Відбувся XXIII Всеукраїнський конкурс-змагання вальників лісу

233 Views

Захід проходив упродовж 27–28 вересня 2021 року. За звання найкращого вальника змагалися 28 команд професіоналів і 5 юніорів зі всіх куточків України.

Організаторами конкурсу виступили Державне агентство лісових ресурсів і Товариство лісівників України за підтримки компанії «Андреас Штіль». Мета заходу – ще раз нагадати важливість роботи вальників лісу, адже ця професія є однією з найнебезпечніших, а від майстерності вальників, яких в Україні налічується приблизно 40 тис., залежить результат майже столітньої праці лісівників.

Учасники демонстрували свою вправність і вміння у п’яти конкурсних видах: звалюванні дерев, обрізуванні гілок, заміні ланцюга бензопили, комбінованому і точному розкряжуванні колод.

Перший етап змагань «Звалювання дерев» відбувся 27 вересня на базі ДП «Тетерівське ЛГ»  Київського обласного управління лісового та мисливського господарства.

Цей етап традиційно вважається найскладнішим та найнебезпечнішим, адже потрібно, щоб дерево впало точно на кілок, окрім того, ще й параметри пня після звалювання мають бути ідеальні. І якщо з пнем простіше – все залежить від індивідуальної майстерності вальника, то з падінням дерева є нюанси: раптовий порив вітру і дерево може відхилитися від заданого напряму, що зменшує кількість очок. Окрім того, звалити дерево потрібно якнайшвидше, щоб випередити суперників. Кому вдасться впоратися якнайкраще, той і отримає найбільшу кількість балів і наздогнати його конкурентам буде ой як не просто, адже за звалювання дерев дається найбільша кількість очок.

Решта чотири види змагань вперше відбувалися у Києві на виставковому майданчику виставки LISDEREVMASH 2021 і теж вимагали від учасників неабиякої вправності.

Так, щоб виграти етап «Обрізування гілок», учасник змагань якнайшвидше мав зрізати гілки, розміщені під різним кутом, при чому так, щоб стовбур був максимально гладким і непошкодженим. При виконанні цієї вправи важлива техніка безпеки – гілки на протилежному від учасника боці колоди можна зрізати у напрямку до себе, а сучки зверху колоди і безпосередньо біля звалювальника – тільки від себе.

Певно, найшвидший етап змагань «Заміна ланцюга бензопили». Він триває буквально секунди, проте головна не лише швидкість монтажу нового ланцюга, але й правильність заміни.

При проходженні «Точного розкряжування» надзвичайно важливим є відчуття різу, адже найбільшу кількість очок отримає той вальник, який зуміє пропиляти колоду під кутом 90 без недопилу. Важливо при цьому не пошкодити дошку, на якій стоїть колода. Завдання ускладнюється ще й тим, що торець колоди – закритий, щоб не було видно, скільки колоди залишилося різати.

Під час розкряжування стовбура комбінованим різом завданням учасників є на двох позначених колодах зробити пропил на одній зверху, а на іншій знизу, проте лише до середини стовбура. А потім пропил потрібно зробити з іншого боку. Суть вправи – верхній і нижній пропил мають зійтися. Кут пропилювання стовбура має бути 90, а висота – якнайменшою.

За підсумками 5 конкурсних етапів переможцем став Віталій Слюсарчук , представник компанії  «Андреас Штіль» із Сторожинецького коледжу. Він завоював звання найкращого вальника України серед професіоналів. Друге місце посів Юрій  Брожко, представник Лугинського держлісгоспу Житомирського ОУЛМГ. Третім став представник Харківське ОУЛМГ Сергій Домашкін.

Переможці серед професіоналів…

Серед юніорів перше місце посів представник Львівського ОУЛМГ Василь Рибак,  другим став Вадим Дзюба  із Сумського ОУЛМГ, а третє місце завоював ще один представник Львівського ОУЛМГ  Андрій Ільницький.

… і серед юніорів

Переможці отримали грамоти, медалі і винагороди від організаторів змагань та призи від спонсорів.

Фото: https://tlu.kiev.ua/pro-nas/novini-zakhodi/novina/article/vitajemo-peremozhciv-xxiii-vseukrajinskogo-konkursu-valnikiv-lisu.html

Поширити статтю