By using this site, you agree to the Privacy Policy and Terms of Use.
Accept
DerevynnykDerevynnyk
  • Головна
  • Новини і події
  • Лісівництво
  • Деревинництво
  • Столярство
  • Теслярство
  • Підписка
  • Мої закладки
Reading: Зберегти ліс та розвинути ринок: місія здійсненна
Поширити
Notification Show More
Latest News
Тенденції меблювання 2023 року (частина I)
5 днів тому
Уряд схвалив зміни до законопроєкту про оцінку впливу на довкілля
5 днів тому
У Німеччині ціни на пелети продовжують падати
6 днів тому
Українська енергетична біржа стала членом Американської торговельної палати в Україні
6 днів тому
Біоенергетика: завдання на 2023 рік
6 днів тому
Aa
DerevynnykDerevynnyk
Aa
  • Головна
  • Новини і події
  • Лісівництво
  • Деревинництво
  • Столярство
  • Теслярство
  • Підписка
  • Мої закладки
  • Головна
  • Новини і події
  • Лісівництво
  • Деревинництво
  • Столярство
  • Теслярство
  • Підписка
  • Мої закладки
Have an existing account? Sign In
Follow US
© 2022 Foxiz News Network. Ruby Design Company. All Rights Reserved.
Derevynnyk > Blog > Лісівництво > Зберегти ліс та розвинути ринок: місія здійсненна
ЛісівництвоЛісозаготівля

Зберегти ліс та розвинути ринок: місія здійсненна

Останнє оновлення: 2022/12/19 at 12:19 PM
3 роки тому 203 Views
Поширити
Ірина Грузінськакерівниця сектору “Сільське господарство”Офісу ефективного регулювання BRDO

Зробити це одночасно можливо за умови комплексного підходу до реформування галузі.

Зміст
Читайте також:Гроші на лісЧитайте такожНезаконні рубкиПрибутковість державних підприємств

У лісовій галузі України регулярно виникає чимало проблем, пов”язаних зі шкідливою діяльністю людини — неправомірним використанням природних ресурсів, неефективним законодавством, зміною клімату. Лише за червень ми стали свідками повеней на заході України, нищівних пожеж на Луганщині та міжнародних скандалів довкола використання у виробництві незаконно зрубаної деревини.

Аби вирішити проблеми, а не похапцем ліквідовувати трагічні наслідки, держава повинна розробити стратегію — довгострокову політику в галузі, для реалізації якої запровадити комплексне ефективне регулювання.

Серед стратегічних завдань у лісовій сфері — боротьба з нелегальним обігом деревини, охорона лісу від незаконних рубок, пожеж та шкідників, зміна політики функціонування державних лісогосподарських підприємств, проведення лісовідновлення та лісорозведення, створення інфраструктури лісу, розбудова лісових доріг, публікація даних про лісогосподарську діяльність у форматі відкритих даних.

Читайте також:

Як би міг бути організований ринок деревини України

Крім того, враховуючи беззаперечні переваги електронних аукціонів перед прямими договорами для продажу деревини, дуже важливо проаналізувати результати експерименту з використанням для торгів деревиною платформи “Прозорро.Продажі” та інших електроних систем; дотримання учасниками ринку вимог відповідної постанови КМУ, та за потреби відкорегувати діючу модель. Звісно, для цього необхідне ґрунтовне стратегічне бачення, політична воля законотворців і належне фінансування.

Фото: Markus Spiske / UnsplashФото: Markus Spiske / Unsplashshare

Гроші на ліс

У 2020 році з держбюджету виділено всього 10% від потреби. На сьогодні для підтримки лісової галузі Україна вкладає 0,3 $/га. Для порівняння, Білорусь інвестує 9 $/га, Польща — 17,5 $/га, а Угорщина — 43,6 $/га.СВЕЖИЕ НОВОСТИ

Аби забезпечити потрібне фінансування, необхідно розробити та затвердити державну цільову програму розвитку лісової галузі до 2030 року. Підґрунтя для неї вже є — це постанова КМУ №524, що затвердила державну програму стимулювання економіки для подолання наслідків пандемії. У ній на 2021 рік на лісову галузь передбачено 1,5 мільярда гривень.

Читайте також

Популізм вбиває ліс!

Незаконні рубки

У 2019 році було прийнято декілька ключових кроків, які дозволили зменшити незаконні вирубки більш ніж на 45%. Так, вперше за роки незалежності затверджено нормативно-правове підґрунтя для проведення інвентаризації лісів — закон “Про внесення змін до Лісового кодексу України щодо проведення національної інвентаризації лісів”. Завдяки постанові №1142 було запроваджено систему електронного обігу деревини. А постанова №1178 зробила можливим електронні аукціони з продажу необробленої деревини.

Однак, незаконні рубки та нелегальний обіг деревини можна значно скоротити, запровадивши повний комплекс заходів та відповідальності. Експертами Офісу ефективного регулювання разом з Держлісагентством та Міністерством захисту довкілля та природних ресурсів розроблено законопроект “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення законодавства у сфері лісових відносин”.

