Пожежі краще запобігти, ніж боротися з нею

107 Views

Подрібнення деревини для вторинної переробки (виробництва плитних матеріалів та деревного біопалива) – технологічний етап, який супроводжується пожежною й вибуховою небезпекою. І у багатьох випадках вона стає реальною, якщо не вдатися до ефективних засобів убезпечення подрібнювачів від таких прикрощів. Шведська компанія «Firefly», зокрема, спеціалізується на виготовленні пожежних запобіжників. Про них наша розповідь, інформацію для якої надав представник компанії Ігор Пікальов.

Причиною загорання й вибухів при подрібненні деревини, як відомо, часто є деревний пил, який виникає на різних етапах технологічного процесу, зокрема у сифонах, бункерах, фільтрах, колінах трубопроводів, на конвеєрах. Технологія захисту Firefly ShredderGuard, яку пропонує шведська компанія, унікальна порівняно з аналогами, тому що у ній використано упереджувальні детектори, здатні розпізнавати низькі температури загорання та не реагувати на денне світло, що унеможливлює помилкові спрацювання захисної системи. Вона виявляє частки, котрі можуть спалахнути, нейтралізує їх, а отже гасить пожежу, так би мовити, у зародку. Тобто, ліквідовує осередок вірогідної пожежі без зупинки виробничого процесу, що не призводить до виробничих втрат.

Системи пожежоубезпечення у процесі подрібнення деревини, які пропонують інші виробники, засновано на кремнієвих фотоелементах, які реагують на частки, що світяться, і, на відміну від Firefly ShredderGuard, не реагують на темні частки, які можуть загорітися при температурі 470°С, а у бункері при нижчій – 260°С. Тліюча частка «засвітиться» лише при температурі 700°С, і це уже момент виникнення полум’я. Тому важливо виявити небезпеку загорання при температурі 250–500°С, коли частки ще не світяться, але вже готові загорітися.

Детектори полум’я Firefly, як і детектори інфрачервоного випромінювання, які нечутливі до денного світла, розраховані на роботу в жорстких виробничих умовах. Саме вони й виявляють не лише полум’я, а й іскри та частки, що мають температуру й енергію недостатню, аби спалахнуло полум’я.

Пожежа у процесі подрібнення може виникнути не лише від загорання деревного пилу чи часток подрібненого матеріалу, а й при подрібненні інших матеріалів. І не лише через тертя подрібнюваного матеріалу, а й через вихід з ладу підшипника, потрапляння сторонніх предметів, передусім металевих. Коли загорання все ж сталося, то у подрібнювачі воно розповсюджується дуже швидко. Отже, тут від «спритності» системи захисту залежить багато, а у системі  Firefly ShredderGuard в умовах нештатної ситуації вона і при виявленні загорання, і при його гасінні.

Система Firefly ShredderGuard для гасіння полум’я й передпожежних утворень використовує не воду, а водяний туман, мінімізуючи при цьому витрати води. Так, для одноразового тушіння достатньо десяти літрів води. Ефективність цього процесу забезпечують і форсунки унікальної конусної конструкції та система їх розміщення. Встановлені з різних боків трубопроводу, вони забезпечують можливість проникнення водних часток через усю товщу подрібненого матеріалу та змочують пожежонебезпечні зони. Форсунки активуються вже через кілька мілісекунд після спрацьовування детектора. Функцію детектації й гасіння контролює пульт керування.

Основне призначення системи Firefly ShredderGuard – попередити пожежу на етапі її можливого виникнення, тому іскрова система Firefly й називається упереджувальною.

У деревообробці й деревопереробці упередження пожеж і вибухів, зокрема й деревного пилу, здебільшого вбачають у необхідності іскрогасіння. Втім, іскріння у процесі тертя не завжди є основною причиною загорання, яке є результатом досягнення певним матеріалом не лише мінімальної температури, а й набуття мінімальної енергії загорання. Коли ці дві величини досягнуть певного пікового показника, тоді й відбудеться загорання. Утворювані в результаті тертя іскри можуть досягати й тисячної температури, але загорання не буде, бо для цього не вистачатиме потрібної енергії. Тому більшою мірою саме перегрітий у процесі подрібнення деревний матеріал, що набуває значної енергії, стає причиною виникнення пожежі, а не іскри від тертя. Деревний пил, що рухається, загорається при температурі 470°С та енергетичному показнику 878°С, а у накопиченому стані (у бункері) – при 260°С й 500°С відповідно. Приблизно такі ж показники має целюлоза.

Іскрова система Firefly загалом передбачає створення пожежоупереджувальних систем різної конструкції із різними способами гасіння полум’я, ізоляції чи відведення джерел загорання. Щодо альтернативних варіантів убезпечення від пожежі, то швидкісні ізоляційні клапани Firefly різних видів і розмірів, як і клапани відведення, відомі своєю високою якістю й функціональністю. У випадку застосування ізоляційного методу разом із ізоляційними клапанами використовують інертний вуглекислий газ. Серед засобів тушіння загорань, які пропонує компанія «Firefly», не лише інертний газ і водяний туман, а й пара, піна, різні хімічні речовини.

