Польський ринок плит трясе через війну в Україні та санкції

104 Views
Фото: Wood Expert

Протягом останніх років Україна, Росія і, насамперед, Білорусь стали дуже важливими постачальниками деревних плит до Польщі. Проте перспективу подальшої співпраці в наступні роки було зруйновано 24 лютого 2022 року, коли Росія за політичної та опосередкованої військової підтримки Білорусі здійснила збройний напад на Україну.

Про це пише B+R Studio – компанія, яка спеціалізується на аналізі меблевого ринку у Польщі та за кордоном.

Як зазначає B+R Studio, ця подія змусила західний світ у широкому розумінні, і, зокрема, Європейський Союз, розпочати багатоетапну санкційну політику проти Росії, а також Білорусі, яка її підтримує. Ця санкційна політика безперервно триває й досі.

Як повідомляє B+R Studio, в одному з перших пакетів обмежень економічних відносин до переліку товарів, заборонених до імпорту в Європейський Союз, було внесено вироби з деревини, в тому числі деревні плити. У результаті цих заходів останні плити з Росії та Білорусі потрапили до Польщі в червні 2022 року. Щоб краще зрозуміти, який вплив це мало на польський ринок деревних плит, зауважує B+R Studio, варто поглянути на наступні дані.

За даними Євростату, у 2022 році загальна вартість імпорту деревних плит до Польщі з України, Росії та Білорусі зменшилася аж на 52% порівняно з 2021 роком і склала 129,1 млн євро, що становило приблизно 22% від всього імпорту плит до Польщі. Що стосується України, імпорт деревних плит продовжувався, але через війну значно скоротився. Порівняно з 2021 роком він впав з 67,1 млн євро до 50,5 млн євро, тобто майже на 25%. Для порівняння, у 2021 році імпорт ДСП, OSB та ДВП із цих трьох країн становив 266,3 млн євро (у тому числі лише з Білорусі – 155,5 млн євро), що складало аж 37% усього імпорту деревних плит до Польщі.

Вартість імпорту деревних плит до Польщі, млн євро. Джерело: B+R Studio

Підводячи підсумок, B+R Studio зазначає, шо можна сказати, що наслідки санкцій, хоч вони, безсумнівно, необхідні і правильні, також відчуває і та сторона, яка їх запроваджує. Це також стосується і цієї ситуації, тому що заборона імпорту відрізала польських виробників, зокрема, меблів, від джерела значної кількості дешевих деревних плит. Тепер вони змушені їх імпортувати з інших, дорожчих напрямків.

Більш детальні дані, не лише щодо імпорту деревних плит з України, Росії та Білорусі, можна знайти в останньому звіті B+R Studio «Виробництво та дистрибуція деревних плит у Польщі 2023».

За матеріалами B+R Studio

Поширити статтю