Українські лісівники продовжують вивчати та впроваджувати досвід латвійських колег у напрямку ведення лісового господарства.
Про це повідомили у Поліському лісовому офісі ДП “Ліси України” у Facebook.
Українські лісівники вивчають роботу латвійських насіннєвих центрів – від збору та підготовки насіння, вирощення якісного посадкового матеріалу із закритою кореневою системою, його зберігання. Також – відновлення лісу та догляд за ним.
Як зазначають у Поліському лісовому офісі, в Латвії насінневі центри збудовані та працюють як при державній лісовій компанії, так і приватних деревообробних підприємствах.
Державна лісова компанія у цьому напрямку має досить суттєві напрацювання та масштаби: є 10 розсадників та насіннєвих центрів, які постійно працюють, а всього тут вирощують 61,4 млн сіянців із закритою кореневою системою. Частину – для власних потреб, проте працюють також на експорт. Лісівники зі Швеції, Фінляндії, інших країн давно закуповують посадковий матеріал із Латвії, знаючи його якість. Резервного запасу насіння на розсадниках вистачить на 10 років. Його збір проводиться лише на спеціальних лісонасіннєвих плантаціях, загальна площа яких становить 735 га.
А найбільший переробник деревини Латвії – компанія Latvijas Finieris – займається вирощенням сіянців берези, яка для виробництва у них є базово необхідною. На розсаднику цього заводу за рік вирощують понад мільйон сіянців і реалізовують їх власникам приватних лісів, частково також експортують. З початку повномасштабної війни в Україні компанія відраховує на потреби ЗСУ 1% від реалізації (річний оборот в межах 300 млн євро).
Як повідомляють у Поліському лісовому офісі, 50% лісів Латвії є приватними. Їхні власники можуть проводити заготівлю, але зобовʼязані відновлювати площі зрубів. Максимальний час на такі заходи – 5 років, а якість виконання контролюється державною лісовою службою.