Для конкурентоздатності продукції української деревообробної галузі ціни на сировину повинні бути в одному тренді з цінами сусідніх країн. Цього вимагають закони ринкової економіки. Якщо так станеться, Україна має всі шанси для успішної реалізації своєї деревообробної продукції на зовнішніх ринках.
Наразі, загальносвітовий економічний спад, зокрема у Європі, викликав різке зниження споживання фанерної продукції. Наприклад, один із європейських виробників фанери скаржився, що з середини літа цех з виробництва меблевих заготовок завантажений на 50%, при цьому завжди завантаження було на рівні 100%. У будівельному сегменті багато нових проєктів призупинено, в основному добудовують поточні.
Водночас запровадження ембарго на ввезення російської та білоруської фанери викликало ажіотаж, який призвів до наступних факторів.
По-перше, покупці російської та білоруської фанери до запровадження ембарго почали накопичувати запаси фанери на своїх складах. Внаслідок цього сформувався запас реалізація якого була розрахована до кінця 2022 року. Проте, економічний спад та падіння споживання, розтягує реалізацію складських запасів до березня-квітня 2023 року.
По-друге, для заміни поставок з Росії та Білорусі, великі трейдери закупили великі обсяги фанери з Китаю, Бразилії, Індонезії та інших країн. Фанера, що надходить із зазначених країн, значно дешевше в силу низької собівартості, зокрема вартості лісової сировини.
У Європу та США було організовано реекспорт фанери з Росії та Білорусії через Туреччину та Казахстан. Поки що обсяги не можна порівняти з обсягами поставок до введення ембарго, проте поставки йдуть за заниженими цінами і на тлі вищеописаної ситуації значно впливають на загальний рівень ціноутворення.
У такій ситуації продукція деревообробної галузі України неконкурентоздатна, адже вартість сировини з якої виробляють кінцевий продукт вища у порівнянні з європейськими ринками.
Як зазначив директор деревообробного підприємства «ОДЕК», член ГС «Асоціація деревообробних підприємств України», Анатолій Тищук, в Україні вже сформувався та успішно діє біржовий ринок деревини. Учасникам ринку потрібно надати можливість самим визначати реальну вартість ресурсу на конкурентних аукціонах. Стартова ціна на торгах повинна формуватися від собівартості заготівлі сировини, а не посилаючись на ціну реалізації на попередніх аукціонах.
«Вітчизняні підприємства зі значною глибиною переробки потребують підтримки. В умовах війни та економічної кризи ми повинні мати певні привілеї від держави, а саме мати можливість придбати необхідну сировину за реальною ціною. Це дозволить зменшити собівартість кінцевої продукції, що зробить її конкурентоздатною на зовнішніх ринках, забезпечить прибуток вітчизняним виробникам, робочі місця, находження податків у бюджет та підняття економіки у ці скрутні часи», – наголосив генеральний директор ТОВ «ОДЕК» Україна Анатолій Тищук.