Польські лісівники та деревообробники: новий початок?

157 Views
Фото: Lasy Państwowe

Минулого тижня в штаб-квартирі генеральної дирекції Lasów Państwowych у Варшаві відбулася зустріч нового керівництва Lasów Państwowych з представниками деревообробної галузі.

Як зазначають Lasy Państwowe, вперше в історії взаємовідносин зустріч транслювалася онлайн, а за її перебігом у прямому ефірі стежили майже п’ятсот глядачів.

За повідомленням Lasów Państwowych, на зустрічі були присутні Вітольд Косс, генеральний директор Lasów Państwowych, Єжи Фіяс , заступник генерального директора Lasów Państwowych з питань ведення лісового господарства, працівники управління маркетингу генеральної дирекції Lasów Państwowych, керівники відділів лісових ресурсів регіональних дирекцій Lasów Państwowych, а також численні представники польської деревообробної галузі, галузевих організацій та усі ті, хто зацікавлений у співпраці з Lasami Państwowymi.

Вітольд Косс на початку зустрічі зазначив, що основне її завдання – обговорити всі питання, що стосуються співпраці обох сторін, вказати на труднощі у відносинах та запропонувати спільні рішення. Важливо було також обговорити наслідки мораторію, яке Міністерство клімату та навколишнього середовища Польщі запровадило 8 січня цього року.

Як повідомляє польський деревообробний портал Drewno.pl, попередньо узгоджену позицію деревообробних організацій, що об’єднують деревообробні компанії, представив Єнджей Каспшак, президент Асоціації виробників деревних плит у Польщі.

«Ми усвідомлюємо всю складність справи, якою ви зараз займаєтесь. Ви можете розраховувати на нашу підтримку, але ми також очікуємо підтримки від вас, тому що ми усвідомлюємо, що знаходимося в одному човні, який пливе досить вибоїстим шляхом», – сказав він.

Якщо коротко, то вимоги польських деревообробників були такими:

  • зниження стартових цін у процедурах продажу на другу третину 2024 року на 40% порівняно зі стартовими цінами у першій третині поточного року;
  • повернення до можливості подавати заявки на купівлю деревини на Portalu Leśno-Drzewnym, маючи 70% наявної купівельної спроможності в пропозиції продажу;
  • створення постійної робочої групи, що складається з представників Lasów Państwowych та представників організацій, які представляють різні сектори деревообробної промисловості, для розробки принципів продажу деревини у 2025 році. Принципи продажу деревини повинні сприяти розвитку деревообробки в Польщі;
  • запровадження прозорості результатів продажу – оприлюднення назв компаній, які придбали деревину після завершення процедур продажу, прозорість алгоритму формування ціни;
  • популяризація деревини як «суперматеріалу» та її отримання внаслідок ведення сталого лісового господарства. Створення робочої групи та фонду для промоції деревини, який фінансуватимуть Lasy Państwowe  та деревообробні підприємства;
  • запроваджений та оголошений без узгодження мораторій на обмеження заготівлі деревини є неприйнятним у майбутньому. Потрібний діалог з усім лісопромисловим сектором. Охорона цінних з екологічної точки зору ділянок лісу не повинен обмежувати доступність деревини для польської деревообробної промисловості.

Зупинимося на деяких вимогах деревообробників, які потребують додаткового пояснення.

Що стосується зниження стартових цін, то, як передає Drewno.pl, на думку польських деревообробників, у 2023 році алгоритми роботи Lasów Państwowych призвели до необґрунтованого високого зростання цін на деревину. Це зростання відбулося вже під час кризи та призвело до погіршення становища підприємств, що працюють у галузі. Також зазначалося, що необхідно змінити методику формування цін, оскільки чинна не враховує ситуації, коли їх необхідно знизити. Як приклад навели ціни на балансову деревину в Німеччині, Чехії та Словаччині, які приблизно на 40-50% нижчі, ніж у Польщі. Високі ціни на деревну сировину роблять вироби з деревини, виготовлені в Польщі, неконкурентоспроможними на зовнішніх ринках, і, своєю чергою, закордонна продукція надходять на внутрішній польський ринок у значних кількостях.

