Асортимент стрічкових пилок поповнився дисковими

Компанія «A-ЛАП» – один із небагатьох вітчизняних виробників стрічкових пилок різного призначення. Наша газета не вперше розповідає про неї та її продукцію, втім, для цієї публікації є вагомий інформаційний привід: компанія відкрила новий інструментальний напрям і виводить на вітчизняний ринок новий продукт. Про нього і загалом про нинішній інструментальний асортимент «A-LAP» розповідає фінансовий менеджер компанії Роберт Черешня.

– Для тих читачів, які раніше  не ознайомилися з компанією «A-LAP» на сторінках вашого видання, скажу, що її власником є угорський підприємець, пан Урбан, який започаткував її  в місті Береговому 2006 року. Але наша компанія є бізнес-структурою, цілком самостійною й самодостатньою, не залежить від головного підприємства, що функціонує неподалік Будапешта.  Нині підприємство має обладнаний сучасними високотехнологічними верстатами цех для виробництва якісних стрічкових пилок. І не тільки виробництва, а й для  їхнього сервісного обслуговування. Не перебільшу, якщо скажу, що «A-LAP» є лідером на вітчизняному ринку стрічкових пилок, адже може пропонувати деревообробникам весь сегмент стрічкових пилок – від 10 до 360 мм. Так само можемо надати весь спектр послуг із ремонту, відновлення та іншого обслуговування цього інструменту.

Пилки – а  це й рамні, й тарні – пропонуємо в різних варіантах, різного ступеня готовності. Якщо клієнт має в себе засоби для самостійної підготовки пилок, він може купити полотно лише із нарізаним зубом, звареним в кільце в потрібний йому розмір або ще й провальцьованим. Наступний етап – підготовка самого зуба, який може бути розведеним, плющеним або стелітованим.

Для виробництва стрічкових пилок ми головним чином використовуємо сталь австрійського виробництва торгової марки «BöhlerStrip», яку отримуємо безпосередньо від виробника. Тому знаємо, що якість сталі завжди стабільно висока. Відтак і наші стрічкові пилки з неї незмінно високої якості, що забезпечує їм достатній рівень конкурентоспроможності. А якщо говорити про рівень сервісних послуг, то він у нас, можна сказати, навіть кращий, ніж у знаних закордонних інструментальних компаній, які наявні в Україні. Кращий, бо ми швидше можемо прийти на допомогу клієнтам, ніж компанії, у яких сервісні центри за межами України. Тим, хто має справу з таким інструментом, зайве пояснювати, наскільки важливо тримати інструмент, що називається, «в тонусі» – вчасно й повною мірою його обслуговувати згідно з передбаченим регламентом. Якісний інструмент може демонструвати в роботі свої найкращі характеристики доти, поки він отримує належний якісний сервіс. Тобто важливо – чим часом нехтують деякі деревообробники – вдаватися до сервісного чи ремонтного  втручання в інструмент не тоді, коли він починає неякісно різати деревину, а в терміни, обумовлені його експлуатаційними потребами й рекомендаціями виробника. Зазвичай у наших клієнтів два комплекти робочих пилок. Коли один віддають у належні терміни нам на сервісне обслуговування, іншим без зупинки виробництва працюють. Нам на обслуговування пилки можна привозити, а можна доставляти за допомогою логістичних служб, яких нині в Україні достатньо. Коли деревообробники переконуються на практиці, що після нашого обслуговування їхніх пилок продуктивність пристроїв збільшується на 30–50%, ніж коли вони пробують самостійно дати їм лад, то вже інших варіантів не шукають, цілковито довіряючи свій інструмент нашим фахівцям.

