Польська лісова галузь упродовж останніх десятиліть показує хороші результати. Однією із причин фахівці називають застосування моделі самофінансування лісгоспів, що відрізняє Польщу від багатьох країн ЄС. Основний дохід приносить реалізація деревини, більша частина якої продається на електронних торгових майданчиках, що забезпечує ринкове формування ціни і прозорість угод.
Заготівля – згідно з планом
За даними останнього звіту «Державні ліси в цифрах, 2018», площа лісів у Польщі становить 9242 тис. га, що відповідає лісистості в 29,6%. За запасами деревини Польща посідає п’яте місце в Європі. Відповідно, з року в рік зростають і обсяги її заготівлі. Разом з тим, триває і розширення лісового покриву. На це спрямована прийнята в 1995 році Національна програма збільшення лісистості. Нею поставлено мету до 2020 року досягти лісистості 30%, а до 2050-го – 33%. Оптимальна структура державного лісового фонду дозволяє полякам використовувати практично весь річний приріст без значного виснаження лісових ресурсів. В останні роки щорічний обсяг заготівлі деревини в польських лісах перевищує 40 млн кубометрів. При цьому обсяг лісозаготівель визначається планом вирубки впродовж 10 років, який складається для кожного лісництва. За підрахунками, на даний час запаси деревини в польських лісах становлять майже 2,4 млрд кубометрів.
Нагадаємо, що в Польщі близько 80% лісів належить державі, решта – приватним лісовласникам. Незважаючи на те, що власники конкретних лісових ділянок можуть змінюватися, в цілому співвідношення державних і приватних лісів залишається стабільним.
Лісами управляє Генеральна дирекція державних лісів (Lasy Panstwowe, Державні Ліси), що підпорядковується Міністерству охорони навколишнього середовища. До складу «Державних Лісів» входять 17 регіональних дирекцій, в їхньому підпорядкуванні 430 надлісництв (лісгоспів), які є основною одиницею в системі управління. Слід відзначити, що «Державні Ліси» є найбільшою в ЄС організацією з управління лісами державної власності.
На принципах самофінансування
Практично з самого початку своєї діяльності «Державні Ліси» почали використовувати принцип самофінансування. В Державних Лісах діє просте правило самофінансування – не витрачати більше, ніж заробляти. Воно відрізняє польську модель лісоуправління від багатьох моделей, які сьогодні діють в Європі, коли більша частина роботи, яку виконують лісівники, фінансується з державних бюджетів. У Польщі роботи, пов’язані з охороною лісу, доглядом за ним, веденням лісового господарства, створенням туристичних маршрутів та освітньою діяльністю оплачуються «Державними Лісами», в основному, з коштів, які отримані від продажу деревини.
Слід відзначити, що у 90-х роках минулого століття значна частина польських лісів була знищена сильними пожежами. У 2002 році потужний ураган поламав велику кількість дерев в одному з найбільших лісових комплексів у північно-східній Польщі – Піській пущі. Подібні стихійні лиха та катастрофи приносять для окремих надлісництв значні збитки, тому вони не в змозі самостійно здійснювати відновлення лісових територій. Для оперативного реагування на такі ситуації та фінансової підтримки постраждалих лісгоспів, у «Державних Лісах» існує спеціальний Лісовий фонд, за допомогою якого надлісництва, які приносять великі доходи, підтримують ті, що працюють у більш важких умовах або постраждали від стихійних лих чи шкідників.
На сьогодні у лісовому господарстві Польщі працює приблизно 25 тис. працівників різних професій. Між тим, на початку 90-х років минулого століття їх нараховувалося не менше 100 тис. Надлісництва під керівництвом регіональних дирекцій «Державних Лісів» самостійно організовують увесь комплекс робіт із ведення лісового господарства і заготівлі деревини. Проте в більшості виконують такі роботи не самостійно, а наймають для цього підрядні організації. Зокрема підрядники виконують роботи із закладки лісових культур, поставки субстрату, підгодівлі молодих дерев, догляду за лісом, заготівлі деревини тощо. Претенденти на виконання тих чи інших робіт обираються на конкурсній основі. Як правило, з пошуком потрібного підрядника проблем не виникає, оскільки приватний бізнес у Польщі активно розвивається. Ціна послуг формується на основі попиту та пропозиції. За останнє десятиліття кількість підрядних організацій, що надають послуги лісгоспам, постійно зростає. За деякими підрахунками, загальна кількість працівників підрядних компаній, задіяних у виконанні лісових робіт, становить близько 50 тис.
Втім, останнім часом, щоб знизити витрати, окремі надлісництва почали купувати багатоопераційну техніку і частину робіт, зокрема, заготівлю деревини, здійснюють самостійно. Заготівля своїми силами виявилася дешевше, що послужило приводом для зниження цін на ринку. До слова, у Фінляндії великі лісовласники також заготовляють певний відсоток деревини самостійно, щоб контролювати реальну вартість таких робіт.
Продажі – через інтернет
«Державні Ліси» є основним постачальником деревини на польський ринок. Місцеву сировину також купують споживачі з інших країн ЄС та світу Як зазначалося вище, лісове господарство Польщі перебуває на повному самофінансуванні. За даними Інформаційного Центру «Державних Лісів», приблизно 83% лісу продається на електронних торгових майданчиках через інтернет, що забезпечує ринкове формування ціни і прозорість угод. Частина деревини надходить на продаж через Лісовий портал (www.zilp.lasy.gov.pl/drewno). Деревина, яка не була продана на Лісовому порталі, може перенаправлятися на інтернет-аукціони за програмою «Е-деревина» (www.e-drewno.pl).
Як правило, найцінніша сировина продається на спеціальних торгах, що проводяться регіональними дирекціями «Державних Лісів». Ще приблизно 14% сировини реалізується через роздрібну торгівлю в надлісництвах. Конкретні правила продажу деревини встановлює генеральний директор «Державних Лісів» своїми постановами та рішеннями, які публікуються в Бюлетені державної інформації (www.bip.lasy.gov.pl).
Проблем із реалізацією деревини у «Державних Лісів» не виникає. В Польщі з 38 млн населення 58% проживає в приватному секторі, тому використання в рік на кожне домогосподарство навіть одного кубометра дров для каміна створює значний ринок збуту для польських лісівників. Попитом у населення користуються навіть порубкові залишки, ціна яких є досить доступною і залежить від того, чи клієнт самостійно буде збирати залишки на лісосіках, чи придбає їх зі складу лісництва. Немає також проблем із реалізацією дров, оскільки через високу вартість газу багато домогосподарств у Польщі використовують пічне опалення.
Лісова продукція, яка не знаходить застосування всередині країни, за наявності зовнішнього попиту експортується. Хоча обмежень на експорт деревини у Польщі немає, в основному експортується продукція з високою часткою доданої вартості (глибокої переробки), наприклад, меблі, які користуються попитом у країнах ЄС.
Загалом, достатньо високі ціни на лісову продукцію, стійкий попит та ставка на самофінансування є головними складовими успішної діяльності польського лісового господарства. В свою чергу, лісова промисловість, де зайнято більше 300 тис. осіб, здатна не лише переробляти внутрішню сировину, а й імпортувати її з сусідніх країн.