Щодо принципів продажу деревини у 2025 році, то очікування польських деревообробників в цьому напрямку зосереджені на спрощенні правил продажу, які за останні 20 років ускладнилися внаслідок прийняття низки нормативно-правових актів, прозорості продажу деревини, що полягає в розкритті алгоритмів роботи Portalu Leśno-Drzewnego (наприклад, щодо встановлення стартових цін), оприлюдненні результатів аукціонів (після їх завершення) та обсягів деревини, яку виставляють на продаж.

Також під час зустрічі деревообробники звернули увагу на те, що Lasam Państwowym необхідно вживати заходів для сприяння переробці деревини в країні, а не експорту необробленої сировини. На думку деревообробників, це можна зробити, змінивши правила оцінки заявок під час процедур продажу сировини.

Загалом, як передають Lasy Państwowe, у нового керівництва Lasów Państwowych склалися наступні враження. Єжи Фіяс підкреслив: «Коло питань, які представили учасники зустрічі, вражало. Очікування від нашої організації величезні і вказують на необхідність впровадження стратегічної діяльності, зокрема ставлення до деревини як до стратегічної сировини». Також він додав, що у зв’язку з цим необхідно визначити можливості постачання деревини в контексті мораторію, запровадженого Міністерством клімату та навколишнього середовища. Наразі триває оцінка економічного та соціального ефекту для територій, для яких рішенням міністерства виключено або обмежено заготівлю деревини.

 Lasy Państwowe інформують, що під час зустрічі звучали побоювання щодо обмеження заготівлі деревини, способу її розподілу між фізичними особами-підприємцями, а насамперед прийняття рішень на міністерському рівні без широких консультацій.

Як пише Drewno.pl, зазначалося, що попередні рішення міністерства з цього приводу приймалися без будь-якого аналізу економічних ефектів. З огляду на подальші його плани виключити з економіки загалом 20% лісів, це може означати падіння ВВП Польщі на 1,2% (20% від 6% національного ВВП, створеного польським лісовим сектором). Підприємці-деревообробники згодні з необхідністю посилити охорону лісів і відмовитися від заготівлі в частині з них, але ці дії неможливо реалізувати відразу, без попереднього аналізу та домовленостей.

За словами представників деревообробної промисловості, Польща не може дозволити собі виключити з рубки 20% площ, повідомляють Lasy Państwowe.

Також під час зустрічі звернули увагу на складну ситуацію на меблевому ринку, найвищу в історії собівартість виробництва меблів та труднощі з утриманням конкурентоспроможної пропозиції на міжнародному ринку.

Пдінімалося й питання про те, що деякі регіональні дирекції не проводять подальшу сертифікацію FSC . Підприємці розповіли про наслідки цього рішення для меблевої галузі. У відповідь Єжи Фіяс чітко підкреслив еквівалентну роль сертифікатів PEFC і FSC: «Як Lasy Państwowe ми будемо звертатися, щоб зберегти ці сертифікати, що зробить ринок ефективнішим. Ми однозначно не можемо погоджуватися з правилами, які заважають способам управління нашою організацією».

Було оголошено про повернення до переговорів з FSC Polska, щоб двостороння та добровільна угода, тобто сертифікат, могла отримати форму, прийнятну для обох сторін процесу (на даний час Lasy Państwowe проводять переговори щодо відновлення сертифікації FSC) .

Важливі пропозиції стосувалися сприяння сталому управлінню лісами та каскадного використання деревини, повідомляють Lasy Państwowe. Цікавим під час обговорення було твердження про те, що розвиток промисловості не вплинув негативно на збільшення лісистості майже вдвічі.

Вітольд Косс підсумував зустріч так: «Я переконаний, що Lasy Państwowe зможуть виправдати суспільні очікування та захистити національне надбання, яким є ліси. Я запевняю вас, що запровадженим змінам передуватимуть широкі громадські консультації відповідно до чинного національного та європейського законодавства. Вже сьогодні можу оголосити, що з 2025 року будуть діяти нові правила продажу деревини».

Насамкінець він додав: «Дякую за сьогоднішню зустріч і змістовний обмін думками. Сподіваюся на подальшу плідну співпрацю в майбутньому».

Поширити статтю