Огляд світових стандартів на тверде біопаливо

Tags: 614 Views

Виробників твердого палива в світі не зобов’язують до використання міжнародних стандартів (EN) в процесі виробництва, проте їх дотримання допоможе визначити критерії якості готової продукції покупцям для її оцінки.

Міжнародний звід стандартів “TC238 Тверде біопаливо” містить значний список як опублікованих стандартів, так і тих, які знаходяться на стадії розробки. Звід включає перелік стандартів, щодо різноманітних характеристик твердого біопалива, таких як: відбір проб, визначення хімічних властивостей (макро- і мікроелементи, важкі метали і т.д.), і технічних властивостей (вміст вологи, співвідношення розмірів, об’ємна щільність і т. д.), а також визначення та вимоги до якості. Також розробляються стандарти техніки безпеки (такі як, самозаймання, вміст пилу, грибки і т.д.).

Найбільш важливими стандартами для виробників і споживачів, є стандарти термінології (EN ISO 17225), технічні характеристики (EN ISO 17225), і стандарт якості (EN 15234). Термінологічний стандарт визначає всі використані терміни, технічні характеристики і вимоги до визначення якісті твердого біопалива, стандарт якості дозволяє впровадити систему, яка гарантуватиме споживачеві якість придбаного палива. Решта стандартів представляють безпосередній інтерес для випробувальних лабораторій, або для документального підтвердження якості палива для виробників, або в разі виникнення розбіжностей між покупцем і продавцем.

У технічному комітеті Міжнародної організації зі стандартизації (ISO), на даний момент, робота по вдосконаленню Міжнародного стандарту якості припинена, тому що існує стандарт EN 15234 (для окремих видів твердого біопалива) дійсний до подальших вказівок.

Необхідні стандарти для виробників і споживачів

Найактуальнішими стандартами для виробників, як і для споживачів деревного палива, вважають дані три:

  • EN ISO 16559 Біопаливо тверде – Термінологія, визначення та опис;
  • EN ISO 17225 Біопаливо тверде – Технічні характеристики і класи палива, частини 1-8;
  • EN 15234 Біопаливо тверде – Гарантія якості, частини 1-6.

Стандарти EN ISO 17225 та EN 15234 складаються з декількох частин: 1-ша частина містить загальні вимоги; інші частини присвячені паливу, яке буде використовуватися малою кількістю споживачів, в побутових цілях. У стандартах встановлено ліміт для потужності побутових котлів 500 кВт. Котли, потужність яких перевищує ліміт, вважаються “промисловими”, котли потужністю до 500 кВт вважаються побутовими. У міжнародних стандартах EN ISO поняття “промисловий” та “побутовий” замінюється терміном “класифіковане біопаливо”.

Стандарт EN ISO 16559 Біопаливо тверде (Термінологія, визначення та опис) містить багато слів і термінів, які використовуються в стандартах, включаючи:

  • Деревна стружка: колота деревна біомаса в формі шматочків певного розміру, які виходять завдяки механічній обробці гострими предметами, такими як ножі.
  • Труха: дрова, мають шматочки різного розміру і форми, отримані шляхом дроблення тупими інструментами, такими як ролики, молотки або ланцюга.
  • Дерев’яні пеллети: біопаливо, виготовлене з деревної біомаси з добавками або без, в формі Кубовидний, багатогранних, гранульованих або циліндричних одиниць, довільної довжини зазвичай від 3,15 до 40 мм, діаметром до 25 мм, зі зламаними кінцями.
  • Деревне брикет: біопаливо, виготовлене з добавками або без них в формі Кубовидний або циліндричних елементів, діаметром більше 25 мм, отримане шляхом пресування подрібненої деревної біомаси.
  • Дрова: колоте деревне паливо, зазвичай довжиною від 20 до 100 см, що використовується в побутових приладах обігріву, таких як печі, каміни і пристрої центрального опалення.
Поширити статтю