Деревина знову активно використовується в будівництві в Європі, що дає змогу цьому стійкому та екологічному будівельному матеріалу переживати щось на кшталт ренесансу. Це зумовлене як метою зменшити зміни клімату, так і бажанням відповідально використовувати екологічно чисті та відновлювані матеріали. За прогнозами, у Фінляндії дерев’яне будівництво стане основним будівельним трендом у найближчі п’ять років.
Деревина вже переживає розквіт у будівельному секторі, чому сприють зростаючі дискусії щодо більш сталих рішень для повсякденного життя. У країнах Бенілюксу, наприклад, саме ініціативи, орієнтовані на сталий розвиток, стають рушійною силою в будівництві, оскільки зростає обізнаність про переваги деревини як будівельного матеріалу: її висока енергоефективність під час будівництва, довговічність будівель і здатність вилучати з атмосфери та утримувати значну кількість вуглецю.
У всьому світі понад 35% викидів парникових газів припадає на будівельний сектор, зокрема, на виробництво таких матеріалів, як бетон, метал і пластмаси. Деревина є чудовою альтернативою цим матеріалам і може значно скоротити викиди парникових газів у будівельному секторі. Прогнозується, що використання деревини в будівництві наближчими роками значно зросте.
“53% території Латвії вкрито лісами. Продовжуючи дбайливо ставитися до лісів і ширше використовуючи доступний нам відновлюваний ресурс – деревину – у будівництві, ми можемо зміцнити економічну незалежність країни і зробити значний внесок у пом’якшення наслідків зміни клімату, оскільки деревина поглинає вуглекислий газ з атмосфери і зв’язує вуглець у міру зростання. Деревина, що використовується в будівництві, вважається сховищем вуглецю, вилучаючи його з обігу на багато років, навіть століть. Наприклад, вежа Ризького собору має 400-річні дерев’яні конструкції”, – пояснює Індуліс Браунерс, старший експерт з лісового господарства АТ “Latvijas valsts meži” (LVM).
Використання деревини в громадських та промислових будівлях Латвії
Деревину також широко використовують в нових будівлях LVM. У середині березня відбулося святкування зведення крокв у майбутньому регіональному центрі обслуговування клієнтів LVM Rietumvidzemes, який є третьою будівлею в рамках проєкту будівництва центрів обслуговування клієнтів LVM. Першим з клієнтських центрів компанії, в будівництві якого було широко використано деревину, став клієнтський центр LVM в Дундазі, який відкрився в 2017 році і отримав відзнаку “Краща будівля року в Латвії 2016”. Центр обслуговування клієнтів у Земгальському регіоні, який відкрився у 2021 році, також був збудований з використанням деревини як у будівельних конструкціях, так і в дизайні інтер’єру, поєднуючи сучасний, комфортний дизайн і демонструючи переваги деревини як інноваційного та екологічно чистого будівельного матеріалу. Центр обслуговування клієнтів LVM Земгальського регіону в Єлгаві отримав Латвійську будівельну премію в номінації “Дерев’яне будівництво 2021”, а також 2 місце в номінації “Найбільш стала громадська будівля” в країнах Балтії.
Цього року комплекс сортування та переробки саджанців розсадника Межвіду отримав 1 місце в номінації “Дерев’яна будівля 2023” Латвійської будівельної премії, де були реалізовані екологічні рішення: деревину використали як в оздобленні, так і в несучих конструкціях. Загальний обсяг деревини, використаної в розсаднику, становить близько 600 кубометрів, а найдовші безперервні дерев’яні балки сягають 30 метрів завдовжки, що доводить переваги деревини як матеріалу і в промислових будівлях.
Бібліотеки в Огре і Талсі є ще одним яскравим прикладом кліматично нейтрального будівництва в Латвії. Наприклад, при будівництві Центральної бібліотеки в Огре було використано 800 кубометрів деревини. Несучі конструкції будівлі виготовлені з клеєних дерев’яних панелей, склеєних впоперек і вздовж, що забезпечує високу міцність і стабільність, необхідну для несучих конструкцій. Крім того, деревина в інтер’єрі створює затишок і тепло для відвідувачів бібліотеки.
Про зростаюче використання деревини в будівництві в Латвії також свідчать концертний зал під відкритим небом “Мітава”, транспортні мости в Яунпілсі та Єчупе, сцени в Пенкуле та Кримунасі, відреставрована будівля Ризького цирку та інші споруди. Використання деревини в житловому будівництві також має міцні традиції, що гарантує стабільний і зростаючий попит на деревину в цьому секторі в майбутньому.
Дерев’яні конструкції – все більш інноваційні
Зростаюча популярність дерев’яних будівель призвела до розширення асортименту дерев’яних конструкцій: вже кілька років на латвійському ринку доступні CLT панелі, а також більш активно пропонують клеєні дерев’яні конструкції (GLT). За кордоном CLT часто обирають для освітніх установ, а також для приватних і багатоквартирних будинків.
Останнім часом деревину також використовують як домінуючий матеріал у будівництві багатоповерхових офісних будівель, об’єктів готельного, туристичного та рекреаційного призначення. Варто зазначити, що використання сучасних дерев’яних конструкцій у будівництві також вносить значні зміни в процес будівництва, переносячи його з будівельного майданчика на місце виробництва лісоматеріалів. Це є додатковою перевагою порівняно з використанням бетону в будівництві, оскільки збірка дерев’яних конструкцій може здійснюватися навіть в умовах низьких температур.
Рекорди дерев’яних будівель вражають
“Все почалося з божевільної ідеї, бажання показати, що можна побудувати з деревини. Тепер ідея виросла до 85,4 м заввишки, і Mjøstårnet утримує рекорд найвищої дерев’яної будівлі в світі”, – так коротко описують розробники проєкту зародження ідеї найвищої дерев’яної будівлі в світі (станом на 2019 рік – ред.), розташованої в Норвегії. Будівництво вражаючої будівлі розпочалося у квітні 2017 року і завершилося через два роки, у березні 2019 року. За один раз зводили чотири поверхи будівлі. Загалом знадобилося п’ять будівельних етапів. Mjøstårnet був побудований без зовнішніх риштувань, натомість з використанням великого крану та внутрішніх риштувань у поєднанні з підйомниками. Клеєні конструкції спочатку збирали на землі поруч з будівлею, а потім піднімали вгору. У будівлі розмістилися ресторан, офісні приміщення, готельні номери та 33 квартири.
Не менш вражаючі проєкти були реалізовані і за межами Європи. Наприклад, 25-поверхова будівля “Ascent” заввишки 86,6 м з торговими площами та апартаментами у Вісконсині була сертифікована як найвища дерев’яна будівля у світі у 2022 році. Вона має бетонну основу, ліфт і сходові клітки, тоді як решта конструкції виконана з CLT і клеєного бруса.
За матеріалами АТ “Latvijas valsts meži”