Польща (дійсно) цифрова

214 Views
Фото: PIGPD

Польська торгово-промислова палата деревообробної промисловості (PIGPD) поширила звіт Інституту Собеського – погляд на ринок промислової автоматизації та робототехніки в Польщі з кількох перспектив.

Розповідаємо, чому цей звіт буде цікавим і для відчизняних підприємців: хоча сучасна робототехніка ще мало присутня на вітчизняних меблевих та деревообробних виробництвах, але, як відомо, прогрес не зупинити, тож світові технологічні тренди (нещодавня виставка LIGNA 2023, де чимало уваги приділялося автоматизації та роботизації виробництва, яскраве тому підтвердження) рано чи пізно обов’язково стануть й українськими. Окрім того, вже зараз деревообробна галузь, як і низка інших галузей національної економіки, відчуває реальну необхідність автоматизації виробничих процесів.

Наші сусіди, у яких деревообробка і меблева промисловість є дуже високорозвинутими, теж усвідомлюють ці світові тенденції автоматизації та роботизації. Отож, звіт Інституту Собеського «Польща (дійсно) цифрова – промислова автоматизація та робототехніка», автором якого є Бартломей Міхаловські, член правління Інституту Собеського та експерт з нових технологій, є частиною серії звітів цього інституту про польський ринок сучасних технологій. Його мета полягає в тому, щоб привернути увагу польських політиків та економістів до того, що якщо Польща хоче приєднатися до групи найбагатших країн, вона повинна мати на своїй території правління і дослідницькі центри найбільш інноваційних компаній, які створюють продукти і рішення, які купують клієнти в усьому світі. Вона також повинна себе автоматизувати і роботизувати, оскільки це є основою сучасної промисловості.

«Польща (дійсно) цифрова – промислова автоматизація та робототехніка» – це збірка інформації про польські компанії, що працюють у цій галузі – інтегратори (виробники) рішень на основі автоматизації і роботів, постачальники та дистриб’ютори технологій,  та обсяг їхніх продажів за 2021 рік. Метою звіту також є показати розподіл польського ринку промислових роботів між великими світовими виробниками.

Наскільки відомо авторам звіту, це перше дослідження в Польщі, яке показує продажі роботів у розрізі виробників, а також перший більш глибокий аналіз компаній винятково з індустрії автоматизації та робототехніки.

На основі зібраних даних у звіті були висунуті такі тези:

  • У 2021 році в Польщі було встановлено від 3300 до 3500 різних промислових роботів. Польща була однією з 15 країн з найвищим відсотком зростання їхньої кількості. Водночас, рівень роботизації польської промисловості все ще на порядок нижчий, ніж в інших розвинених країнах.
  • Польські компанії , які працюють у галузі автоматизації та промислової робототехніки, в основному займаються інтеграцією технологічних рішень автоматизації та робототехніки з інших країн. У Польщі немає жодної великої польської компанії, яка виробляє роботів.
  • Інжинірингові компанії, що інтегрують різноманітні рішення з автоматизації та промислової робототехніки, є силою та можливістю польської економіки. Дії держави повинні підтримувати розвиток і потенціал компаній-інтеграторів.
  • Інститут Собеського визначив 210 компаній, що працюють на польському ринку промислової автоматизації та робототехніки, які разом генерують річний дохід від продажів понад 9 мільярдів злотих.
  • Ступінь об’єднання польської індустрії автоматизації та промислової робототехніки є відносно низьким, що призводить до складності отримання даних на польському ринку. Це може бути результатом низької соціальної довіри поляків. Тішить той факт, що в опитуванні Інституту Собеського взяли участь найбільші польські компанії зі стабільною позицією на ринку.
  • У першому опитуванні Інституту Собеського на ринку автоматизації та промислової робототехніки взяли участь 25 компаній із загальним доходом у 2021 році 1049 млн злотих, з яких 25% продажів становив експорт. Це дало вартість в сумі 244 млн злотих.
  • Переважна більшість компаній, які взяли участь в опитуванні, заявили, що доходи їхніх компаній за 2022 рік будуть вищими, ніж у 2021 році, хоча в той же час лише половина опитаних компаній повідомила, що ринок, на якому вони працюють, збільшився у 2022 році. Це може означати, що турбулентність, спричинена розривом ланцюгів постачання внаслідок пандемії та війни, уповільнила динаміку розвитку ринку роботизації в Польщі.

Зазначається також, що польські інжинірингові компанії можуть привести польську промисловість до індустрії майбутнього, яка матиме глобальне значення. Вони мають високі компетенції та досвід, що цінується перш за все за кордоном. У роботизації та цифровізації може допомогти запровадження так званих податкових пільг на роботизацію. Однак потрібні більш продумані дії і більше державної підтримки, йдеться у звіті Інституту Собеського. Зауважується також, що у Південній Кореї на 10 тис. промислових робітників припадає 1000 роботів, у Німеччині – 397, у Чехії – 168, у Польщі – 52, тому Польща повинна дуже швидко надолужити цю дистанцію в роботизації.

Поширити статтю