За ініціативи WWF-Україна понад 750 га пралісів та квазіпралісів вперше отримають статус пам’яток природи загальнодержавного значення

27 Views
Фото: WWF-Україна

В Україні розпочато процес створення перших пралісових пам’яток природи загальнодержавного значення. WWF-Україна провів відповідні польові дослідження та отримав погодження клопотань Міністерством захисту довкілля та природних ресурсів України про надання відповідного охоронного статусу для 755,8 га пралісів та квазіпралісів на територіях Верхньобистрянського, Вучківського, Запереділянського, Ізківського, Лопушнянського,   Майданського та Міжгірського лісництв.

Ці природні екосистеми стануть об’єктом особливої уваги з точки зору охорони та збереження біорізноманіття. У пралісах та квазіпралісах, відповідно до Лісового кодексу України, забороняються всі види рубок (крім догляду за лінійними об’єктами та вирубування окремих дерев під час гасіння пожежі), будівництво споруд, прокладання шляхів, випасання худоби, проїзд транспорту та будь-яку іншу господарську діяльність людини, що може нашкодити цим екосистемам. Навколо виділених пралісів, квазіпралісів, природних лісів також установлюються охоронні зони завширшки не менше подвійної висоти деревостану пралісу, де для забезпечення їх недоторканості заборонені суцільні та поступові рубки.

Створення пралісових пам’яток природи загальнодержавного значення також погодили в ДП «Ліси України». Наступним етапом є підготовка документації для затвердження Указом Президента України, що дозволить остаточно забезпечити охорону понад 750 га букових та буково-ялицевих лісів на північно-східних схилах Боржавського хребта та на ділянках, які прилягають до національного парку Синевир.

Всю площу цих пам’яток вкривають цінні квазіпраліси та праліси, які є осередками збереження природного біорізноманіття Закарпаття і зокрема — басейну річки Ріка. Тут трапляються  понад 100 видів судинних рослин, з яких особливої охорони заслуговують окремі види. Ці ділянки забезпечують існування цінного тваринного світу високогірних лісів, а також — окремих рідкісних видів (ведмідь бурий, рись євразійська). Тут гніздяться та мігрують цінні птахи, зокрема беркут і глушець, а серед земноводних водяться саламандра плямиста і тритон карпатський.

WWF-Україна залишається відданим амбасадором в охороні найцінніших лісів України. Загалом зусиллями Всесвітнього фонду природи WWF-Україна вже створено понад 16 000 га пралісових пам’яток природи в межах Івано-Франківської, Закарпатської та Чернівецької області. А створення перших пралісових пам’яток природи загальнодержавного значення стане наступним важливим кроком на шляху збереження цілісності та багатства екосистем для майбутніх поколінь.

WWF-Україна щиро дякує Міністерству захисту довкілля та природних ресурсів України, ДП «Ліси України», Філії «Міжгірське лісове господарство», Департаменту екоресурсів Закарпатської ОДА за співпрацю задля збереження найцінніших лісів України.

WWF-Україна

Поширити статтю