Новий різальний матеріал для дискової пилки

Під час виставки Ligna 2017 компанія Leuco представила новий різальний матеріал для дискових пилок – HL Board 04 plus. Про його особливості розповідають д-р Домінік Фенделяр, керівник відділу досліджень і розробки дискових пилок компанії Leuco та Маркус Еркенбрехер, керівник виробництва дискових пилок.

– Які різальні матеріали Leuco зазвичай використовують для різців дискових пилок?

– В принципі для дискових пилок ми використовуємо три різні типи різальних матеріалів. 98% різців виготовлені з карбіду вольфраму (HW) або промислового алмазу (DP). У компанії Leuco застосовують десять видів HW для пилок, що призначені розпилювати типові дерев’яні та композитні матеріали, а також кольорові метали. Що ж до застосування DP, то тут ми можемо вибирати між трьома видами.

– Для чого потрібні різні різальні матеріали?

– З точки зору фізико-механічних властивостей збільшення зносостійкості різального матеріалу призводить до зменшення міцності на згин. Тобто що твердішим ми робимо матеріал різця, то крихкішим він стає. І навпаки: зменшення твердості сприяє збільшенню пластичності (зменшенню крихкості). Залежно від призначення дискової пилки потрібно шукати баланс між цими двома характеристиками, щоб забезпечити високу якість різання і тривалий термін експлуатації інструмента. Полікристалічний алмаз – один із найтвердіший і найбільш зносостійких матеріалів для різання, однак водночас найкрихкіший, що робить його надзвичайно «чутливим» до можливих в процесі експлуатації ударів.1.jpg© Д-р Домінік Фенделяр (справа) та Маркус Еркенбрехер (зліва)

– Що означають ці різні параметри зносостійкості та крихкості для користувача?

– Перш за все – це збільшення терміну експлуатації. Досягти цього можна, збільшивши твердість, що призведе до зменшення зношення, або збільшити в’язкість, щоб мінімізувати утворення відколів на різальній крайці. Співвідношення цих характеристик підбирають залежно від того, що потрібно розпилювати.

Наприклад, матеріал HL Solid 15 поєднує м’якість і міцність для різання м’якої деревини, а новий HL Board 04 plus, який твердіший, ідеальний для розкроювання MDF. Ті самі принципи поширюються і на алмаз. Полікристалічний алмаз має значно складнішу будову, ніж карбід вольфраму, що дає змогу, змінюючи розміри зерен, концентрацію та інші параметри отримувати полікристалічні алмази із характеристиками, які найкращі для розпилювання того чи іншого матеріалу.

Щоправда, для поліпшення характеристик можна піти й іншим шляхом – нанести на різець спеціальне покриття. Ми давно використовуємо таке покриття і на ринку воно відоме як Leuco topCoat. Його застосування дає змогу збільшити термін експлуатації інструмента і запобігає налипанню стружки на різцях.

– Що спонукає до розробки різальних матеріалів наступного покоління?

– Нові матеріали, що їх слід розпилювати, та дедалі більші швидкості подавання висувають вищі вимоги до різців дискових пилок. Це, звичайно, вимагає покращення матеріалу різання. Ми повідомляємо необхідні нам характеристики виробникам різальних матеріалів. Питання розробки завжди стосуються твердості, міцності, можливості механічної обробки та, без сумніву, вартості.

– Розроблений на ваше замовлення новий матеріал проходить перевірки?

Першим і важливим кроком є перевірка матеріалу в наших внутрішніх виробничих процесах. Ми звертаємо увагу на те:

‒ як новий матеріал поводиться під час спаювання. Якщо міцність зависока, то у матеріалі можуть утворюватися тріщини;

‒ як матеріал поводиться під час шліфування. Якщо він занадто м’який або занадто твердий, то є ризик утворення тріщин. Це передбачає оптимізацію шліфувальних дисків та їх регулювання «під матеріал».

Використовуючи внутрішньо стандартизовані методи, наші інженери з розробки випробовують зношення.

Будь-який новий матеріал має пройти ці перші складні внутрішні випробування, перш ніж він потрапить на практичне тестування. Далі у численних польових випробуваннях його перевіряють користувачі на своєму обладнанні у повсякденних умовах. Для нас як преміум-виробника новий різальний матеріал є синонімом обов’язкової високої якості.

– Охарактеризуйте коротко новий матеріал HL Board 04 plus.

– HL Board 04 plus – це карбід вольфраму, спеціально розроблений для Leuco. Його оптимізована продуктивність обумовлена незвичною комбінацією компонентів. Хоча за твердістю він подібний до попередніх типів матеріалів, проте значно стійкіший до ударів. Завдяки цьому вдалося досягти зменшення ризиків утворення відколів на гранях різців у процесі експлуатації.

Board 04 plus – це карбід вольфраму, спеціально розроблений для Leuco

Під мікроскопом: твердий метал складається з карбіду кобальту та вольфраму. Залежно від кількісного співвідношення елементів змінюється зносостійкість та міцність. Це, своєю чергою, визначає сферу застосування матеріалу

– Які переваги новий матеріал забезпечує користувачу?

Враховуючи широкий спектр інструментів, оснащених новим різальним матеріалом HL Board 04 plus, майже всі наші клієнти незабаром зможуть оцінити його переваги. Вони отримають вигоду від істотно збільшеного терміну експлуатації. Польові випробування показали, що новий різальний матеріал порівняно з раніше використовуваними твердими сплавами продовжує термін експлуатації до 30%.

Льойко-Україна

Поширити статтю