11 липня 2023 року на Волині відбулася виїзна нарада ДП «Ліси України» з представниками МФДО «Відновлення та розвиток лісів України» та всеукраїнських асоціацій органів місцевого самоврядування.
Про це повідомляє Поліський лісовий офіс ДП «Ліси України» у Facebook.
Як йдеться у дописі, працювали учасники наради на базі філії «Любомльське лісове господарство», зокрема, ознайомилися з різними напрямками роботи лісівників – від пожежної безпеки та організації ринку деревини до рекреаційного потенціалу.
Повідомляється, що учасники заходу відвідали лісопожежну станцію на території с. Піща Ковельського району. Особлива її важливість у тому, що це – територія прикордоння, зазначають у Поліському лісовому офісі. На лісопожежній станції розміщене також пожежне авто місцевої громади. Що цікаво, як стверджують в Поліському лісовому офісі, в середньому 60% із усіх виїздів пожежних екіпажів лісівників відбувається не на лісові загоряння, а саме на гасіння територій, які знаходяться у підпорядкуванні громади.
Як йдеться у дописі, серед комплексу завдань із пожежної безпеки, які реалізовують філії Поліського лісового офісу, – облаштування систем відеонагляду із трирівневим контролем. Загалом 125 телевізійних систем спостереження покривають лісові масиви на 100%. Напрямок максимально цифровізується: вже 2 роки працює спеціалізована ІТ-розробка «Пожежник», яка допомагає автоматично виконувати основні завдання у випадку загорянь – так знизили затратність часу у випадку пожеж. У результаті порівняно із показниками першого півріччя 2022 року по Волинській області площа лісових пожеж зменшилася у 14 разів – 3,7 га проти 53 га у 2022-му.
Як зазначають у Поліському лісовому офісі, якщо говорити про пожежну безпеку, не можна оминути увагою самосійні ліси, адже саме вони переважно є місцем виникнення пожеж. І такі ділянки в основному межують і з держлісфондом. Питання проблемне і в плані незаконної вирубки. Загалом на Волині є 5,9 тис. га таких площ. За роки постійної комунікації в цьому напрямку щодо 2 тис. га лісівникам вдалося отримати позитивні відповіді від громад. Як приклад, на Любомльщині – 650 га самосійних лісів військового полігону, які Любомльська міська рада передає у підпорядкування філії.
Як написав на своїй Facebook-сторінці т. в. о. генерального директора ДП «Ліси України» Юрій Болоховець, передачі самосійних лісів під час наради у Волинській області приділили окрему увагу. «Вже рік як існує законний механізм, що дозволяє рятувати ліс, який раніше просто викорчовували. Проте далеко не всі громади охоче передають ці території, хоча це, у подальшому, принесе їм додаткові гроші (рентна плата, плата за землю, ПДФО та інше). Наочно показали представникам асоціацій, які вигоди можна від цього отримати. Конструктивно обговорили всі питання та знайшли спільну мову. Від злагодженої роботи залежить майбутній розвиток територій», – повідомив керівник ДП «Ліси України».
Також учасники наради оглянули одну із лісових доріг на території Шацького та Поліського лісництв та ознайомилися з роботою відпочинкових комплексів «Світязь» та «Лісовичок». Поліський лісовий офіс повідомляє, що загалом на Волині є 119 зон відпочинку і майже всі вони безкоштовні для відвідування. Також експериментально на Волині запустили в роботу нові 4 комплекси, які зараз працюють на комерційній основі. Про потенціал говорять цифри – середній місячний дохід становить в межах 1 млн грн. Загалом по офісу запроєктовано будівництво ще 5 рекреаційних комплексів такого зразка – 4 із них на Рівненщині.
Як йдеться у повідомленні, дискутували учасники наради і над темою заготівлі та реалізації деревини, адже у підсумку це кошти на будівництво усіх перерахованих об’єктів, робочі місця та сплачені податки.
Серед локацій, які відвідали учасники заходу, була і одна із прикордонних застав, оскільки, як зауважують в Поліському лісовому офісі, між лісівниками та прикордонниками завжди була тісна співпраця щодо охорони лісів, виявленні злочинів, пов’язаних із перевезенням деревини, а з початком війни – в обороні держави, зокрема у забезпеченні міцності кордону з боку Білорусі. Зазначається, що протягом 2022-2023 років для потреб охоронців кордону філіями офісу надано дров для опалення в об’ємі 40 м3, соснових круглих лісоматеріалів – 50 м3, пиломатеріалів – 30 м3.