Обмін досвідом зі Швецією: лісорубні квитки – непотрібні, ОВД – тільки у разі зміни призначення ділянки

46 Views
Фото: Фото: Facebook ДП “Ліси України”

Делегація ДП “Ліси України” відвідала Швецію, де разом з представниками Шведського лісового агентства, Фінського лісового центру та Ризького міського лісу підбила проміжні підсумки проєкту “DigiFor: Диджиталізація та вигоди для наших лісів”.

На Facebook-сторінці ДП “Ліси України” поділилося цікавими фактами щодо ведення лісового господарства в цій скандинавській країні.

Фото: Facebook ДП “Ліси України”

Згідно допису, у Швеції запроваджено систему лідарного сканування лісів, що дало змогу оперативно розв’язати проблему помилок та нестикування у картографічних матеріалах. Україна до цього лише наближається, кажуть в “Ліси України”, тому обмін досвідом із шведськими колегами є дуже важливим.

“Цікава ситуація з рубками. У Швеції немає… лісорубних квитків. У цьому не бачать потреби. Є мобільний застосунок, в який власники лісів вносять дані про заплановані заходи – вид рубки, площу, мету проведення”, – розповідає Ольга Морозюк, менеджер з цифрового розвитку департаменту ІТ-технологій ДП “Ліси України”.

“З моменту прийняття нової лісової політики у 1993 році землевласник повинен повідомити, якщо він/вона хоче провести суцільну рубку площею понад 0,5 гектара, включаючи певну інформацію про врахування природних та культурних цінностей. Повідомлення має бути надіслане до Шведського лісового агентства за шість тижнів до запланованої суцільної рубки. У більшості випадків ми не маємо заперечень, і землевласник може проводити рубки без будь-яких подальших контактів з нами”, – розповідає Даніель Торелл, заступник головного лісничого регіонального відділення Шведського лісового агентства.

Фото: Facebook ДП “Ліси України”

На додаток, як кажуть в ДП “Ліси України”, для рубок у експлуатаційних лісах, незалежно від їх площі, не потрібно проводити процедуру оцінки впливу на довкілля (ОВД). Зазначимо, що стосовно цього питання українські екологи та лісівники вже котрий місяць ламають списи.

“Основні породи у Швеції – сосна, ялина і береза, які часто страждають від сніго- та льодоломів. Шведські лісівники після негоди одразу заходять на ділянки і прибирають пошкоджені дерева, а на пошкоджених шкідниками ділянках проводять санітарні рубки. На цьому місці одразу висаджують молодий ліс. Деревину, яку вивозять з пошкоджених ділянок, перебивають на тріску та використовують для опалення або виробництва енергії”, – розповідає Ольга Морозюк.

Також у ДП “Ліси України” стверджують, що шведські лісівники дуже здивовані дискусією, яка триває в Україні навколо питання ОВД. Як йдеться у дописі, оцінку впливу на довкілля у Швеції потрібно проводити тільки у випадку зміни призначення ділянки (наприклад, коли через територію лісового фонду планують прокласти автомагістраль).

Поширити статтю