Деревина як нова

120 Views
Фото: JAF Polska

Дерев’яні стільниці, тераси та фасади – спільним для них є красивий природний вигляд, але згодом час залишає на них свій відбиток. Проте можна зробити так, щоб, незважаючи на плин років та інтенсивне використання, вони завжди виглядали і слугували як нові.

Як це зробити, розповідають експерти компанії JAF Polska.

Кожен столяр знає, що незахищена та піддана прямому впливу погодних умов деревина з часом псується. Однак деякі рекламні оголошення намагаються всупереч логіці переконати недосвідченого клієнта, що певний засіб зможе захистити деревину раз і назавжди, зазначають в JAF Polska та зауважують, що таких засобів не існує, а рекламні повідомлення спрямовані лише на збільшення продажів. Проте довірливі споживачі часто потрапляють на гачок і це закінчується дороговартісним розчаруванням і відразою до використання деревини навколо будинку. Однак, звісно, ​​винна тут не деревина, адже за правильного догляду вона віддячить довгими роками експлуатації.

Біда не приходить одна

Як зазначають в JAF Polska, вбивцями деревини є температура і вологість. Поєднання цих двох сил здатне зашкодити не одній породі деревини. Волога деревина і висока температура – ось рецепт руйнування. У таких умовах, наприклад, дерев’яні стільниці чорніють або розбухають, а дошки на терасі згинаються у формі човна. Багато що залежить від того,чи була конкретна деревина сухою чи вологою і де вона використовувалася – в приміщенні чи на вулиці.

Дерев’яні елементи зовні будинку

Елементи, які використовуються на відкритому повітрі, найбільше піддаються впливу мінливих погодних умов.

Фото: JAF Polska

«Усі зовнішні дерев’яні елементи перед монтажем повинні бути оброблені захисними засобами з чотирьох боків, тобто з обох пластей, крайок та торців. Потім після монтажу лицьовий бік слід знову заімпрегнувати. Оброблені таким чином дошки слід оновлювати двічі на рік, але якщо для вас це занадто, то хоч щороку навесні», – розповідає Лукаш Вальчак, експерт із опорядження деревини JAF Polska.

Зовнішні дерев’яні елементи поділяються на:

  • вертикальні елементи (фасади, перголи, огорожі та ін.);
  • горизонтальні елементи (терасна дошка та інші елементи, які лежать на поверхні землі).

Основна відмінність полягає в тому, що вертикальні елементи зазвичай не зазнають механічних навантажень. Горизонтальні елементи ж, навпаки, можуть виконувати роль шляхів сполучення і змушені боротися із інтенсивним стиранням або застоєм води.

«По вертикальних елементах зазвичай не ходять, тому механічні пошкодження трапляються набагато рідше. Тому, щоб захистити їх, ми обираємо олійну лазур або УФ-олію Saicos, а відкриті краї обробляємо засобом Saicos, призначеним для торців дощок. Робимо це в місці кожного різу. Це ізолює переріз дощок від вологи та запобігає появі поздовжніх тріщин на торцях», – пояснює Лукаш Вальчак з JAF Polska.

Терасні дошки

Уявіть собі ситуацію: яскраве сонце зверху і волога земля знизу. В результаті під терасною дошкою утворюється сауна. Проте, як зазначають в JAF Polska, використання правильних засобів захисту деревини здатне продовжити термін експлуатації кожної породи.

Фото: JAF Polska

«Для горизонтальних елементів ми використовуємо засоби, які створюють не плівку, а лише гідрофобне покриття. Ходіння по плівці (наприклад, отриманій шляхом нанесення лазурі) призводить до тертя та швидкого пошкодження. У результаті пошкоджене покриття доведеться видаляти, що також займає багато часу. Тому ми зосереджуємось лише на засобах, які не створюють плівки та захищають деревину зсередини. Це олії для терас, наприклад, Saicos або Owatrol. Зовнішню імпрегнацію слід постійно повторювати щороку, а натомість ви будете насолоджуватися найкрасивішою терасою у районі», – радить Лукаш Вальчак, експерт JAF Polska.

Стільниці та інші дерев’яні елементи всередині приміщень

У цьому випадку для захисту деревини краще використати твердий олійний віск, який, на відміну від олії, утворює плівку і тому має перевагу над нею, коли йдеться про захист деревини всередині приміщень. Твердий олійний віск Saicos безпечний для продуктів харчування і навіть може використовуватися для дитячих дерев’яних іграшок. Тому цей засіб підходять як для стільниць на кухнях і у ванних кімнатах, так і для столів, стільців і дерев’яної підлоги.

«Твердий олійний віск поєднує найкращі властивості лаку та олії. Він утворює плівку на поверхні деревини, а також проникає в її пори та дає змогу локально відновити поверхню. Порядок роботи такий, як завжди: кожен елемент слід обробити із чотирьох боків. Крім того, потрібно захищати торці після кожного різу та фрезерування, тобто, наприклад, стільницю в місці для водопроводу».

Фото: JAF Polska

Важливо: засоби захисту деревини не любить змін, тому завжди варто знати, чим була оброблена деревина раніше. Наприклад, якщо є оброблена олією стільниця або стіл, і ми хочемо її оновити, то для початку слід з’ясувати, який засіб використовувався раніше.

«Якщо поверхня була оброблена засобом на основі розчинника (або ми не знаємо, який саме засіб використовували), то повністю зішліфовуємо все покриття. Якщо засіб був на водній основі, то шліфуємо поверхню шліфувальним папером зернистістю 120 і наносимо твердий віск. Це універсальний захист для стільниць з масиву деревини, який працює краще і довше, ніж олії для стільниць. Можна без вагань використовувати отримане покриття, поки воно не зітреться», – резюмує Лукаш Вальчак з JAF Polska.

Простих шляхів немає

Імрегнація деревини – це як схуднення: без зусиль немає чудодійних способів, які принесуть бажаний ефект. За бажання можна тестувати сумнівні способи. Також можна відразу зробити те, що перевірено та науково доведено. У випадку з деревиною це регулярна імпрегнація – не рідше одного, а краще двох разів на рік. Окрім того, слід пам’ятати про чотирибічний захист дерев’яних елементів перед монтажем і відповідний підбір засобів.

За матеріалами JAF Polska

Поширити статтю