Польща – лідер з експорту вікон і дверей у Європі

Фото ілюстраційне/Фото:omisli.si

Відповідно до дослідження ринку вікон і дверей, проведеного компанією ASM Research Solution Strategy на замовлення польської асоціації виробників, постачальників та дистриб’юторів вікон і дверей POiD, Польща залишається лідером з експорту вікон і дверей серед європейських країн і займає друге місце за експортом цієї продукції в світі, поступаючись тільки Китаю.

За попередніми даними, за підсумками першого півріччя 2022 року Польща експортувала вікон і дверей на €1 892,4 млн, що на 34,7% більше, ніж за аналогічний період 2021 року. Це означає, що поляки зміцнили свої позиції лідера з експорту вікон і дверей серед європейських країн і віце-лідера (відразу після Китаю) у світовому експорті столярних виробів.

Як розповів Павел Врублевський, виконавчий директор асоціації POiD, ця тенденція зберігається з 2004 року. Відтоді польський експорт зріс більш ніж у 10 разів.

Динаміка польського експорту вікон і дверей. Джерело: POiD

«Беручи до уваги вже помітні падіння на внутрішніх ринках і явне уповільнення на девелоперському ринку, в найближчі роки можна, безсумнівно, очікувати зростання значення експорту для галузі будівельної столярки, – зазначив він. – Компанії з досвідом експорту будуть прагнути збільшити частку експорту на своїх підприємствах. Збільшення активності польських компаній за кордоном призведе до підвищення обізнаності про технологічно чудовий польський продукт, а також до підвищення обізнаності щодо власних брендів».

Як зазначають у асоціації POiD, хоча деяка частина збільшення експорту дверей і вікон, безперечно, пов’язана зі значною зміною цін, проте це все ж дуже значне зростання і воно торкнулося всіх товарних груп. Пластикових вікон та дверей, які є незмінно найбільшою експортною групою, за січень-червень 2022 року експортовано на загальну суму €971,61 млн (+41,0% порівняно з січнем-червнем 2021 року). Найбільший приріст зафіксовано в товарній групі алюмінієві вікна та двері – тут динаміка склала аж 42,1%.

Експорт польських вікон і дверей оцінюють в майже €3,0 млрд 

У 2021 році світовий експорт вікон і дверей склав $21,24 млрд, тобто на 14,8% більше, ніж у 2020 році та на 16,4% більше, ніж у 2019 році.

Як повідомляє асоціація POiD, за понад 50% (точніше 51,8%) світового експорту вікон і дверей відповідає 5 країн: Китай, Польща, Німеччина, Канада та Італія.

У 2021 році частка Польщі у світовому експорті будівельної столярки становила 16,6% і була вищою на 2,0 в.п. порівняно з 2020 роком та на 2,8 в.п. ніж у 2019 році, тобто в період до пандемії.

Беата Томчак-Маєвська, експертка ASM Research Solution Strategy, розповіла, що Польща є світовим лідером з експорту металопластикових вікон і дверей з часткою 37,48% у світовому експорті цієї продукції. На другому місці знаходиться Китай із часткою 8,42%, а на третьому – Німеччина з часткою 8,36%.

За словами Беати Томчак-Маєвської, у 2021 році Польща також була світовим лідером з експорту дерев’яних вікон із часткою 28,8% світового експорту цієї продукції. Найближчі переслідувачі – Німеччина з часткою 15,2% (друге місце) і Китай (третє місце із часткою 9,3%).

«У 2021 році зросла важливість Польщі в сегменті алюмінієвих вікон і дверей. Ми були віце-лідером з експорту алюмінієвих столярних виробів, посівши друге місце з часткою 9,9%. В експорті дерев’яних дверей ми досягли третьої позиції з часткою 8,5% і восьмої позиції у світі як постачальник чавунних або сталевих столярних виробів з часткою 4,1%», – зазначила експертка ASM Research Solution Strategy.

Основні напрямки польського експорту вікон і дверей

Як повідомляє асоціація POiD, Німеччина незмінно залишається ключовим стратегічним партнером Польщі. У 2021 році польські виробники відправили до цієї країни вікон і дверей на €938,44 млн, що на 16,3% більше, ніж у 2020 році. Експорт до Німеччини склав 31,5% від загального експорту польських столярних виробів. Другим за величиною напрямком продажів, як і в 2020 році, була Франція, куди в 2021 році було продано вікон і дверей на €307,47 млн (частка 10,3% у структурі експорту).       

