Будинок з клеєного бруса

Tags: 577 Views

На сьогоднішній день клеєний брус – найбільш досконаліший і довговічний матеріал з деревини. Важлива перевага будинків з клеєного бруса – це швидкі терміни будівництва (не потрібно чекати усадки) і можливість заселиться в будинок відразу після закінчення будівельних робіт.

Клеєний брус не розтріскується, не жолобиться при змінах вологості, мало піддається гниттю, стійкий до грибків, цвілі і навіть до хімічно агресивних середовищ

Розтріскування може відбутися тільки через:

  • використання неякісної сировини (низькосортної деревини);
  • порушення технології сушіння (необхідний м’який режим комп’ютерної сушіння в сушильних камерах) і зберігання матеріалу;
  • неправильну експлуатацію готового будинку (наприклад, різкий пуск тепла майже завжди призводить до розтріскування лицьових ламелей через занадто швидке висихання деревини).

Має мінімальну усадку

Порівняно з будинками з цілісної деревини (їх усадка становить від 5 до 15% від висоти будівлі) клеєна деревина дає усадку всього до 2%. Тому проведення внутрішніх комунікацій та оздоблювальні роботи можна проводити відразу після спорудженя дерев’яної частини, не чекаючи усадки будинку. Це дозволяє значно скоротити терміни будівництва. Наприклад, термін будівництва будинку площею близько 200-250 кв. м «під ключ» (включаючи спорудження фундаменту) за сприятливих погодних умов становить близько шести місяців.

Висока вогнестійкість

Порівняно з цілісною деревиною клеєний брус володіє більш високою вогнестійкістю. Науково доведено, що клеєна деревина за вогнестійкістю не поступається бетону і в чотири рази перевершує метал. Як доказ наведемо цікавий факт: експеримент, проведений в Голландії, показав, що навантажена сталева балка в умовах пожежі втратила свою несучу здатність через 15 хв, а така ж балка, обшита шаром ялинової деревини товщиною 22 мм, – через 58 хв, товщиною 45 мм – через 1 годину 22 хв.

Якщо при виготовленні бруса в деревині залишаються смоляні кишені, то через них буде сочитись смола. Це псує зовнішній вигляд і утрудняє обробку захисно-декоративними покриттями (вони погано лягають на смоляні ділянки).

Надміцні характеристики

Незаперечним доказом можуть бути численні супермаркети, величезні стадіони, концертні зали і навіть автомобільні мости, побудовані з клеєної деревини. Будинки з клеєного бруса рекомендовані для будівництва в сейсмічно нестійких районах. Фахівці стверджують, що конструкції з клеєної деревини в 1,4 рази міцніші, ніж аналогічні вироби з суцільної деревини.

Екологічна безпека

Якщо використані якісні та екологічно чисті клеї, то і брус екологічно безпечний. Наприклад, клейові суміші бельгійсько-голландського концерну Akzo Nobel створені спеціально для житлового будівництва, виготовлені на основі переробленої деревини, на водній основі і є паропроникними. Подібні клеї використовують при виготовленні дерев’яного посуду і обробних дощок для харчових продуктів.

Найкращий час для зведення дерев’яної частини будинку – літо чи зима. Під час дощової весни чи осені зводити дерев’яні стіни більш проблематично, особливо якщо дерев’яні деталі не були заздалегідь оброблені антисептичними препаратами. Якщо будівництво затягується, на деревині може з’явитися синява і грибок. Тому “ловіть” погоду, не втрачайте жодного гарного дня.

Конструктивні можливості

Сучасні технології виробництва дозволяють виготовляти брус довжиною до 12 м і більше. Це дає можливість втілювати в дереві практично будь-які архітектурні та дизайнерські задуми, багато з яких неможливі в будинках з рублених чи оциліндрованих колод (довжина яких становить 6-8 м). Наприклад, вільне планування кімнат великих розмірів. Крім того, можливі гнуто-клеєні елементи, що дозволяють перекривати великі прольоти і створювати різноманітні форми конструкції покрівлі та внутрішнього простору.

Високі тепло-і звукоізоляційні властивості

За звуко- і теплоізоляційними властивостями клеєний брус товщиною 200 мм відповідає цегляній кладці товщиною 500 мм. До того ж, на відміну від рублених чи оциліндрованих колоди, брус має однакову товщину по всій висоті вінця, що покращує його теплозберігаючі властивості.

Лицьові ламелі бруса, зрощенні з шматків довгою 30-40 см, – ознака низькосортної деревини. Якщо деталі бруса стикуються в стіні, а не в перерубах, то це говорить про обмежені можливості виробництва (довжина бруса до 6 м) і призводить до тепловтрат.

На що слід звернути увагу при виборі клеєного бруса

  • Товщина бруса. Чим менша товщина, тим дешевший брус. Якщо будуєте будинок для тимчасового проживання, підійде брус товщиною 160 мм. Для дому постійного проживання для нашої кліматичної зони краще використовувати брус товщиною 200 мм (менша товщина – можливі тепловтрати в сильні морози, більша товщина – зайва трата грошей, 200 мм достатньо навіть у морози до -40 ° С).
  • Висота бруса впливає на естетичні властивості будинку: чим вищий брус, тим солідніше і добротніше виглядає будинок.
  • Порода деревини і регіон заготовки. Деревина північних регіонів – кращий вибір для будівництва будинку. Найбільш доступні за ціною – сосна і ялина, дорожча модрина, найдорожчий – кедр. При цьому властивості хвойної деревини сосни і кедра є найкориснішими.
  • Наявність вад. Гнилі, потемнілі, випадаючі сучки, обзол, смоляні кишені неприпустимі не тільки на лицьових, а й на внутрішніх ламелях бруса. Крім того, чим вищий сорт дошки і готового клеєного бруса, тим менше сучків на 1м довжини деталі. Але вирізати всі здорові сучки немає необхідності, в певній кількості вони допускаються у всіх сортах деревини.
  • Вологість бруса повинна складати 10-12%.
  • Профіль: надійніший в експлуатації і технологічний при складанні профіль «під ущільнювач». Так званий профіль «гребінка» нетехнологічний. Ця технологія не передбачає міжвінцевих ущільнювачів і нагелів при складанні будинку (що вже ненадійно), а при найменшому порушенні технологічного ланцюжка (виготовлення, транспортування, зберігання, зборка) при перепадах вологості повітря зуби профілю при фіксуванні деталей всередині стіни будуть заламуватися, що призведе до утворення щілин і продування.
  • Якість зрощування ламелей. Чим довше зрощенні дошки в ламелях, тим більш якісна деревина використовується і тим дорожче коштує брус. Ламелі, зрощенні з шматочків по 30-40 см, – ознака низькосортної деревини (по суті, це відходи виробництва). Важливо, щоб зрощений стик був щільним: худі стики зменшують міцність клеєної конструкції і можуть загнити.

Поширити статтю