– Зрозуміло, що пожежі й вибухи при подрібнюванні деревних матеріалів можуть виникнути на будь-якому етапі технологічної лінії. І все ж, яким пристроям слід приділяти особливу увагу?

– Безперечно, фільтрам і накопичувальним бункерам, які є ключовими складовими деревообробного виробництва. Пожежа або вибух пилу тут можуть мати дуже руйнівні наслідки та призвести до тривалих простоїв, пошкодження техніки і, врешті, втрати компанією доходів. І, що найгірше, до людських жертв.

Різні машини й механізми можуть створювати джерела загорання. Є великий ризик того, що ці джерела разом із відходами від виробничої лінії потраплять у фільтр, у якому деревний пил і кисень разом створюють ідеальні умови для пожежі або вибуху пилу. У бункері, коли матеріал зберігається відносно довго, це явище ще небезпечніше. Гасіння пожежі тут може тривати кілька днів через великий обсяг накопиченого подрібненого матеріалу.

Найчастіші причини пожеж та вибухів пилу у фільтрах і бункерах: тертя часток перероблюваного матеріалу, несправна техніка, сторонні предмети, проблеми з електрикою, людський фактор. Для захисту фільтрів компанія «Firefly» пропонує детектори, які можуть виявити гарячі частки температурою, вищою ніж 400°С. Зазвичай встановлюють зону гасіння для запобігання потраплянню цих небезпечних часток у фільтр. Для захисту бункерів використовують детектори, які можуть виявити гарячі частки, температура яких вища ніж 250–400°С.

– Такі руйнівні прикрощі можливі й коли працює деревообробне обладнання…

– Не тільки можливі, а й трапляються. Стругальні верстати – лідери у спричиненні загорань. У процесі їхньої роботи утворюються легкозаймисті деревні відходи. Верстати з різних причин можуть іскрити, пропускати мастильні матеріали. Скупчення стружки або мастила можуть призвести до великої пожежі. Ситуація ускладнюється сильним потоком повітря всередині устаткування. Автоматизація процесів стругання, а також загальні умови на виробничих площах призводять до того, що верстати часто досить віддалені від пультів керування ними, через те пожежа може бути взагалі не виявлена протягом певного часу. Типові причини пожеж у стругальних верстатах: сторонні включення у дереві, наприклад, металеві, потрапляння відходів між подавальними роликами й станиною верстата, поломка підшипників, перегрів двигунів. Наше рішення, яке запобігає й упереджує ці загрозливі явища, – система захисту стругальних верстатів PlanerGuard. Система складається із швидких і надійних засобів виявлення та ефективної системи гасіння загорання за допомогою водного дрібнодисперсного пилу. PlanerGuard, як і усі системи Firefly, нечутлива до денного світла. Цей фактор є вирішальним для запобігання великій кількості помилкових тривог, оскільки стругальний верстат зазвичай розташовують у добре освітленому приміщенні.

Завжди треба дбати й про пожежобезпеку інших деревообробних верстатів, зокрема розпилювальних, де використовуються стрічкові пилки, шліфувальних. Навколо стрічкових пилок,зокрема, часто накопичується велика кількість відходів, які разом із механічним частками, що обертаються з великою швидкістю, й потужними двигунами створюють високий ризик виникнення пожежі.

Чому необхідний захист шліфувальних верстатів? Дрібний пил, що виникає у процесі шліфування, при займанні може бути джерелом сильних вибухів пилу й швидкого поширення вогню. Дуже частою причиною пожеж є пошкоджені або погано відрегульовані шліфувальні ремені. Ми виготовляємо протипожежні системи з урахуванням конструкції конкретних верстатів, концентруючи їхнє розташування там, де ризик пожежі найбільший. Ми також беремо до уваги план розташування пилки, щоб попередити поширення вогню. Використовуємо системи виявлення полум’я у поєднанні з його гасінням за допомогою водного дрібнодисперсного пилу навколо верстата, що є ефективним як у закритих, так і у відкритих зонах та не завдає пошкоджень устаткуванню. У систему захисту стрічкових пилок Firefly також входить обладнання для виявлення й гасіння загорань у системі пилоабсорбції.

Оператору важко візуально виявити іскри всередині шліфувального верстата через те, що зона обробки закрита, але система виявлення та гасіння пожежі Firefly надає таку можливість. Система захисту шліфувальних верстатів Firefly SanderGuard розроблена для швидкого повідомлення про загорання всередині агрегату й швидкого, поки полум’я не встигне розгорітися, його гасіння з використанням того ж водного дрібнодисперсного пилу. Система діє таким чином, щоб швидко покрити замкнутий простір і створити у ньому інертні умови для гасіння полум’я.

Поширити статтю