Лісовий сектор не такий вже й маленький

Tags: 133 Views

У складний для економіки період промисловість не працює, оскільки втрачаються ринки збуту, з’являється багато інших проблем, але саме лісовий сектор – це те осердя, той стрижень, на який можна опертися у скруті.

«Ми можемо любити багато страв, таких як новомодні суші чи гамбургери, але коли дуже погано – їмо мамин борщ. Оцим «борщем» для нашої економіки є лісовий сектор, який у важкі часи збільшує свій ресурс», – переконаний український науковець, професор НЛТУ України Орест Кійко і наводить аргументи.

Проаналізувавши статистичні дані, науковець з’ясував певні закономірності.

Отож, за його підрахунками, на кінець 2015 року обсяг реалізованої продукції лісового сектору (в який умовно об’єднано 8 підгалузей) в гривнях становив 80 млрд. Це менше, ніж $4 млрд. Кількість працівників – 180 тис. Кількість підприємств – 8623. Варто відзначити, що обсяг реалізованої продукції лісового сектору із 2000-го року донині увесь час зростає. Але якщо перевести його у валюту, тоді зразу ж картина перестає виглядати оптимістично. «Від початку 2004 року лісовий сектор зріс із $3 млрд до $6 млрд у 2008 році. У 2009 році внаслідок глобальної економічної кризи був спад із $6 млрд до $4 млрд. З 2009 року знову спостерігаємо зростання й у 2013 році мали тих самих $6 млрд обсягу реалізованої продукції. У 2015 році знову отримали приблизно $3,5 млрд. Тобто спад з 2013 по 2015 рр. – це своєрідна плата за незалежність». – коментує результати дослідження Орест Антонович.

Обсяг реалізованої продукції (лісовий сектор)

А ще дуже цікаво, що обсяг реалізованої продукції промисловості України (жовто-синя крива) і обсяг реалізованої продукції лісового сектору (зелена) – в одній фазі. Тобто максимум – у 2008 році, спад – у 2009 році, максимум – у 2013 році і знову спад – у 2015 році. Але якщо проаналізувати частку лісового сектору до обсягу реалізованої продукції в промисловості України (фіолетова крива), то тут маємо дзеркальне відображення: максимум обсягу реалізованої продукції відповідає мінімуму частки і навпаки – криза у 2009 році відповідає максимуму. У 2015 році лісовий сектор мав найбільшу частку в Україні – 4,6%. З 2013 року в обсягах реалізованої продукції спостерігається спад, а от частки, тобто питомої ваги зафіксовано зростання від 3 до 4,6%.

Висновки із цього два. Перший: лісовий сектор – це не пріоритет. «Тому коли розвивається ВВП, частка лісового сектору зменшується, – переконаний Орест Антонович. – Але, з другого боку, коли настають нелегкі часи, цей сектор демонструє максимум і на нього можна опертися. У непростий для економіки період промислова індустрія не працює, оскільки втрачаються ринки збуту, з’являється багато інших проблем, але лісовий сектор, який умовно виробляє табуретки та меблі, суттєво допомагає вітчизняній економіці».

В українській промисловості за обсягом реалізованої продукції лісовий сектор у 2015 році посідав шосте місце. На першому місці – постачання електроенергії, на другому – продукти харчування, далі − металургія, машинобудування, гумові вироби. Проте шосте місце – це не так погано, тому що цей сектор ніхто не об’єднував. «Але якщо ми маємо якийсь унікальний продукт, який потрібно зберегти, то потрібно об’єднатися на певних засадах, інакше ми цей продукт втратимо», – вважає науковець.

Ранжування галузей промисловості України за обсягом реалізованої продукції

Продовжуємо наш аналіз. За кількість працівників лісовий сектор утримує 5 місце із часткою 8%, а за кількістю підприємств – на 1-му з 20%. У інших галузях – більші за розміром підприємства, а в лісовому секторі вони, як правило, невеликі. Середня кількість працівників на одному підприємстві – 25 осіб. Така тенденція спостерігається й протягом останніх 3 років.

Поширити статтю
Leave a comment

Залишити відповідь