За словами Беати Томчак-Маєвської, збереження високих темпів зростання експорту будівельної столярки з Польщі вимагає посилення експансії на ринки країн поза межами ЄС, де часто панує абсолютно інша комерційна, ринкова чи споживча культура. Експертка розповіла, що у 2021 році основним партнером Польщі серед країн з-поза меж ЄС була Велика Британія (€233,20 млн, зростання на 32,4% р/р), Норвегія (€69,16 млн, зростання на 24,1% р/р) і Швейцарія, до якої експортовано вікон і дверей на €40,12 млн (зростання на 17,0% р/р). Четвертим стратегічним партнером Польщі серед країн поза межами ЄС і водночас першим неєвропейським є США. У 2021 році з Польщі до цієї країни було експортовано будівельних столярних виробів на суму €40,11 млн, що на 13,0% більше, ніж у 2020 році та на 33,4% більше, ніж у 2019 році.

Перспективи польського експорту вікон і дверей на тлі війни в Україні

Як зазначають в асоціації POiD, європейський ринок має хороші прогнози щодо подальшого розвитку експорту.

Багато компаній галузі очікують, що західні країни, бажаючи активізувати свою економіку, будуть більше підтримувати будівництво, наприклад, запроваджуючи програми підтримки термомодернізації будівель, як це роблять в Італії. Крім Італії, найбільш перспективними в цьому плані є Німеччина та Франція. Завдяки своїй близькості Німеччина залишається ідеальним діловим партнером для Польщі, якщо йдеться про експорт вікон і дверей. В асоціації POiD відзначають тамтешній великий попит на двері і вікна у зв’язку із хвилею ремонту та модернізації. Окрім того, цей ринок є найближчим до польського за вимогами до віконно-дверної продукції. А от  за східним кордоном Польщі інтересу до польських виробів з деревини немає, зауважує Павел Врублевський.

Крім європейських ринків все більше польських столярних компаній виходять на ринки США та Канади, де клієнти починають цінувати європейську продукцію за її довговічність та високу якість. Ще одним перспективним ринком для польських виробників вікон і дверей є ​​Велика Британія, яка донедавна вважалася невизначеною країною для експорту (існували побоювання, що після Brexit торговельні контакти будуть розірвані або серйозно ускладнені). Перспективним ринком для поляків також є Скандинавія, куди нині експортується незначна частина польської продукції. У скандинавських країнах велика увага приділяється екології, що відображено в енергозберігаючих столярних виробах.

А от щодо визнання України як перспективного ринку, виробники розділилися, каже Павел Врублевський. «Більшість із них, однак, заявили, що Україна має дуже великий майбутній потенціал для польських столярних виробів. Однак важко визначити, коли може зрости попит на вікна та двері на цьому ринку. Виробники прогнозують, що навіть якщо війна закінчиться цього року, відновлення не буде відбуватися так швидко. Невизначеність ситуації на цьому ринку та моменту його стабілізації призводить до того, що компанії-виробники вікон та дверей розглядають цей ринок як джерело додаткового попиту в довгостроковій перспективі, але не будують своїх короткострокових планів продажів на цьому експортному напрямі», – додає виконавчий директор асоціації POiD.

Майбутнє – непевне

Як зазначають в асоціації POiD, 2021 рік характеризується динамічним зростанням собівартості продукції внаслідок подорожчання та відсутності сировини. Стрімке зростання цін на будматеріали та збільшені терміни поставок призвели до того, що ситуація в галузі виробництва вікон і дверей була далекою від стабільної. Тим не менш, будівництво вважалося сектором, який найкраще впорався з наслідками пандемії. 

-Можемо очікувати, що висока інфляція сповільнить споживання, яке є основою економічного зростання Польщі. Середньорічна інфляція сильно залежить від політичних рішень, що додає невизначеності прогнозам. Невідомо, скільки вдасться стримувати інфляцію і що буде з цінами на електроенергію, пальне та газ. З осені цього року зростання інфляції має бути нижчим, оскільки ми матимемо справу з високим ефектом референтної бази. Безсумнівно, наступного року разом з анонсованим підвищенням цін можна очікувати чергового піку інфляції, – додає експертка ASM Research Solution Strategy.   

Затримки з державними інвестиціями та дефіцит матеріалів, безсумнівно, уповільнять зростання валового нагромадження основного капіталу. Стимулом підтримки інвестиційного попиту мали стати кошти з польського Національного плану реконструкції, але коли їх виділять, наразі невідомо. Окрім того, приватні інвестиції й надалі залишатимуться низькими у зв’язку із зростанням витрат на фінансування операцій, цін на сировину, проблемами у глобальних ланцюжках постачання та невизначеністю, пов’язаною із війною в Україні.

– Теперішнє майбутнє дуже важко передбачити. Безперечно, нас чекає уповільнення темпів зростання, збереження високих відсоткових ставок, інфляції та вартості життя. Потрібно бути готовим до довгострокової нової економічної реальності. Польські компанії нашої галузі неодноразово доводили свою гнучкість і здатність долати виклики, пов’язані з кризами чи економічними змінами. Навіть якщо можна очікувати зниження динаміки продажів, іншим країнам буде важко перебрати лаври лідера в експорті столярних виробів, – підсумовує Павел Врублевський.

За матеріалами POiD

Поширити статтю