Реформування лісової галузі України продовжується

55 Views
Фото: Держлісагентство

Минулого року почалася масштабна реформа лісового господарства, головною задачею якої було наблизити структуру галузі до моделі європейських країн, повідомляють у Держлісагентстві.

В результаті замість 24 обласних управлінь лісового та мисливського господарства утворено 9 міжрегіональних, державні лісогосподарські підприємства об’єднались в єдине державне спеціалізоване підприємство «Ліси України». Окрім того, в структурі лишилися інші підприємства, установи та організації за напрямками діяльності.

Як зазначають у відомстві, таким чином, в Україні, як і у більшості європейських країн, формується модель з двома незалежними вертикалями управління лісами, де Держлісагентство реалізує державну політику у сфері лісового та мисливського господарства і здійснює державний контроль за дотриманням вимог нормативно-правових актів щодо ведення лісового господарства. У свою чергу, ДП «Ліси України» втілює господарюючу функцію.

Держлісагентство повідомляє, що перші етапи реформування галузі успішно завершені. Наступний крок – реорганізація державних спеціалізованих лісозахисних підприємств галузі та створення на базі семи існуючих (без тимчасово окупованого ДСЛП «Кримлісозахист») – чотирьох лісозахисних підприємств шляхом їх злиття, виходячи з принципів природного районування та оптимізації зон обслуговування.

Варто зазначити, кажуть у Держлісагентстві, що кожній з природних зон України (Полісся, Лісостеп, Степ, Карпати та Крим) притаманний свій перелік основних шкідників та хвороб лісу, що потребує більш грунтовного моніторингу, деталізації та діагностики шкідників і хвороб лісу певного регіону.

Такий підхід, запевняють у відомстві, дасть можливість більш якісно та ефективно здійснювати:

  • організацію та проведення рекогносцирувальних та інших лісопатологічних обстежень насаджень, обліків чисельності шкідників лісу, визначення збудників хвороб та інших аналітичних робіт з метою визначення санітарного стану лісових насаджень;
  • стаціонарний нагляд та контроль за шкідниками та хворобами лісу, складання довгострокових і короткострокових прогнозів виникнення спалахів масових розмножень осередків шкідників та їх розповсюдження (крім державного контролю з карантину рослин та у сфері захисту рослин);
  • складання рекомендацій щодо попередження, вчасного виявлення, локалізації та ліквідації осередків масового розмноження шкідників та хвороб лісу;
  • біологічну оцінку стану популяції шкідників лісу;
  • обстеження лісових насаджень, в яких проєктуються заходи з поліпшення санітарного стану лісів та інші лісогосподарські заходи, а також, їх погодження;
  • розглядати та погоджувати плани робіт з лісозахисту, проєктів проведення винищувальних заходів боротьби, наданих підприємствами лісового господарства та заходів з поліпшення санітарного стану лісів;
  • надання методичної допомоги та проведення нагляду за виконанням лісозахисних робіт на підприємствах, установах і організаціях, що належать до сфери управління Держлісагентства та інших постійних лісокористувачів, власників лісів;
  • покращити економічні показники підприємств, зокрема, оптимізувавши витрати на відрядження фахівців.

Саме тому, як повідомляють у Держлісагентстві, питання переформатування роботи державних лісозахисних підприємств вже давно назріло та було обговорено під час робочої наради з керівниками державних спеціалізованих лісозахисних підприємств галузі, які також проінформували про результати роботи підприємств за І півріччя 2023 року.

Одним з ключових напрямків роботи лишається напрямок діджиталізації та цифровізації галузі. В рамках цієї роботи присутні ознайомилися з роботою програми Ukrainian Forest Protection, яку презентував директор ДСЛП «Харківлісозахист» Денис Батуркін.

Дана програма за допомогою передачі інформації у застосунку в смартфоні дає можливість оперативно повідомляти про виявлення шкідників та хвороби лісу, а також фіксувати погіршення санітарного стану лісів в цілому.

Це дасть змогу фахівцям отримувати інформацію про паталогічні процеси в лісах України та визначати причини послаблення дерев на ранніх стадіях.

Наразі фахівцями Держлісагентства вивчається питання щодо впровадження даного програмного продукту для використання в роботі лісогосподарськими підприємствами галузі.

За матеріалами Держлісагентства

Поширити статтю