21 березня у Львові відбувся круглий стіл на тему: “Ліси України у міжнародному контексті: ризики, виклики, майбутнє”, приурочений до Міжнародного дня лісів, який своєю чергою цьогоріч має окреслену тематику: “Ліси та інновації: Нові рішення для кращого світу”.
Захід, організований ГО “ЛІіС”, об’єднав 15 доповідачів та понад 100 слухачів.
У нинішніх умовах нищення лісових екосистем через російську агресію, триваючих незаконних вирубувань та непростого процесу реформування, ліс потребує не просто пильної уваги з боку громадськості, експертів та державних структур, а й невідкладних скоординованих рішень та дій. Тому метою заходу стало обговорення ризиків та викликів для наших лісів; того, яке майбутнє їх очікує, якими інструментами варто скористатися для їх збереження та примноження. Полілог учасників стосувався трьох простих питань, що часто нині потребують непростих рішень: що ми маємо? від чого і як охороняємо? на чому краще сконцентрувати зусилля? Адже відповіді вимагають аналізу наявних ресурсів, ідентифікації загроз та визначення пріоритетних скоординованих напрямків дії.
Подія об’єднала науковців, представників експертного середовища (лісівників, екологів) та лісозалежного бізнесу, а також державних інституцій та установ, які поділилися своїми думками, напрацюваннями і досвідом щодо лісу як природного ресурсу, середовища існування; лісу як товару, навколо якого створена ціла лісогосподарська галузь, де працевлаштовані тисячі громадян України; лісу як надважливої екосистеми.
У вступному слові Петра Павличенка, представника Лісової служби США в Україні, прозвучав основний лейтмотив заходу щодо актуальності теми стану лісів не лише для конкретних людей, діяльність яких пов’язана з лісом, а й усіх, кого хвилює питання: бути чи не бути цій планеті такою, як вона є, – живій? На жаль, століття антропоцентричного бачення зумовили сприйняття природи як ресурсу. Проте ліси сьогодні – той ресурс який або майже вичерпався або уже вичерпується значною мірою. Також Петро Павличенко розповів про роботу Лісової служби в Україні та запевнив у підтримці американською організацією усіх небайдужих до лісової теми задля формування та розвитку професійних думок і підходів.
Про реалізацію основного проєкту ГО “ЛІіС” із назвою “Боротьба із незаконними рубками в Україні”, що підтримується Лісовою службою США, розповів Дмитро Карабчук, керівник ГО “ЛІіС”, експерт із питань лісової політики і розвитку лісового та мисливського господарства, зауваживши, що в рамках проєкту по максимуму відбувається залучення громадськості до моніторингу лісів від лісопорушень. “За 4 роки нам вдалося обстежити дистанційно понад 6 млн лісів та наземно обійти понад 7 тис. га лісів із яких понад 400 га – лісосік”, – поділився експерт.
Про ліси України у глобальному контексті, зокрема про загрози знеліснення і деградації лісів, розповіла Тетяна Пивовар, канд. с.-г. наук, старша наукова співробітниця, аналітикиня ГО “ЛІіС”.
Питання інновацій у лісовій галузі торкнувся Василь Масюк, міжнародний експерт ФАО в Україні, та запросив до відкритої всебічної дискусії щодо майбутнього лісів та їх використання.
Про вплив війни на лісове господарство розповів Ігор Будзінський, начальник Управління лісового господарства та відтворення лісів Держлісагентства України, за словами якого оцінити масштаби впливу війни нині є не до кінця можливим, а наслідки ми відчуватимемо ще багато років. Проте за попередніми оцінками можемо оцінити завдані збитки для екосистем у суму на 20 млрд грн, знищення обладнання – на 400 млн грн, зруйнування об’єктів нерухомості – на 1,2 млрд грн. Ігор Будзінський також розповів про допомогу ЗСУ, про стан розмінування земель лісового фонду та окреслив етапи відновлення лісів.
Віктор Мельниченко, генеральний директор ВО “Укрдержліспроєкт” поділився з присутніми чудовою важливою розробкою – геоінформаційною системою управління лісовими ресурсами України.
Виконавчий директор ДП “Ліси України” Ігор Лицур окреслив ризики та переваги реформування лісової галузі.
Дискусію викликала доповідь Людмили Сломінської, менеджерки проєктів напряму «Ліси» WWF-Україна, щодо кількості збережених пралісів в Україні і того, якою є їхня роль для збереження світової спадщини лісів.
Практично орієнтованими рішеннями щодо того, як глобальні проблеми, пов’язані з лісом, можуть бути вирішені на локальному рівні завдяки участі місцевих громад, поділилася Маріне Елбакідзе, доцентка кафедри геоекології і фізичної географії ЛНУ ім. І.Франка, старша наукова співробітниця Шведського університету сільськогосподарських наук.
Потенціал FSC сертифікації системи ведення лісового господарства став об’єктом доповіді Павла Кравця, директора FSC Україна.
Надзвичайно інформативною та корисною була доповідь Євгенія Ханя, менеджера CoC та цілісності FSC Україна, про ШІ, OSINT та автоматизацію як інноваційні рішення для збереження лісів.
Про особливості цифрових інструментів та технологій для сталого управління лісами, а також можливість їхньої апробації усіма зацікавленими розповіла Устич Радміла, експертка ГО ФОРЗА.
Питання, якою є екологічна вартість лісу за чинним законодавством України (у боротьбі з незаконним вирубуванням лісів) стало об’єктом розгляду адвоката Олега Сторчоуса. А про уроки децентралізації, зокрема про роль ОМС в управлінні лісами, розповіла адвокатка Софія Шутяк.
Екологи, лісівники, бізнес – опоненти чи зацікавлені сторони? Увагу на це питання звернув Юрій Дюг, голова правління ГО Wood Indusry UA, акцентувавши, що співпраця екологів, лісівників та бізнесу сьогодні не просто можлива, а й дуже потрібна, адже в найближчі два роки кожна зі сторін буде стикатися з неймовірними викликами щодо виживання та розвитку.
За результатами доповідей та обговорень круглого столу визначено ключові ризики для лісів України: сформульовано рекомендації для збереження лісових ресурсів та наголошено на важливості спільних зусиль для захисту лісів.
Насамкінець, не можемо не поділитися проникливими словами Петра Павличенка, що можуть бути підсумком для кожного з нас: “Не можу спокійно знаходитися біля величних дерев, завжди усвідомлюю, що якщо дерево прожило стільки сотень років, то воно точно краще ніж я. Або принаймні рівне мені. І я точно не можу зробити йому шкоду. Таке дерево для мене сакральне. Як храм. Хочу, щоб мої онуки, правнуки та інші люди мали змогу бачити такі дерева. Тому кінцевою нашою метою повинна бути: зберегти це все для наступних поколінь. А це означає збалансоване користування всього, що маємо. І можливим це стає тоді, коли ми маємо діалог, коли кожен чує іншого. Діалог, скерований на пошуки шляхів вирішення проблем та пропонування таких стратегій та підходів, які допоможуть усім нам у соціальній згоді рухатися разом до досягнення конкретного результату”.
Із презентаціями доповідачів можна ознайомитися за посиланням
Запис круглого столу можна переглянути на ютуб-каналі ГО “ЛІіС”
Захід реалізовано у межах проєкту «Боротьба з незаконними рубками в Україні» за підтримки відділу міжнародних програм Лісової служби США.