У переліку компаній-членів УАМ, про стан справ у яких в умовах воєнного часу розповідає Українська Асоціація Меблевиків у рамках свого проєкту «УАМ в обличчях», мукачівська компанія «Splitwood» – не перша із експортерів, чиє керівництво дає зрозуміти, що нині й у них не все гладко.
Наводимо ключові фрагменти із розмови УАМ із Олександром Пальченком, власником компанії «Splitwood», експортною продукцією якої є клеєні меблеві заготовки. Повне інтерв’ю – за посиланням.
Отож, як зазначають в УАМ, хоча компанії-експортери все ще апріорі залишаються в кращому становищі, ніж ті, котрі до 2022 року продавали свою продукцію лише на внутрішньому ринку, й тільки тоді, коли повномасштабна війна суттєво звузила його можливості, почали шукати виходи за кордон, вони теж мають свої труднощі. Зокрема, на початку повномасштабного вторгнення в експортерів проблемними були ускладнена транспортна логістика та створені державою валютні обмеження, а згодом, коли ці питання стали не такими гострими, ускладнювати життя українським експортерам почали поляки.
За словами Олександра Пальченка, закордонні клієнти – принаймні його компанії – переймаються виключно власними бізнесовими інтересами, і труднощі українських партнерів їх анітрохи не бентежать: ні те, що вони працюють в умовах війни, ні те, що через це можуть виникнути форс-мажорні обставини – українська сторона в будь-якому випадку повинна забезпечити те, що обумовлено довоєнними контрактами .
«Якщо третій рік триваюча війна і не бʼє їх так боляче, як нас, та все одно і їм відчутно дається взнаки. В тих країнах, куди ми експортуємо, нині ситуація теж не з кращих, а відтак і в наших контрагентів: товарів, зокрема й меблів, продається менше, вони дорожчають, тож годі сподіватися, що вони в таких умовах підуть для нас на якісь послаблення», – каже власник «Splitwood».
За його словами, закуповувати деревину нині непросто. Одні партнери через брак кадрів припиняють роботу, а інші скорочують заготівельні обсяги.
«Всі лісгоспи мало того, що збільшують ціну на необроблену деревину, на торгах ще й така цінова чехарда, що покупцям важко планово закуповувати сировину, аби мати стабілізуючі запаси. Ми через це постійно в якомусь стресі. Доводиться щось вигадувати, шукати кращі варіанти. А це все додаткові клопоти і витрати», – розповідає Олександр Пальченко.
Залишатися в строю «Splitwood» дають змогу передусім працівники компанії.
«В нинішніх умовах всезростаючої мобілізаційної потреби роль кадрів стає вагомішою в рази. Ми зараз тримаємося на наявності старої – в смислі давно працюючої в компанії – кадрової гвардії, якої ще не зачепила мобілізація. Звісно, розуміємо, що нині говорити про її надійність в перспективі не доводиться. Але маємо вже й нову категорію працівників – ветерани. Це я кажу про повернення в колектив демобілізованих раніше працівників, які пройшли фронт. Не без втрати здоровʼя. Це прикро, але відрадно тим, що повернулися живими і такими зараз потрібними компанії», – зазначає Олександр Пальченко.
Він також розповідає, що «Splitwood» постійно в пошуку можливості для розширення клієнтської бази. Для цього працівники компанії постійно моніторять інтернет, вишукуючи, зокрема, в Польщі меблеві компанії, які ще більш-менш впевнено почуваються на ринку, й пробують їх законтактувати.
«Найкращий інструмент для цього, ясна річ, виставки. На жаль, через відомі заборонні обставини наші працівники – а це саме чоловіки, які компетентні вести перемовини з потенційними клієнтами, – не мають змоги побувати на виставках», – зазначає Олександр Пальченко, але підкреслює, що завдяки працівницям УАМ, які діляться з компанією контактною й іншою корисною інформацією, зібраною на міжнародних виставках, «Splitwood» в курсі нинішніх трендів у галузі й має додаткові можливості для пошуку нових зарубіжних клієнтів.