку, одночасно висаджує в неї саджанець. Молоді дерева, посаджені на підвищенні, краще ростуть, тому що коріння захищене від періодичного надмірного зволоження, вони мають краще освітлення та меншу конкуренцію з боку навколишньої рослинності.

«Продуктивність праці з використанням техніки залежить від кількох факторів, таких як підготовчі роботи та послідовність садивних робіт. Бажання людей працювати в лісі з технікою в майбутньому тільки зростатиме, тому необхідно механізувати роботу. Досвід показує, що при кожному тендері ми отримуємо пропозиції від нових потенційних постачальників послуг, які раніше ще не займалися механізованими висаджувальними роботами. Не зменшується зацікавленість і з боку вже наявних постачальників послуг. Це означає, що ті, хто виконує роботу, також цінують переваги робочого середовища – оператор виконує роботу, перебуваючи в кабіні, тому на нього не впливають мінливі погодні умови», – пояснює Юріс Катревічс, експерт з лісогосподарських робіт LVM.

У 2018 році LVM впровадив механізоване висаджування лісових культур екскаватором із садивною головкою. Спочатку працювала одна машина, а у 2023 році – вже 12. Досвід і знання, отримані за цей час щодо механізованого висаджування лісів, узагальнено в інформаційному матеріалі, який ілюструє найвдаліші прийоми та найефективніші рішення щодо технічної специфікації садивного обладнання, планування та виконання робіт. Досвідчені лісівники LVM також розповіли у ньому про правильне зберігання саджанців перед висаджуванням.

З кожним роком площі висаджування лісів механізованим способом збільшуються, що дає змогу зменшити загальні витрати, зберігаючи при цьому високу якість робіт, кажуть у LVM.

Так, під час лісокультурної ккампанії 2024 року LVM відновить ліси на загальній площі 19,4 тис. га. Для запланованого відновлення лісів необхідно 14,4 млн сіянців сосни, 7,5 млн ялин, 2,6 млн беріз, 542 тис вільхи чорної, а також 243 кг насіння сосни. Поки що механізованим способом садять вирощені в розсадниках LVM саджанці сосни, ялини та чорної вільхи, але в майбутньому планується цим способом висаджувати і саджанці берези.

Нагадаємо, в Україні теж триває лісокультурна кампанія – за даними Держлісагенства, вже відновлено 9703,6 га лісів із запланованих цьогоріч 22982 га. Також створено 1286,3 га нових лісів із запланованих на цей рік понад 9 тис. га нових лісів. Висаджено загалом 73,8 млн сіянців.

Поширити статтю