Слід навчитися розуміти деревину

Майстерня Дірка Янсена – рай для деревообробника. Як тільки в нього зявляється ідея зробити щось із деревини своїми руками, він береться до роботи, використовуючи значну колекцію столярного інструмента й верстатів. Дірк – майстер з виготовлення дверей із твердих порід деревини, вікон і сходів, терас і настилів. Недавно він розпочав будувати традиційні дерев’яні будинки.

«Я все роблю сам, – стверджує Дірк. – Те, що є в магазині, це – продукція масового виробництва, зроблена не в Голландії. А в мене клієнти самі придумують унікальні речі й впливають на дизайн продукту. Я можу побудувати все, що їм захочеться, якщо, звичайно, це технічно можливо».

«Щоб досягти успіху в нашому бізнесі, – ділиться досвідом Дірк, – треба багато і чесно працювати й обіцяти лише те, що реально можна зробити. Клієнтові потрібно запропонувати вигідну ціну, високу якість і швидке виконання». Майстер підтримує високі стандарти у своїй компанії й із цією метою наймає помічників тільки серед компетентних ремісників. «Люди, які працюють на мене, діють немов одна людина. Кожному відомо, що його вміння впливає на якість продукту. Я запрошую тільки професіоналів. І це робить мою компанію такою сильною».

Батько був лісником, так що Дірк, фактично, виріс у лісі. Він одержав освіту за фахом лісознавство й працював у лісовій галузі до 28 років. Потім він знайшов роботу в столярній майстерні, а через кілька років відкрив власну справу – компанію «Jansen Timmerwerken».

Перших успіхів досягнув у виготовленні дверей і вікон. Але недавно він вирішив розширити асортимент продукції. У такий спосіб легше протистояти змінам попиту на ринку.

Дивовижним напрямком стало будівництво дерев’яних споруд за традиційною технологією. Використовують при цьому добре відомі й випробувані методи: каркас складають й фіксують дерев’яними штирями й кріпленнями типу «ластівчин хвіст». Скласти таку конструкцію дуже легко: у ній немає жодного цвяха або шурупа і при цьому вона неймовірно міцна.

На вихідних Дірк споруджує невеликий будинок біля своєї майстерні. Фундамент уже готовий. Це буде традиційна каркасна конструкція, і Дірк сподівається самостійно закінчити її за 4–5 років.

«Проектувати й будувати власний будинок – заняття дуже особисте, – говорить Дірк. – Я хочу, щоб будинок вийшов унікальним, який буде лише у мене». Для каркаса він уже підготував міцні стовпи з ялини, які ідеальні для довгих прольотів.

Ці опорні стовпи Дірк виготовив сам із круглих колод за допомогою лісопиляльного обладнання «Wood-Mizer» – компанії, що спеціалізується на економічних верстатах, які забезпечують високий вихід продукції з деревини.

Розпилювальна лінія складається зі стрічкової пилорами LT70, ділильного верстата HR115 і крайкообрізного EG300. Перші два верстати використовують вузькі стрічкові пилки, тож Дірк може одержувати максимальний вихід продукції з кожної колоди.

Після того, як Дірк обговорив і затвердив дизайн із клієнтом, він іде на склад і вибирає колоди, оптимальні для замовлення. Він завжди віддає перевагу рівним колодам. Потім він завантажує колоду на розпилювальний верстат LT70, використовуючи функції гідравлічного завантаження й позиціонування колоди на станині. Електронна лінійка забезпечує точність розпилювання, встановлюючи пиляльну головку у потрібне положення перед кожним пропилом.

З колоди випилюють брус, який потім розпускають на пиломатеріали, а обапіл пропускають через крайкообрізний верстат. У багатьох деревообробних компаніях тільки половина матеріалу перетворюється на продукцію, друга – це відходи. Але відтоді, як Дірк став використовувати маловідходну технологію «Wood-Mizer» і крайкообрізний верстат, він переробляє обрізки на маленькі заготовки для квіткових ящиків, столів для пікніка й інших невеликих супутніх виробів. Верстат HR115 має пристрій для випуску ґонту – дерев’яної черепиці, що її використовують для накриття дахів.

Ще один верстат «Wood-Mizer» – невелика машина LT15. Його застосовують у виробництві мостин і настилу для терас. Станина складається з декількох сегментів, так що довжина розпилювання сягає 10 м. Розпилявши колоду на брус або дошку потрібного розміру, Дірк використовує стругальну приставку, яка встановлена на цей стрічкопилковий верстат, щоб зробити фігурне стругання й надати гарну форму пиломатеріалу, що згодом стане опорною колоною або стовпом.

«З наявним у моїй майстерні обладнанням я можу робити практично будь-яку річ із деревини», – хвалиться Дірк. У нього є навіть спеціальний верстат з ЧПК для виробництва сходів.

Тим, хто придивляється до деревообробного бізнесу, Дірк радить: «У нашій справі головне – навчитися розуміти деревину. Потрібно вміти, подивившись на колоду, точно зрозуміти, що саме з неї можна зробити. Є методи розпилювання колод з максимальним виходом, а є інші варіанти – з максимальною якістю. Якщо ви зрозумієте різницю, то це матиме вирішальне значення для вашого успіху в бізнесі».

Поширити статтю
Leave a comment

Залишити відповідь