Мисли – глобально, дій – локально

Схоже, невеликі болгарські підприємства, що спеціалізуються на деревообробці, знайшли правильний шлях подолати кризу. Цей спосіб доречний і на глобальному рівні – для всієї економіки Болгарії.

Місто Трявна з населенням трохи менше 10 тис. осіб має давні традиції обробки деревини. Наприкінці ХІХ століття тут була створена найдстаріша в Болгарії Трявненска художня школа, майстри якої різьбили по деревині, а кращі зразки їхньої праці прикрашали заможні будинки далеко за межами країни – в Османській імперії, Румунії, Сербії й Росії.

І зараз у громаді Трявни багато фахівців, які люблять деревину, розуміють цей матеріал і з задоволенням працюють із ним.

У нашому бізнесі важлива освіта

Неподалік у маленькому містечку Плачковці, де мешкає близько 2 тис. осіб, ми зустрічаємося з п. Стояном Делійським, підприємцем, який з 1995 року виробляє пиломатеріали для будівництва й меблевої промисловості. Нині це – сімейний бізнес, у якому, крім Стояна, працюють його дружина Димитрина й син Мирослав.

«Свою першу пилораму я зробив сам, – розповідає Станіслав. – Це був вертикальний стрічковий верстат, на якому ми розпилювали 3–4 м3 колод на день».

У 2002 році Стоян придбав пилораму Wood-Mizer LT20. Це невеликий горизонтальний стрічковий верстат, призначений для малого й середнього бізнесу, простий в обслуговуванні й недорогий.

«Так, – підтверджує Станіслав, – за співвідношенням ціни й якості цей верстат для мене – оптимальний варіант».

Одна з переваг технології Wood-Mizer полягає в тому, що такі пилорами використовують вузькі стрічкові пилки, які роблять у деревині тонкий пропил. Завдяки цьому з кожної колоди отримують більше дощок і менше відходів. Отже, щоб напиляти певну кількість пиломатеріалу на верстаті Wood-Mizer, потрібно менше колод. Цей фактор важливий і для екології, що Стоян теж враховує, бо джерелом деревини для нього є місцеві ліси в Балканських горах.

Зараз у цеху Стояна працюють 4 верстати Wood-Mizer; він забезпечує роботою п’ять десятків осіб, а в сезон, коли замовлень багато, наймає людей додатково, загалом – до 100 працівників.

За кожною стрічковою пилорамою Wood-Mizer закріплений окремий круглопилковий верстат для формування обрізних пиломатеріалів. Колоди розпилюють на необрізні дошки, що відразу надходять на поздовжні багатопилкові верстати, де їх розпилюють на заготовки потрібного розміру. Така організація технологічного процесу дає змогу підприємству переробляти до 8000 м3 деревини на рік, а це – і м’які породи, такі, як біла сосна і ялинка, і тверді – дуб, бук, черешня. Стрічкові пилорами Wood-Mizer однаково успішно впораються з розпилюванням будь-яких порід деревини.

«Я точно знаю, що якісні пиломатеріал можна випиляти лише на якісному обладнанні, – стверджує Стоян Делійський. – До речі, це стосується й людей. У нашому бізнесі технології досягли такого рівня розвитку, що потрібне розуміння процесу. Важливі професійні знання».

Сам Стоян і його дружина Димитрина за освітою інженери лісового господарства, а син Мирослав закінчив училище за фахом «Обробка деревини».

Інвестуй локально

Думку Стояна про необхідність професійних знань підтверджує й приклад Станіслава Димитрова Пенева з маленького села Черноврих, де лише 63 мешканці.

«Разом із приятелем ми поїхали у Швейцарію й чотири роки вчилися у вищій школі деревообробки й меблевого виробництва», – пригадує п. Станіслав.

Повернувшись на батьківщину, вони заснували в селі Черноврих підприємство «Стіл-МС» і зайнялися деревообробкою. В 2005 році інвестували невеликі кошти в устаткування й придбали стрічкову пилораму Wood-Mizer LT20 з гідравлікою, 2014-го додали до парку обладнання такий самий другий верстат.

«Це дуже надійні машини, – характеризує обладнання Станіслав. – За всі роки роботи в нас були тільки косметичні проблеми, з якими ми легко впоралися».

Підприємство «Стіл-МС» закуповує місцеву деревину в лісництвах, розташованих у Балканських горах. З м’яких порід вони виготовляють конструкційні елементи для тутешніх будівельників, а тверді породи розпилюються на меблеві заготовки – теж для місцевих підприємств.

«В основному ми працюємо для замовників з громади Трявна, – розповідає Станіслав. – Іноді взимку попит менший, тому ми, щоб не зупиняти виробництво, виготовляємо пиломатеріали для експорту до Туреччини».

Стрічкові пилорами Wood-Mizer забезпечують необхідну гнучкість, потрібну таким малим підприємствам: вони легко розпилюють різні породи деревини на дошки будь-якого розміру і для цього їх не треба переналагоджувати.

Wood-Mizer в особі свого болгарського представника компанії «Екотехпродукт» забезпечує клієнтів не лише верстатами й сервісним обслуговуванням, а й стрічковими пилками.

Нещодавно Станіслав спробував працювати новими пилками преміум-класу MaxFLEX, які Wood-Mizer випускає з 2014 року.

«Із цією пилкою швидкість різання вища, – порівнює Станіслав. – Ми розпилюємо приблизно 8 м3 за 10 годин на кожному верстаті. На нашому виробництві пилки MaxFLEX витримують 30–40 перезагострень».

Таким чином, невеликі деревообробні підприємства із громади Трявна, працюючи локально, мають стабільний прибуток і поступово розвиваються, інвестуючи кошти в сучасне обладнання. Вони використовують місцеву сировину, стежать за екологією, постачають продукцію місцевим замовникам і приймають на роботу своїх сусідів. При цьому ніхто тут не скаржиться на кризу. Замовлення є, адже ці маленькі виробництва гнучко реагують на зміни попиту: влітку потрібен матеріал для будівництва, взимку можна пиляти на експорт «плюс» постійний попит від меблярів.

Таким чином, працюючи локально й дбаючи про інтереси власної громади, подібні маленькі підприємства глобально оздоровлюють всю болгарську економіку, завдяки чому вона успішно рухається вперед.

Поширити статтю
Leave a comment

Залишити відповідь