Якщо до нас звертається новий клієнт, то наші фахівці – аби зробити для нього пилки, що повною мірою узгоджуватимуться з наявним обладнанням, –  зазвичай відвідують його виробництво, знайомляться з пиляльною технікою, тестують її стан, уточнюють, з якою породою деревини пилки, так би мовити, матимуть справу. Якщо виявляють якісь технічні вади, вказують на необхідність їхнього усунення, інакше й найкращий інструмент не забезпечить потрібної якості різання, більше того – швидко вийде з ладу. Важливою для належної роботи пиляльного інструменту є й температура його експлуатації. До цього теж привертають увагу наші фахівці, перебуваючи на виробництві у клієнта. Якщо є технічні проблеми, які клієнт не може усунути власними силами (найчастіше виникає необхідність привести в норму шківи стрічкопиляльних верстатів, куплених уже вживаними), то ми рекомендуємо йому одне швейцарське підприємство, з яким не перший рік співпрацюємо, – воно надасть необхідну ремонтну допомогу, яка полягає зазвичай у шліфуванні названих шківів. Якщо вони не відповідають нормі, швидше зношується інструмент, зменшується продуктивність пилорами. Ще й такий-от вид сервісу – рекомендаційний –  для наших клієнтів нами передбачений. На жаль, в Україні нема тих, хто міг би надавати такі послуги, тому й треба звертатися до іноземних компаній. Швейцарці, про яких йдеться, здійснюють таке шліфування протягом зазвичай одного дня, навіть не знімаючи шківів із пилорами, тобто із мінімальним терміном її простою.

У нас немає складу готової продукції, бо всі інструменти виробляємо на замовлення, під параметри конкретних пиляльних верстатів і потреби конкретного клієнта. Навіть під породи тієї деревини, яка переважно переробляється. Але при цьому маємо достатній запас пилкових полотен різної ширини й товщини, з яких у стислі терміни можемо виготовити пилки, на які отримуємо замовлення. Маючи високоточну загострювальну техніку із числовим програмним керуванням, можемо загострити пилки під точно такий же профіль зуба, який потрібен клієнту. Геометрію й параметри його він нам може надіслати у звучний для нього спосіб. Уточню, що обладнання у нас двох знаних й авторитетних у своїй сфері компаній – швейцарської й німецької. Тим більше, що ми є офіційними українськими представниками швейцарської компанії «Iseli», реалізовуючи її верстати – зокрема і вживані, але повною мірою відновлені. А також запчастини для них.

Логічним буде в цьому контексті сказати й про загострювальні круги, які теж є в товарному асортименті нашої компанії.   Вони також австрійські – від компанії  «Tyrolit». Є кілька розмірних варіантів.

– Серед ваших клієнтів більше тих, хто купує вже готові стрічкові пилки, чи тих, хто віддає перевагу «напівфабрикатам», доводячи їх до кондиції самостійно?

– Більшість усе ж тих, хто купує інструмент, цілковито підготовлений до роботи. Навіть у тому випадку, коли мають власні можливості для його доведення до робочого стану. І це тому, що вони все одно не в змозі вивести нову пилку на такий рівень готовності, який можемо гарантувати ми, працюючи на верстатах із числовим програмним керуванням. Якщо говорити про сервісне обслуговування інструменту, то тут показники практично однакові: половину клієнтів обслуговуємо ми, половина сама цими клопотами переймається. Але закордонна практика показує, що цей паритет потроху почне змінюватися  в бік більш професійного сервісного обслуговування. Відіграє тут роль й економічна доцільність: маючи, скажімо, одну пилораму, невигідно обзаводитися власним парком дорогого обладнання для пилкового обслуговування. До того непросто нині й знайти спеціалістів відповідного профілю.

– Чи є суттєві відмінності в технологіях виробництва стрічкових, рамних та тарних пилок?

