Як адаптувати ліси до зміни клімату. Досвід Латвії

29 Views
Фото: LVM

Зміна клімату – це безперервний процес, який безпосередньо впливає на процеси, які відбуваються в лісі, змушуючи практики лісоуправління пристосовуватися до змін.

Так кажуть в AТ «Latvijas valsts meži» (LVM), де вже більше 10 років проводить дослідження, вивчаючи наслідки зміни клімату та шукаючи рішення, як адаптувати до цього ліси. Опираючись на інформацію LVM, розповімо, що роблять для цього латвійські лісівники.

Перш за все, варто відзначити, що LVM вже відомо, як зміниться клімат в найближчі 50-100 років, і LVM вже проводить низку різноманітних лісогосподарських заходів, щоб зберегти життєздатність, продуктивність і якість латвійських лісів, які знаходяться у віданні компанії, не зважаючи на вплив зміни клімату.

Прогноз кліматичних змін до кінця XXI століття

Ще в 2010 році на замовлення LVM Латвійський державний інститут лісового господарства «Silava» у співпраці з Латвійським університетом підготували кліматичний прогноз на середину і кінець XXI століття. Згідно цього прогнозу, за інформацією LVM, наприкінці століття весна в Латвії (за приклад взято Добеле) приходитиме на півмісяця раніше, а літо буде на два місяці довшим, спекотнішим і посушливішим. Весни будуть гарними, а от осінь буде пізнішою і дощовішою, зима – на три місяці коротша.

Загалом вегетаційний період, який рослини використовують для свого росту та розвитку, у Латвії подовжиться з 35 до 80 днів залежно від сценарію зміни клімату та регіону країни (схід чи захід). В теорії це означає, що дерева зможуть рости довше і давати більше деревини.

Під час згаданого дослідження визначили майбутні параметри клімату, які переважатимуть на території Латвії наприкінці XXI століття. Для того, щоб змоделювати потенційні умови, ризики, що з них випливають, і знайти ефективні рішення, в рамках цього ж дослідження були визначені регіони в Європі, в яких клімат вже відповідає прогнозованому в Латвії в майбутньому. Такими регіонами є центральна та південна Польща, західна Німеччина та Люксембург, а також південно-східні регіони Нідерландів та Бельгії. Тому латвійським лісівникам тепер чітко відомо, які проблеми є в окремих регіонах зі шкідниками, штормами та опадами, і які потенційно можна очікувати і в Латвії.

Ліси будуть продуктивнішими, але зіткнуться зі штормами

Характеризуючи вплив майбутнього клімату на три найпоширеніші породи дерев у лісах Латвії, науковці дійшли висновку, що середньовікові соснові насадження стануть на 30% продуктивнішими. Проте нинішній негативний вплив вітру збережеться на більшій частині країни, а на південному заході Латвії ймовірні підвищені ризики.

Продуктивність середньовікових березових насаджень зросте на 10%. Вплив вітру на них також залишиться на нинішньому рівні, а от ризик повторного ураження зросте для всіх деревних порід, особливо у східних регіонах.

«Оцінка прогнозованого ризику вітровалу свідчить про те, що регіон Курземес буде більш уразливий до них, тому слід розглянути інший режим ведення лісового господарства, щоб зменшити шкоду, спричинену штормами. Вчені рекомендують приділяти особливу увагу догляду за молодими насадженнями, посилювати індивідуальну вітростійкість кожного дерева, а також здійснювати управління насадженнями відповідно до цільового діаметру. Протягом останнього десятиліття LVM приділяє особливу увагу проведенню рубок догляду, адже від їх якості та своєчасності виконання залежатиме життєздатність, продуктивність і якість майбутнього деревостану», – пояснює Айгарс Дуделіс, керівник відділу планування лісового господарства LVM.

Більш виражена посуха та сильніші дощі

Згідно прогнозу, кількість опадів в Латвії суттєво не зміниться, але будуть вираженішими посушливі періоди та сильнішими зливи, що змушує латвійських лісівників задуматися про ефективність дренажних систем та вибір порід для відновлення лісів у горбистих районах. Листяні дерева добре підходять для цих умов, кажуть в LVM, оскільки є стійкішими до посух – вони здатні зменшувати своє листя під час посухи та відновлювати його пізніше впродовж вегетаційного періоду.

Водночас прогнозується, що ризик виникнення пожеж у лісах через посуху значно зросте. Протягом останніх кількох років, під час тривалих періодів посухи, лісові пожежі в Латвії почастішали, тому, враховуючи майбутні прогнози, LVM вже ініціювало зміни в нормативних документах, якими керувалося під час першого десятиліття своєї діяльності, визначаючи більш точні критерії для планування та здійснення попереджувальних заходів. Повідомляється, що за ці роки була створена система швидкого реагування на пожежі, забезпечена відповідним інвентарем, обладнанням та навчанням працівників.

Коротший морозний період -виклик для лісозаготвельної техніки

Коротший морозний період у майбутньому збільшить ризики пошкодження ґрунту, що, своєю чергою, ускладнює лісозаготівельні роботи, тому лісозаготівельну техніку в майбутньому потрібно не тільки підтримувати в належному стані, але й підвищувати її механічну міцність та зробити легшою. Необхідно шукати й інші ефективні рішення для зменшення пошкодження ґрунту, наприклад, проведення суцільних рубок для зменшення пошкодження коріння дерев.

Фото: LVM

LVM вже працює над пом’якшенням цих ризиків, сортуючи проведення рубок за складністю та тестуючи трактори на гусеничному ходу. На кількох пілотних ділянках вже випробували різні типи гусениць, найбільш придатні з яких використовують на колісних тракторах, щоб зменшити пошкодження ґрунту.

Також в LVM розробили цифрові інструменти для більш раціонального розміщення технологічних коридорів, визначення вузьких місць, яких слід уникати при плануванні лісозаготівельних робіт, а також інші рішення. Виробники лісозаготівельної техніки теж зайняті пошуком рішень для викликів, спричинених різноманітними кліматичними змінами, щоб зберегти свою конкурентоспроможність і запропонувати ринку більш краще і відповідне обладнання.

За матеріалами LVM

Поширити статтю