Він передбачає розмежування господарських та дозвільних функцій держпідприємств: дозвіл на рубку деревини видаватиме не той, хто її здійснює. Проектом пропонується єдиний уніфікований підхід щодо видачі дозвільних документів — винятково Держлісагентством. Крім того, законопроект запроваджує відповідальність за закупівлю та використання деревини нелегального походження. Завдяки розширенню дії сертифікату про походження деревини буде досягнуто 100% простежуваності лісоматеріалів. Це унеможливить виробництво з нелегальної деревини.

Прибутковість державних підприємств

Податок на лісові землі, що має сплачувати державне лісогосподарське підприємство, у цілому дублює щорічну рентну плату за спеціальне використання лісових ресурсів.

Лише у 2019 році лісогосподарські підприємства сплатили 1 мільярд грн рентної плати до державного бюджету та 135 мільйонів грн податку на землю до місцевих бюджетів. Додамо до них податок на прибуток, загальнообов”язкові податки (ЄСВ на працівників), земельний податок та 80% дивідендів. Виходить, що лісогосподарське підприємство, яке працює легально та сплачує податки до держбюджету, отримує практично мізерний прибуток, а тому шукає можливості працювати “в тіні”. Скасування податку на лісові землі зменшить обтяжливе оподаткування для підприємців.

Крім того, структурні зміни мають відбутися і в функціонуванні державних підприємств. Управління лісовими ресурсами та раціональне їх використання не може бути ефективним, коли держава ставить перед державними підприємствами два взаємовиключних завдання.

З одного боку це — висадка лісу та його охорона від шкідників, пожеж та незаконних рубок. А з іншого — одержання прибутку від реалізації деревини (95 %) та підвищення рентабельності виробництва. Встановлюючи показники ефективності та прибутку, держава своїми законодавчими нормами напряму встановлює правила: рубай ліс та отримуй дохід, інакше твоя діяльність буде оцінена як неефективна.

Вирішити цю проблему можна затвердженням законопроекту “Про особливості управління об’єктами державної власності у сфері лісового господарства”. Він має відмінити сплату дивідендів для лісогосподарських підприємств. Кошти, які отримуватимуть ці підприємства як дохід від реалізації продукції, у відсотковому співвідношенні кожне підприємство зможе розділити на лісогосподарську діяльність: посадку лісу, його охорону та протипожежні заходи. Такий підхід в управлінні використовують в Німеччині, де він має суттєвий позитивний ефект.

Зберегти українські ліси та розвинути ринок деревини одночасно — можливо, однак лише за умови комплексного підходу до реформування галузі. Зафіксувати такий підхід на довгі роки має стратегія розвитку галузі та план до її реалізації. Розробити всеохопний, далекоглядний документ — основний виклик у лісовій галузі перед очільниками Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів та Держлісагентства.

Джерело:https://delo.ua/opinions/zberegti-lis-ta-rozvinuti-rinok-misija-zdijsnenn-370720/

Вас також може зацікавити

На Кіровоградщині відкрито насіннєво-селекційний центр

Будівництво лісонасіннєвих заводів на фінішній прямій

Для заготівлі деревини у густих та важкопрохідних лісах

Новий ротатор Ponsse HH360

Інноваційні технології лісового господарства Хмельниччини

TAGGED: деревина, ліс, реформи, ринок

Новини від Деревинника

Підписуйтесь на нашу розсилку, щоб першими отримувати статті про останні тенденції в галузі!
By signing up, you agree to our Terms of Use and acknowledge the data practices in our Privacy Policy. You may unsubscribe at any time.
Уляна Шеленг 20 Липня, 2020
Поширити статтю
Facebook Telegram Email Print
Попередня стаття Уряд призначив Голову та заступника Голови Держлісагентства
Наступна стаття Форматно-розкрійний верстат F25: новинка від Altendorf

Вподобайте нашу сторінку на Facebook

Новини від Деревинника

Підписуйтесь на нашу розсилку, щоб першими отримувати статті про останні тенденції в галузі!

Вас також може зацікавити

На Кіровоградщині відкрито насіннєво-селекційний центр

2 місяці тому

Будівництво лісонасіннєвих заводів на фінішній прямій

2 місяці тому

Для заготівлі деревини у густих та важкопрохідних лісах

2 місяці тому

Новий ротатор Ponsse HH360

2 місяці тому
about us

Галузеве онлайн видання для людей що працюють з деревиною: лісівників, заготівельників та переробників деревини, столярів (меблярів), теслярів.

  • Про нас
  • Наші цінності та місія
  • Наше бачення
  • Підписка
  • Контакти
Новини від Деревинника

Підписуйтесь на нашу розсилку, щоб першими отримувати статті про останні тенденції в галузі!

© 2022, ТОВ "Редакція газети "Деревообробник". Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на Derevynnyk.com у першому абзаці. Усі права захищено.

Removed from reading list

Undo
Welcome Back!

Sign in to your account

Lost your password?