– Зрозуміло, що це – інструменти різного призначення. Стрічкові й рамні – для первинної переробки деревини, тарні  – для нарізання дощок ламельного типу. Їхнє полотно тонше, пропил значно менший. А це означає, що виробництво таких пилок вимагає більшої точності, для них менші норми відхилень, похибок. Якщо для інших допустимим є відхилення по зубу в три-чотири сотих міліметра, то для тарних – це вже неприпустимо. Для них норма – 0,01 мм. Такої точності можна домогтися, якщо полотно із високоякісної сталі, й зуби нарізають й доводять до кондиції на високоякісному обладнанні й високопрофесійними працівниками.

– Перевагою вашої компанії було названо широкий розмірний діапазон – від 10 до 360 мм – вироблюваних вами пилок. Це стосується, мабуть, не всіх їх видів?

– Так, це стосується стрічкових пилок. Що ж до рамних пилок, то вони зазвичай мають кілька усталених розмірів  у межах 140–180 мм. У тарних розмірних варіантів ще менше. Вони вузькі, шириною не більше 40-50 мм.

– Асортимент ваших пилок узрізноманітнює і те, що їх виробляють не тільки з австрійської сталі, а й з італійської  – марки «Aurora». У чому їхня відмінність?

– Тільки відсотків десять пиляльного інструменту ми виробляємо із сталі іншого походження. Відмінність італійського полотна в тому, що воно має гартований зуб. Більше того – зуб уже розведений і загострений. Купуй – і працюй! Можна їх придбати пометрово або звареними в кільце.

– Роберте, а є якийсь усереднений показник того, стільки разів стрічкову пилку можна піддавати відновленню, загостренню, зберігаючи її первинні технічні кондиції?

– Хороше запитання. Багато хто із деревопереробників-початківців ставить його по-іншому: який обсяг деревини може переробили пилка протягом свого життєвого циклу? Конкретної відповіді на нього нема, бо життєвий цикл пилки залежить від умов її експлуатації – від моделі пиляльного обладнання, рівня його зношеності, від виду деревини (твердої чи мʼякої породи), яку інструмент пилятиме, від правильності експлуатації пилки, дотримання передбачених строків її сервісного обслуговування та інших, можливо, менш значимих, але все одно впливових факторів. Можу сказати те, що відомо з практики: одна стрічкова пилка в середньому працює по пʼять-шість годин між загостреннями. Робочий ресурс пилки визначається також рівнем зношуваності по ширині; якщо її ширина зменшилася на тридцять відсотків, то нею пиляти вже не рекомендується. Передусім тому, що вона псуватиме шків пилорами, про важливість дотримання параметрів якого вже говорилося.

– Тепер переходьмо до нового продукту, яким ви вже нас заінтригували…

– Минулого року ми почали співпрацю з французькою компанією «RBD-ONCI», яка є потужним виробником дискових пилок та інших інструментів преміум-класу для переробки кругляка. Будемо українськими представниками цього авторитетного інструментальника.

В асортименті компанії твердосплавні дискові пилки діаметром від 120 до 2500 мм для обробки деревини, а також для різання пластмас, алюмінію та сталі. Матеріали для їхнього виробництва лише від європейських виробників: карбід  від компанії «Ceratisit», а сталь від компанії «Thyssen». І це означає, що вони найвищої якості. Ці французькі інструменти зорієнтовані на забезпечення високої якості різання, тому при їхньому виробництві велику увага приділяють не тільки вибору сталей, а й обладнанню для термічної обробки, лазерного різання.  Сталь зокрема проходить декілька етапів термічної обробки для стабілізації.

Карбід наплавляють на зуби сучасними роботизованими агрегатами, які в процесі нанесення не змінюють властивостей і характеристик  сталей і карбідів. Шліфування та загострення пилок забезпечують  високоточні машини, завдяки чому відхилення мінімальні. Вальцювання й вирівнювання інструменту здійснюють вручну фахівці з багаторічним досвідом роботи.

– Ну що ж,  бажаємо й новому продукту такої ж популярності й ринкової успішності, яку мають ваші стрічкові пилки.

Поширити статтю
Leave a comment

Залишити відповідь